Sa hëna ka Jupiteri?

hënat gjigante të planetit

Jupiteri është planeti më i madh në të gjithë sistemin diellor dhe i përket grupit të planetëve me gaz. Është një planet i madh që deri më tani ka zbuluar një numër të madh hënash. Megjithatë, shumë njerëz pyesin veten sa hëna ka jupiteri. Ka një numër të madh të tyre dhe formimi i tij është mjaft i habitshëm.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se sa hëna ka Jupiteri, si janë formuar ato dhe disa nga karakteristikat dhe kuriozitetet e tyre.

Sa hëna ka Jupiteri?

sa hëna ka jupiteri gjithsej

Hulumtimet e fundit kanë konfirmuar se gjatë vitit 2020 u numëruan gjithsej 79 hëna ose hëna natyrore që rrotullohen rreth Jupiterit. Ekspertët presin që ky numër të rritet deri në vitin 2021, pasi hënat e reja janë zbuluar që nga shekulli i 2020-të. Nëse dëshironi të dini se sa hëna ka Jupiteri që nga viti 600, mund të lexoni studimin e Edward Ashton et al. Me titull 1 hëna të parregullta retrograde XNUMX kilometër të Jupiterit.

Ndër hënat e Jupiterit, dallohen hënat e Galilesë. 4 hënat sferike u zbuluan në vitin 1610 nga Galileo Galilei, i cili i konsideroi ato një nga hënat më të mëdha në sistemin diellor. Fillimisht, Galileo i quajti ata Jupiter 1, Jupiter 2, Jupiter 3 dhe Jupiter 4, sipas distancës nga planetët. (nga më e brendshmja tek më e jashtme). Megjithatë, ata tani njihen me emrat që Simon Marius propozoi më vonë për hënat e Jupiterit: Io, Europa, Ganymede dhe Callisto.

Këto hëna galileane të përshkruara më poshtë janë hëna të rregullta, domethënë, ato u formuan në orbitë rreth planetëve, në vend që të kapeshin si hëna të parregullta.

Io

Io, i njohur gjithashtu si Jupiteri 1 nga zbuluesit e tij, është një nga 4 hënat e Galileos, e treta më e madhe dhe më e afërt me Jupiterin (hënën më të brendshme) më e madhe se hëna e Tokës. Ai ka një diametër prej rreth 3.643 kilometra dhe rrotullohet rreth Jupiterit në 1,77 ditë në një distancë prej 421.800 kilometrash. Kjo hënë ka disa karakteristika:

 • Së pari, ka më shumë se 400 vullkane aktive në sipërfaqe dhe aktiviteti gjeologjik është shumë i madh, e cila në fakt është më e larta në të gjithë sistemin diellor. Për çfarë bëhet fjalë? Kryesisht për shkak të ngrohjes së baticës për shkak të fërkimit të krijuar nga tërheqja midis Jupiterit dhe hënave të tjera më të mëdha. Rezultati është një shtëllungë vullkanike e aftë për të arritur lartësi edhe më shumë se 500 kilometra, pa kratere të dukshëm në sipërfaqe.
 • orbitën e saj ndikohet nga fusha magnetike e Jupiterit dhe afërsia e Io-s me hënat galilease Europa dhe Ganymede.
 • Atmosfera e saj përbëhet nga dioksidi i squfurit (SO2).
 • Ka një densitet më të lartë se objektet e tjera në sistemin diellor.
 • Së fundi, ajo ka më pak molekula uji se hënat e tjera.

Evropë

sa hëna ka jupiteri

Europa, ose Jupiteri II, pavarësisht se është hëna më e vogël e Galilesë, me një diametër prej 3.122 kilometrash, është një nga hënat më të mëdha të Jupiterit. Por pse është kaq tërheqëse? Hëna është me interes të veçantë për komunitetin shkencor, sepse prej kohësh mendohet se nën sipërfaqen shkëlqyese të akullit me trashësi 100 km shtrihet një oqean i madh që po mbyllet për shkak të nxehtësisë së krijuar nga bërthamat atomike të përbëra nga nikeli dhe hekuri. , e cila është jeta e mundshme. NASA e konfirmoi atë në vitin 2016, dhe megjithëse ende nuk ka prova shkencore, ka shpresë se jeta ujore do të zhvillohet në satelitë.

Diçka tjetër për t'u theksuar në lidhje me Evropën është se hëna, me një rreze orbitale prej 671.100 kilometrash, kthehet deri në Jupiter në 3,5 ditë. Aksidenti gjeologjik në më shumë se 100 metra lartësi tregon se gjeologjia e sipërfaqes së tij është e re. Përtej kësaj, është e rëndësishme të dini se atmosfera e tij përbëhet nga burime abiotike të oksigjenit dhe avulli i ujit është produkt i ndërveprimit të dritës me sipërfaqen e ngrirë.

Ganymede

Galileo e quajti atë Ganymede ose Jupiter 3 dhe ishte hëna më e madhe e Galileos. Me një diametër prej 5.262 kilometrash, Ganymede tejkalon në madhësi Merkurin, planetin më të afërt me diellin, dhe përfundon një orbitë rreth Jupiterit prej 1.070.400 kilometrash në shtatë ditë.

Ky satelit ka shumë veçori që e veçojnë atë nga satelitët e tjerë që i japin atij tërheqjen e tij unike:

 • Por un lado, hëna e akullit silikat ka një bërthamë prej hekuri të lëngshëm dhe një oqean të brendshëm që shkencëtarët besojnë se mund të tejkalojë ujin që ka planeti ynë.
 • Gjithashtu, ajo ka fushën e saj magnetike, ndryshe nga të tjerat, e cila besohet të jetë për shkak të konvekcionit në thelbin e tij të lëngshëm.
 • Përveçse është më e madhja, ajo është edhe hëna më e ndritshme e Galilesë.

Callisto

Callisto ose Jupiter IV është gjithashtu një satelit i madh, megjithëse më pak i dendur. Ai ka një diametër prej 4.821 kilometrash dhe orbiton 1.882.700 kilometra nga Jupiteri në 17 ditë. Kjo hënë është më e jashtme nga katër, gjë që mund të ndikojë në faktin se është më pak e prekur nga fusha magnetike e Jupiterit.

Nga pikëpamja gjeologjike, ajo dallohet për të pasur një nga sipërfaqet më të vjetra dhe një atmosferë të hollë të përbërë nga oksigjen dhe dioksid karboni. Në këtë rast, besohet se Callisto mund të strehojë një oqean nëntokësor me ujë të lëngshëm brenda tij.

Hënat e tjera të Jupiterit

planeti më i madh në sistemin diellor

Nga 79 hënat e Jupiterit, vetëm 8 janë të rregullta. Përveç 4 satelitëve të Galilesë që përmendëm tashmë janë përfshirë në konstelacionin e rregullt, ekzistojnë 4 satelitë Amalthea (Thebe, Amalthea, Adrastea dhe Metis). Të gjithë kanë një gjë të përbashkët, se janë hënat më të afërta me Jupiterin, rrotullohen në të njëjtin drejtim dhe kanë një prirje të ulët orbitale.

Në të kundërt, orbitat e parregullta të hënës janë eliptike dhe shumë larg planetit. Ndër hënat e parregullta të Jupiterit gjejmë: grupin Himalayan, Themisto, Carpo dhe Valetudo.

Siç mund ta shihni, ne tashmë e dimë se sa hëna ka Jupiteri dhe karakteristikat kryesore të secilës prej tyre. Duke qenë një planet kaq i madh, ai mund të presë një numër të madh të tyre. Shumë shkencëtarë shpresojnë se jeta mund të zhvillohet brenda tyre. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se sa hëna ka Jupiteri dhe cilat janë karakteristikat e tij kryesore.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.