Sa burra kanë shkelur në hënë

sa burra kanë shkelur hënën në vite

Fakti që njeriu arriti në Hënë ka gjeneruar polemika të mëdha në të gjithë botën. Mohuesit dhe konspiranoidët mendojnë se e gjithë kjo ka qenë një mashtrim nga qeveritë dhe se hëna nuk është arritur në të vërtetë. Sidoqoftë, kanë kaluar 50 vjet që kur njeriu i parë udhëtoi në hënë dhe kjo shënoi një para dhe pas në historinë e fundit të qenieve njerëzore. Shumë çuditen sa burra kanë shkelur në hënë që atëherë

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se sa burra kanë ecur në hënë dhe në cilin vit kanë bërë.

Sa burra kanë shkelur në hënë

makineri astronaut

Misioni i parë në satelitin tonë filloi 50 vjet më parë dhe u quajt Apollo 11. Në këtë mision ishin astronautët Neil Armstrong, Buzz Aldrin dhe Michael Collins. Ata ishin në gjendje të arrinin satelitin tonë për herë të parë dhe është rasti që kujtohet më shumë nga të gjithë ata që ishin në gjendje t'i përjetonin drejtpërdrejt këto udhëtime hapësinore. Ne e dimë se Armstrong ishte ai që kishte frazën e famshme "Një hap i vogël për njeriun, por një hap i madh për njerëzimin", mbetet deri më sot në kujtesën e të gjithëve.

Përkundër kësaj, me kalimin e kohës, shumë astronautë kanë qenë në gjendje të shkelin në sipërfaqen hënore. Shumë prej tyre nuk janë aq të njohur sa të parët, por ne e dimë se gjithsej 12 burra kanë ecur në hënë. Ne do të analizojmë secilin prej tyre dhe do të tregojmë shkurtimisht kontekstin në të cilin ata ishin në gjendje të udhëtonin në satelitin tonë.

Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin

burrat në hënë

Ata ishin ndër të parët që kishin filluar misionin e parë dhe të paharrueshëm të njohur si Apollo 11. Ky mision u zhvillua në korrik 1969. Amstrong ishte një veteran i njohur në Luftën Koreane dhe dihet se është njeriu i parë që vuri këmbë në sipërfaqen e hënës. Pjesa më e rëndësishme e misionit ishte ulja në hënë dhe mos dalja nga automjeti për të shkelur në sipërfaqen e saj. Duhet të kihet parasysh se ka kushte të tjera të ndryshme nga Toka në hënë. Thjesht duhet të shihni gravitetin e Tokës. Nuk ka të njëjtën sasi graviteti në Hënë si në Tokë. Prandaj, goditja e kësaj sipërfaqeje është shumë më e komplikuar dhe duhet të stërviteni për të.

Buzz Aldrin ishte njeriu i dytë që vuri këmbë në hënë. Duke kaluar gjithsej 21 orë e 36 minuta në sipërfaqen hënore. Ndryshe nga Armstrong, i cili ishte një njeri më i rezervuar, ky njeri i pëlqente media dhe fama e famshme. Kjo e bën më të zakonshme ta shohësh atë duke dalë në publik dhe duke bërë deklarata për atë që ata jetonin atje.

Charles Conrad dhe Alan Bean

Kur pyesim veten se sa burra kanë ecur në hënë, dy të parët janë të vetmit që dihen. Pjesa tjetër e listës që do të përmendim nuk janë aq të njohura. Këta dy burra ishin ata që janë të ngarkuar të shkelin në sipërfaqen hënore në misionin e njohur si Apollo 12. Ky mision u zhvillua në nëntor 1969. Mund të bëhet vetëm disa muaj pas të parit. Për këtë arsye, mund të thuhet se gjatë këtij viti astronomia ishte në buzët e të gjithëve. Ishte një vit në të cilin qenia njerëzore arriti të shquhej për përparimin e shkencës dhe teknologjisë deri në atë pikë sa të ishte në gjendje të linte planetin tonë dhe të shkelte në tokën jashtëtokësore.

Ky mision pësoi disa ndërlikime kur filloi për shkak të një stuhie elektrike. Sidoqoftë, ishte e mundur që me sukses të uleshim në hënë.

Alan Shepard dhe Ed Mitchell

Ata janë dy astronautë të tjerë që arritën të arrijnë hënën. I pari ishte amerikani i parë që u lëshua në hapësirë ​​dhe i dyti ishte njeriu i parë pas Sovjetik Yuri Gagarin. Së bashku ata arritën të vinin këmbë në sipërfaqen hënore në janar 1971. Misioni që ndodhi ishte i njohur me emrin Apollo 14. Kjo ekspeditë u kujtua se kishte një nga uljet më të sakta të hënës në histori. Piloti i modulit hënor ishte i Mitchel dhe ai u bë njeriu i gjashtë që shkel në satelit. Ajo ishte në gjendje të mbledhë rreth 100 kg shkëmbinj hëne gjatë këtij misioni.

Sa burra kanë ecur në hënë: David Scott dhe James Irwin

sa burra kanë shkelur në hënë

Në misionin Apollo 15 kemi datën korrik 1971, kështu që ishte një tjetër vit mjaft intensiv për sa i përket astronomisë. Ata kishin protagonistë në sipërfaqen hënore dhe ishin të parët që përdorën Automjetin Lunar Roving në eksplorimet e tyre. Me këtë automjet ata ishin në gjendje të udhëtonin në një sasi më të madhe të sipërfaqes hënore për të qenë në gjendje të zgjerojnë njohuritë rreth satelitit tonë.

Sidoqoftë, ky mision kishte një polemikë të fortë për të cilën këta astronautë u pezulluan pas kthimit të tyre. Dhe është se ata transportuan pa deklaruar ndonjë zarf me pulla përkujtimore të misionit në këmbim të parave. Këto zarfe u shitën nga biznesmeni që i punësoi ose si një suvenir i hënës me çmime të tepruara. Më në fund, NASA konfiskoi zarfat e mbetur dhe sanksionoi astronautët. Si gjithmonë, qenia njerëzore pushtohet nga lakmia dhe egoizmi. Diçka aq e rëndësishme për qenien njerëzore sa është për të arritur satelitin tonë dhe për të qenë në gjendje të dimë më shumë për të, turbullohet para fuqisë ekonomike.

John Young dhe Charlie Duke

Këta dy astronautë kryesuan misionin Apollo 16 në Prill 1972. Siç mund ta shihni, ishte një udhëtim i zënë disa vjeçar në Hënë. Ish ishte astronaut me jetë më të gjatë në histori dhe vdiq në moshën 87 vjeç nga pneumonia. I dyti është akoma gjallë sot dhe është afërsisht 83 vjeç.

Eugene Cernan dhe Harrison Schmitt

Ata kryesuan misionin e njohur si Apollo 17. Ishte misioni i fundit hënor. Schmitt mund të jetë shkencëtari i parë i trajnuar për të udhëtuar në hapësirë ​​dhe është civili i dytë pas Neil Armstrong. Që nga ajo kohë na janë dhënë më shumë misione për të shkuar në hënë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të dini se sa burra kanë ecur në hënë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.