Sa galaktika ka në Univers?

galaktikat e sistemit diellor

Pafundësia e Universit paraqet një sfidë pothuajse të pakapërcyeshme për imagjinatën njerëzore. Edhe përpjekja për të kuptuar distancat midis planetëve në Sistemin tonë Diellor është një detyrë e ndërlikuar. Kompleksiteti rritet edhe më shumë kur analizojmë galaktikat. Thuhet se ka miliona galaktika, por në të vërtetë nuk dihet mirë sa galaktika ka në univers.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se sa galaktika janë në univers, si llogaritet dhe shumë më tepër.

Studimi i galaktikave

Sa galaktika ka në universin e vëzhgueshëm?

Shkencëtarët i kanë kushtuar kërkimet e tyre studimit të galaktikave për të kuptuar përbërjen dhe thelbin e asaj që qëndron përtej kufijve të Tokës. Ndërsa zbulimi i numrit të saktë të galaktikave brenda universit është një detyrë komplekse, studiuesit kanë qenë në gjendje të gjejnë një përgjigje deri më tani. Numri i galaktikave që ekzistojnë në Univers është një pyetje me një përgjigje të njohur. Sipas njohurive aktuale, Numri i vlerësuar i galaktikave të njohura është afërsisht 2 miliardë.

Sipas Agjencisë Kanadeze të Hapësirës (CSA), më e afërta që kemi ardhur për t'iu përgjigjur pyetjes se sa galaktika të njohura ekzistojnë në Universin e vëzhgueshëm filloi në vitin 1995. Ky ishte viti kur teleskopi Hapësinor Hubble kapi imazhe të qiellit që transformuan plotësisht tonën të kuptuarit e kozmosit.

Për 10 ditë, një teleskop u fokusua në një zonë me sa duket hapësirë ​​e shkretë pranë Arushës së Madhe. Pas ekzaminimit më të afërt, imazhi zbuloi më shumë se 3.000 entitete kozmike. Shumica e këtyre entiteteve ishin galaktika, duke shfaqur një shumëllojshmëri të gjerë të formave, madhësive dhe ngjyrave, dhe secila ishte në një fazë të ndryshme të ciklit të saj jetësor, sipas CSA.

Si rezultat i zbulimit fillestar, u ngritën projekte më ambicioze që synonin të zgjeronin fushën e shikimit të marrë në mesin e viteve '90 nga Teleskopi Hapësinor Hubble. Deri më sot, CSA vëren se astronomët kanë zbuluar rreth një miliard galaktika të njohura brenda Universit.

Sa galaktika ka në univers

sa galaktika ka në univers

Ashtu si në shoqëritë njerëzore, numërimi i yjeve është më i lehtë kur ata janë të grupuar në lagje. Këto lagje yjesh quhen galaktika, por ndryshe nga lagjet njerëzore, ato janë zona të gjera të hapësirës që përmbajnë një numër të madh yjesh. Vizualizimi i këtyre rajoneve yjore kërkon të imagjinojmë hapësira me përmasa të mëdha.

Për të ilustruar këtë pikë, ne mund të shqyrtojmë galaktikën tonë: Rruga e Qumështit, e cila klasifikohet si një galaktikë spirale. Disku që përbën galaktikën tonë ka një diametër prej afërsisht njëqind mijë vjet dritë, me një trashësi prej dy mijë vjet dritë. Kjo nënkupton që përshkimi i diskut nga një skaj në tjetrin do të zgjaste njëqind mijë vjet, duke supozuar se mund të udhëtoni me shpejtësinë e dritës, gjë që është e pamundur. Yjet lëvizin rreth galaktikave dhe qendra e këtyre strukturave besohet se përmban një vrimë të zezë që gjeneron një forcë të madhe gravitacionale për të mbajtur yjet së bashku. Imazhi i parë i vrimës së zezë që ndodhet në thelbin e galaktikës sonë, Rruga e Qumështit, u kap së fundmi.

Sipas Space.com, shkencëtarët besojnë se një galaktikë tipike, e ngjashme me tonën, përmban të paktën njëqind miliardë yje, por numri mund të jetë deri në katërqind miliardë. Është e rëndësishme të theksohet se kjo është vetëm numri i yjeve të vendosur brenda galaktikës sonë. Kuptohet se ka një numër të ngjashëm yjesh të pranishëm në galaktika të tjera në të gjithë universin.

Shtrohet pyetja e mëposhtme: sa është numri i përgjithshëm i galaktikave që ekzistojnë brenda universit?

Në vitin 2016, teleskopi Hapësinor Hubble mblodhi të dhëna që nënkuptonin ekzistencën e afërsisht dy trilion galaktikave. Kjo shifër është e barabartë me dy miliardë, siç do ta shprehnin anglezët. Duke pasur parasysh numrin e vlerësuar të yjeve për galaktikë, mund të konkludohet se ekziston një numër i pakuptueshëm i yjeve në univers. Për të qenë të saktë, Ka 200.000.000.000.000.000.000.000 yje në univers, që mund të shprehet edhe si dyqind sekstilionë në takimet në anglisht.

Numri në fjalë është shumë më i madh se kokrrat e rërës që gjenden në të gjitha plazhet e Tokës, që llogaritet të jetë afërsisht 7,5 sektilion kokrra.

Si të numëroni yjet

vështrimi i yjeve

Metoda e përdorur për të numëruar yjet është një pyetje e zakonshme. Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje, astronomët përdorin pajisje të specializuara për të zbuluar dhe regjistruar dritën e emetuar nga trupat qiellorë. Të dhënat e mbledhura nga ky proces analizohen më pas për të përcaktuar numrin e yjeve të pranishëm në një rajon të caktuar të hapësirës.

Efekti Doppler është një fenomen i njohur që jep informacione thelbësore për distancën dhe masën e yjeve. Drita e rrezatuar nga galaktikat mund të ndahet në një spektër, i cili është i ngjashëm me mënyrën se si drita e diellit shfaqet kur atmosfera e Tokës e shpërndan atë në ngjyrat e ylberit.

Distanca midis galaktikave rritet me zgjerimin e hapësirës, ​​një fenomen që bën që galaktikat që po largohen prej nesh t'i nënshtrohen një 'zhvendosjeje të kuqe'. Kjo zhvendosje e kuqe identifikohet nga zvogëlimi i frekuencës së spektrit në të cilin zbërthehet drita e emetuar nga galaktikat dhe shërben si dëshmi se ato ndodhen në një distancë më të madhe nga ne.

Duke ekzaminuar shkëlqimin e galaktikave, është e mundur të përafrohet përbërja totale e masës së tyre dhe të përcaktohet përqindja e yjeve që përbëjnë atë masë.

Dhe sa planetë?

Zbulimi i planetëve është një detyrë më sfiduese sesa identifikimi i yjeve ose galaktikave për shkak të shkëlqimit të tyre më të ulët. Që nga viti 1995, Komuniteti shkencor ka zbuluar vetëm 5.000 ekzoplanetë, nga të cilët vetëm 55 banojnë në zonën e banueshme të yllit të tyre përkatës.  

Gjetja e planetëve mund të jetë një detyrë e vështirë, pasi ato shpesh janë të padukshme për syrin e lirë. Megjithatë, një nga teknikat më të përdorura për këtë qëllim është spektrografia, e cila përfshin ekzaminimin e "hijes" që hedh planeti ndërsa lëviz nëpër yllin e tij.

Duke analizuar dritën që buron nga yjet e lartpërmendur, studiuesit mund të dallojnë anomali që tregojnë ekzistencën e planetëve në orbitë rreth tyre. Përmes një simulimi kompjuterik, astronomi Erik Zackrisson llogaritur se potencialisht mund të ketë 70 kuintilionë planetë në univers, një figurë mahnitëse e përfaqësuar nga një shtatë e ndjekur nga njëzet zero.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se sa galaktika ka në univers dhe si llogaritet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.