Sa është thellësia maksimale e detit

Cila është thellësia më e thellë e njohur e detit?

Ashtu siç studiohen malet më të larta në botë dhe cilat janë majat e tyre, edhe njerëzit janë përpjekur të studiojnë se cila është thellësia maksimale e deteve dhe oqeaneve. Është e vërtetë se kjo është më e vështirë për t'u llogaritur që nga njohja sa është thellësia maksimale e detit Kërkon teknologji shumë të avancuar. Njeriu nuk mund të zbresë në këmbë ose duke notuar në thellësi të detit, siç bën me malet.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për thellësinë maksimale të detit, karakteristikat e tij dhe çfarë kërkimesh ka për të.

Kërkime

peshk në det

Pas muajsh kërkimesh, një ekip shkencëtarësh thonë se më në fund kemi informacionin "më të saktë" deri më tani për pjesën më të thellë të planetit tonë. Ato janë rezultat i një ekspedite me pesë thellësi që përdori teknologjinë më të avancuar deri më tani për të hartuar depresionet më të mëdha në shtratin e detit në oqeanet Paqësor, Atlantik, Indian, Arktik dhe Antarktik.

Disa nga këto faqe të tilla si Hendeku Mariana 10.924 metra i thellë në Oqeanin Paqësor perëndimor, janë kontrolluar shumë herë. Por projekti me pesë thellësi hoqi gjithashtu disa pasiguri të mbetura.

Për vite me radhë, dy vende kanë konkurruar për pikën më të thellë në Oqeanin Indian: një pjesë e Hendekut Java në brigjet e Indonezisë dhe një zonë defekti në Australinë jugperëndimore. Teknikat rigoroze të matjes të përdorura nga ekipi Five Deeps konfirmuan se Java ishte fituesi.

Por depresioni Në 7.187 metra thellësi, në fakt është 387 metra më e ulët se të dhënat e sugjeruara të mëparshme. Po kështu, në Oqeanin Jugor, tani ka një vend të ri ku duhet të konsiderojmë vendin më të thellë. Është një depresion i quajtur Factorian Abyss, në skajin jugor të Hendekut Sandwich Jugor, në një thellësi prej 7.432 metrash.

Në të njëjtën llogore, ka një tjetër më të thellë në veri (Meteor Deep, 8.265 metra), por teknikisht është në Oqeanin Atlantik, pasi vija ndarëse me Polin e Jugut fillon në 60º gjerësi gjeografike jugore. Pika më e thellë në Oqeanin Atlantik është Hendeku i Puerto Rikos në 8.378 metra në një vend të quajtur Brownson Deep.

Ekspedita identifikoi gjithashtu Challenger Deep në 10.924 metra në Hendekun Mariana si pikën më të thellë në Oqeanin Paqësor, përpara Horizon Deep (10.816 metra) në Hendekun Tonga.

Sa është thellësia maksimale e detit

eksplorimi detar

Të dhënat e reja të thellësisë u publikuan së fundmi në një artikull në revistën Geoscience Data. Autori kryesor i saj është Cassie Bongiovanni nga Caladan Oceanic LLC, kompania që ndihmoi në organizimin e Five Deeps. Ekspedita u drejtua nga Victor Vescovo, një financier dhe aventurier nga Teksasi.

Ish rezervisti i marinës amerikane donte të ishte personi i parë në histori që zhytej në pikën më të thellë në të pesë oqeanet, dhe ai ia arriti këtë qëllim kur arriti në një vend në Polin e Veriut të quajtur Molloy Deep (5.551 metra) më 24 gusht 2019. Por ndërsa Vescovo po vendoste rekorde në nëndetësen e tij, ekipi i tij shkencor po bënte matje të paprecedentë të temperaturës së ujit dhe kripësisë në të gjitha nivelet deri në shtratin e detit.

Ky informacion është thelbësor për korrigjimin e leximeve të thellësisë (të njohura si rënie presioni) nga tingujt e jehonës në anijet mbështetëse nënujore. Prandaj, thellësitë raportohen me saktësi të madhe, edhe nëse kanë një marzh gabimi plus ose minus 15 metra.

Injoranca për sa është thellësia maksimale e detit

Aktualisht dihet pak për shtratin e detit. Përafërsisht 80% e shtratit të detit në botë mbetet për t'u vëzhguar duke përdorur standardet moderne teknike të përdorura nga Five Deeps. "Gjatë një periudhe prej 10 muajsh, ndërsa vizituam këto pesë vende, ne hartuam një zonë me madhësinë e Francës kontinentale," shpjegoi Heather Stewart, një anëtare e ekipit nga British Geological Survey. "Por brenda asaj zone, ka një zonë tjetër krejtësisht të re me madhësinë e Finlandës, ku shtrati i detit nuk është parë kurrë më parë," shtoi ai. Sipas ekspertëve, kjo “vetëm tregon se çfarë mund të bëhet dhe çfarë duhet bërë”.

I gjithë informacioni i mbledhur do t'i ofrohet projektit Nippon Foundation-GEBCO Seabed 2030, i cili synon të prodhojë harta të thellësisë së oqeanit nga burime të ndryshme të dhënash deri në fund të kësaj dekade.

hartat e oqeanit

Zbatimi i këtij lloji të hartës është i rëndësishëm në shumë mënyra. Ato, natyrisht, janë thelbësore për lundrimin dhe për vendosjen e kabllove dhe tubacioneve nëndetëse. Përdoret gjithashtu për menaxhimin dhe ruajtjen e peshkimit, pasi ai kafshët e egra priren të grumbullohen rreth maleve detare.

Çdo mal detar është në zemër të biodiversitetit. Për më tepër, shtrati i trazuar i detit ndikon në sjelljen e rrymave oqeanike dhe në përzierjen vertikale të ujit. Ky është informacion i nevojshëm për të përmirësuar modelet që parashikojnë ndryshimet e ardhshme klimatike, që oqeanet luajnë një rol kyç në lëvizjen e nxehtësisë rreth planetit.

Hartat e mira të dyshemesë së oqeanit janë thelbësore nëse duam të kuptojmë saktësisht se si do të rritet niveli i detit në pjesë të ndryshme të botës.

Çfarë dihet deri tani për oqeanin

sa është thellësia maksimale e detit

Thellësia mesatare e oqeanit është 14.000 këmbë. (2,65 milje). Pika më e thellë në oqean, e njohur si Challenger Deep, shtrihet nën Oqeanin Paqësor perëndimor në skajin jugor të Hendekut Mariana, qindra milje në jugperëndim të territorit amerikan të Guamit. Thellësia Challenger është afërsisht 10,994 metra (36,070 këmbë). U emërua kështu sepse HMS Challenger ishte anija e parë që bëri matjet e para të thellësisë së pusit në 1875.

Kjo thellësi tejkalon malin më të lartë në botë, malin Everest (8.846 metra = 29.022 këmbë). Nëse Everesti do të ishte në Hendekun Mariana, oqeani do ta mbulonte atë, duke lënë rreth 1,5 kilometra të tjera (rreth 1 milje të thellë). Në pikën më të thellë, presionet arrijnë më shumë se 15 paund për inç katror. Për krahasim, nivelet e presionit ditor në nivelin e detit janë rreth 15 paund për inç katror.

Pjesa më e thellë e Oqeanit Atlantik gjendet në Hendekun në veri të Porto Rikos. Hendeku është 8.380 metra (27.493 këmbë) i thellë, 1.750 kilometra (1.090 milje) i gjatë dhe 100 kilometra (60 milje) i gjerë. Pika më e thellë është humnera e Milwaukee në veriperëndim të Porto Rikos.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për thellësinë maksimale të detit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Pushoni dijo

    Informacion jashtezakonisht interesant, pasi si universi edhe une jam i magjepsur nga pafundësia dhe bukuria e oqeaneve të cilat kur shikohen në distancë duket sikur bashkohen me atmosferën, e cila është prekëse dhe magjepsëse për sytë dhe mendjen.Përshëndetje