Sa udhëtime në Hënë kemi bërë?

kostot për të shkuar në hënë

Që nga Lufta e Ftohtë kur filloi gara hapësinore midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik, janë bërë disa udhëtime në Hënë. Njeriu ka shkelur në Hënë shumë herë deri në vitin 1972 kur astronauti Gene Cernan shkeli në satelitin tonë për herë të fundit. Që atëherë, shumë njerëz kanë pyetur veten sa udhëtime në hënë njeriu ka bërë dhe pse nuk janë bërë më shumë udhëtime në Hënë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se sa udhëtime ka bërë njeriu në hënë dhe arsyen pse nuk janë bërë më udhëtime që nga viti 1972.

Sa udhëtime në Hënë janë bërë

Sa udhëtime në Hënë kemi bërë?

Njeriu ka bërë gjithsej gjashtë udhëtime me njerëz në Hënë. Këto udhëtime u kryen nga NASA, agjencia amerikane e hapësirës, ​​si pjesë e programit të famshëm Apollo.

Ulja e parë hënore me njerëz u bë më 20 korrik 1969, kur astronautët Neil Armstrong dhe Edwin Aldrin ecën në sipërfaqen hënore gjatë misionit Apollo 11. Kjo ngjarje historike shënoi një moment historik në eksplorimin e hapësirës dhe u bë një moment ikonik i historisë së njerëzimit.

Pas suksesit të Apollo 11, pesë misione të tjera Apollo u kryen me ulje të pilotuar në Hënë: Apollo 12 në nëntor 1969, Apollo 14 në shkurt 1971, Apollo 15 në korrik 1971, Apollo 16 në prill 1972 dhe Apollo 17 në dhjetor 1972. Secili prej këtyre misioneve kishte një qëllim specifik shkencor, i cili përfshinte mbledhjen e mostrave hënore, studime gjeologjike dhe kryerjen e eksperimenteve për të kuptuar më mirë satelitin tonë natyror dhe marrëdhënien e tij me Tokën.

Që nga misioni i fundit Apollo në 1972, asnjë qenie njerëzore nuk është kthyer në Hënë. Megjithatë, eksplorimi i hapësirës vazhdon të përparojë me programe dhe misione të tjera që synojnë të çojnë astronautët në destinacione të tjera, si Marsi dhe më gjerë. Prania njerëzore në Hënë mbetet një pikë e nxehtë për misionet e ardhshme hapësinore dhe agjencitë hapësinore në mbarë botën vazhdojnë të punojnë në projekte dhe teknologji për ta bërë realitet këtë vizion ambicioz.

Nuk do të ishte e saktë të thuhet se nuk jemi kthyer në hënë. Shumë nga këto udhëtime janë sonda dhe satelitë të lëshuar në fund të shekullit të XNUMX-të dhe në fillim të shekullit të XNUMX-të. Megjithatë, Është e vërtetë që ne nuk kemi shkelur më në Hënë që nga viti 1972, viti i astronautit të Apollo 17, Gene Cernan, u largua nga sateliti ynë pas misionit të fundit të drejtuar në Hënë.

Pse njerëzit shkojnë në Hënë?

sa udhëtime në hënë

Për të zbuluar se çfarë çoi në udhëtimin drejt tokës së Selenit, duhet të kthehemi në fund të viteve 1960. Gjatë Luftës së Ftohtë që pasoi Luftën e Dytë Botërore, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik luajtën lojën e tyre unike të shahut në tabelë. shahu botëror dhe disa nga lëvizjet më të rëndësishme në lojë u kontestuan në atë që u bë e njohur si gara hapësinore, një luftë e fortë midis dy fuqive të mëdha, qëllimi përfundimtar i të cilave ishte hëna. Në këtë luftë, të dy vendet përpiqen të tregojnë avantazhet e tyre ushtarake dhe teknologjike ndaj kundërshtarëve të tyre, të cilat përfundimisht do t'i çojnë ata drejt hegjemonisë në botë.

Pa kontekstin e Luftës së Ftohtë, duket e vështirë të kuptohet se si të dërgohen misione në satelitët tanë. Më shumë se një qëllim në vetvete, udhëtimi në Hënë do të vendosë ritmin e axhendës politike ndërkombëtare për pjesën tjetër të shekullit, duke i treguar botës se kush ka më shumë fuqi. Por është gjithashtu mënyra për të shmangur konfliktin e drejtpërdrejtë midis dy fuqive të mëdha me arsenale të pasura atomike të afta për të asgjësuar reciprokisht njëra-tjetrën. shmangia e një lufte ideologjike midis kapitalizmit dhe komunizmit pa vajtuar për një katastrofë bërthamore.

Pra, nëse zbarkimi i një njeriu në hënë dhe mbrapa është pothuajse një utopi sot, është e lehtë të imagjinohet se çfarë do të thoshte kjo 50 vjet më parë. Duke arritur satelitin tonë dhe duke u kthyer me sukses, Shtetet e Bashkuara demonstruan aftësi teknologjike, ushtarake dhe ekonomike që dërguan një mesazh shumë të qartë për pjesën tjetër të botës: "Sot, Shtetet e Bashkuara sundojnë këtu."

Pse njerëzit nuk janë kthyer në Hënë që nga viti 1972?

Pse nuk u kthyem në hënë?

E vërteta është se nuk do ta dimë kurrë nëse do të kishim zbritur në hënë në vitin 1969 për konsiderata të thjeshta shkencore në një kontekst tjetër historik. Gjithçka duket se tregon të kundërtën. Siç thamë, arsyeja pse Shtetet e Bashkuara vendosën të nisnin një mision të drejtuar drejt satelitëve tanë ishte për shkak të tensionit të krijuar nga situata politike. Pa konkurrencë nga Bashkimi Sovjetik, është e vështirë të imagjinohet që qeveria amerikane mobilizoi afër 400.000 njerëz për të marrë pjesë dhe për të punuar në programin Apollo gjatë 14 viteve që zgjati, që është ekuivalente me rreth 106.000 milionë euro sot.

Kështu, duke filluar nga viti 1960, ekonomia e programit hapësinor të SHBA-së u ngrit në qiell, duke arritur një rekord 5,3 për qind të buxhetit të shtetit në vitin 1965. Por 5 vjet më vonë, në fillim të viteve 1970, gara e Hapësirës përfundimisht u vendos në stilin amerikan dhe NASA vuajti rëndë. shkurtimet e buxhetit për një sërë arsyesh, duke përfshirë humbjen e interesit politik për hënën dhe aksidentin që përfshinte misionin Apollo 13. Në fakt, këto ngjarje kulmuan në: anulimi i misioneve Apollo 18, 19 dhe 20, duke e bërë Apollo 17 misionin e fundit të drejtuar në Hënë. Për më tepër, ndoshta arsyeja më bindëse për të cilën nuk jemi kthyer në Hënë është më e thjeshta: me të vërtetë nuk ka nevojë të kthehemi.

Ndoshta pyetja që duhet bërë është: pse të kthehemi në Hënë kur ka shumë më tepër për të eksploruar? Duke pasur parasysh përparimet shkencore të bëra vitet e fundit, agjencia nuk ka asgjë për të fajësuar. Sot ne eksplorojmë Marsin me robotë, duke zbuluar sisteme të reja diellore pothuajse çdo ditë dhe duke zbuluar fenomene si valët gravitacionale që, deri vonë, ishin vetëm një pjesë e teorisë. Vetëm se nuk jemi kthyer nuk do të thotë se nuk do të kthehemi. Misioni i ardhshëm satelitor me njerëz do të zhvillohet në vitin 2024, me misionin Artemis të NASA-s që synon të zbarkojë njerëzit në Hënë. Është gjithashtu e mundur që, këtë herë, ai po bën një hap të ri në regolitin hënor, duke ndjekur shembullin e Neil Armstrong në 1969.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se sa udhëtime ka bërë njeriu në Hënë dhe pse nuk ka shkuar më shumë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.