Sa është diametri i Tokës?

diametri i tokës

Qenia njerëzore është kurioze që nga fillimi i kohës. Gjetja e emrave dhe mbiemrave të të gjitha gjërave në Tokë ka qenë gjithmonë një përparësi. Të dy të njohin matjet e gjithçkaje dhe t'i quajnë gjërat me emrin e tyre. Ne masim, peshojmë dhe vlerësojmë të gjitha objektet në mënyrë që të dimë saktësisht me çfarë kemi të bëjmë. Nuk do të ishte më pak me planetin tonë. Edhe pse Toka nuk mund të njihet drejtpërdrejt, ka qenë e mundur të vlerësohet diametri i saj.

A doni të dini se çfarë është diametri i tokës dhe si është llogaritur? Këtu ju tregojmë gjithçka.

Masa dhe etiketimi

eratostenet dhe matja e diametrit të tokës

Planeti ynë ende ka shumë të panjohura pasi nuk është e mundur të maten drejtpërdrejt të gjitha ndryshoret në të gjitha qoshet. Për shembull, shtrati i detit më i thellë që ekziston, ndoshta nuk është ende brenda mundësive të teknologjisë sonë. Meqenëse sasia e rrezeve të diellit zvogëlohet nën det dhe presioni i ujit shkatërron gjithçka që gjendet, fundet e llogoreve më të mëdha detare në Tokë janë krejtësisht të panjohura për ne.

E njëjta gjë vlen edhe për diametrin e Tokës. Ne nuk mund të gërmojmë dhe gërmojmë derisa të godasim thelbin e Tokës. Së pari, sepse shtresat e shkëmbinjve janë shumë të trasha dhe të vështira që teknologjia jonë të mos shpohet. Së dyti, sepse temperatura e bërthamës së brendshme po luhatet rreth 5000 gradë Celsius dhe nuk ka njeri ose makinë që mund të përballojë temperatura të tilla. Më në fund, në këto thellësi nuk ka oksigjen të disponueshëm për të marrë frymë.

Sidoqoftë, megjithëse nuk mund ta masim diametrin e Tokës drejtpërdrejt, ekzistojnë metoda të shumta që ndihmojnë për ta vlerësuar atë. Për shembull, ne mund të përdorim valët sizmike për të studiuar përbërjen e shtresat e brendshme të Tokës. Falë metodave indirekte të studimit të planetit tonë, ne mund të mësojmë më shumë rreth tij pa qenë e nevojshme t'i shohim ato me sytë tanë.

Teoria e tektonikës së pllakave na tregon se korja kontinentale është e ndarë në pllaka tektonike dhe se ato zhvendosen vazhdimisht nga rrymat e konvekcionit në mantelin e Tokës. Këto rryma jepen nga ndryshimi në dendësi midis materialeve brenda Tokës. Të gjitha këto mund t’i dimë falë metodave indirekte të matjes.

Eratosthenes, matësi i parë i diametrit të Tokës

mënyrat për të matur diametrin e Tokës

Meqenëse qenia njerëzore ka qenë gjithmonë shumë kurioze, ai është përpjekur të gjejë masa për gjithçka. Eratosthenes ishte i pari që mundi të matte diametrin e Tokës. Diçka që ka qenë gjithmonë një enigmë për njerëzit që kanë jetuar në kohërat antike.

Mënyra se si ai matte Tokën përbëhej nga disa elemente rudimentare që, në atë kohë, konsiderohej një teknologji revolucionare. E njëjta gjë vlen edhe për kasetë. Deri vonë kasetat VHS ishin teknologjia e fundit. Tani mund të vendosim më shumë se 128 GB në një pajisje, dimensionet e së cilës nuk e kalojnë madhësinë e gozhdës së gishtit të madh.

Një nga elementët më të rëndësishëm që ai përdori për të matur diametrin e Tokës ishte matja nga dita e Solsticin e Verës. Eratosthenes mori një papirus nga një bibliotekë kur kuptoi se një postim nuk pasqyronte asnjë hije në Siena. Kjo sepse rrezet e diellit godisnin sipërfaqen e tokës në një mënyrë pingule. Kështu iu ngjall kureshtja dhe ai donte të dinte sa ishte diametri i Tokës.

Më vonë ai udhëtoi për në Aleksandri, ku do ta përsërisja eksperimentin dhe do të shihja që hija ishte 7 gradë. Pas kësaj matjeje, ai e kuptoi se ndryshimi në atë hije me atë që ai mati në Siena ishte një arsye e mjaftueshme për të ditur se Toka ishte e rrumbullakët dhe jo e sheshtë siç besohej.

Formula e Eratostenit

masë e diametrit të tokës

Nga përvojat e marra në të dy matjet, ai filloi të formulonte disa teori që do të ndihmonin për të matur diametrin e Tokës. Për ta bërë këtë, ai filloi të konkludonte se, nëse një perimetër ka 360 gradë, e pesëdhjeta e këtij perimetri do të ishte 7 gradë, që do të thotë, e njëjtë me hijen e matur në Aleksandri. Duke e ditur se distanca midis dy qyteteve është 800 kilometra, ai ishte në gjendje të nxirrte përfundimin se diametri i tokës mund të ishte rreth 40.000 kilometra.

Aktualisht dihet që diametri i Tokës është rreth 39.830 km. Për të qenë në një kohë antike me zor ndonjë matje, ai bëri disa matje mjaft të sakta. Prandaj, ne duhet ta njohim punën e madhe që ai bëri. Duhet të përmendim gjithashtu rëndësinë e trigonometrisë, pasi falë saj, ai ishte në gjendje të dinte diametrin e Tokës.

Diametri i brendshëm

diametri i brendshëm i tokës

Ajo që mati Eratosteni i referohet diametrit të perimetrit të tokës. Sidoqoftë, ka njerëz që kanë dashur të dinë se cili është diametri i brendshëm i Tokës. Meqenëse nuk është e mundur të shkohet direkt në brendësi të bërthamës së tokës për sa më sipër, duhet të nxirren prova indirekte.

Për shembull, ekzistojnë matje të valëve sizmike që lejojnë, duke ditur ndryshimet midis tyre, lloji i materialit nga i cili bëhet pjesa e brendshme dhe distanca në të cilën është. Kështu e dimë që pjesa e jashtme e mantelit përbëhet nga materiale më pak të dendura që përzihen me ato me densitet më të lartë për të krijuar rrymat e konvekcionit përgjegjës për lëvizjen e pllakave tektonike.

Me këto metoda indirekte mund të dihet që diametri nga sipërfaqja e tokës në të kundërtën, duke kaluar nëpër bërthamë, është 12.756 km. Si kuriozitet, shpimet më të thella që kanë bërë njerëzit nuk kanë mundur të kalojnë 15 km. Shtë si e një molle në të cilën duam të arrijmë kockën e brendshme, ne vetëm kishim grisur shtresën e hollë që e mbulon, domethënë lëkurën e saj.

Siç mund ta shihni, ka matematikan me një mendje kurioze dhe të shkëlqyeshme që kanë qenë në gjendje të bëjnë zbulime të vërteta me pak teknologji. Sepse teknologjia është vetëm mjeti që lehtëson njohuritë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendit Juanjo Castro dijo

  Eratosthenes nuk ka matur diametrin e tokës 40000 km, në çdo rast do të ishte perimetri. Pas arsyetimit të tij, rrezja ishte 6336 km. Edhe më pak gabim sesa ai i përmendur në artikull. Ose duhet të dokumentohet mirë, ose duhet të rishikojë atë që është shkruar. Në çdo rast, pak ashpërsi.

 2.   Edmundo uribe dijo

  Duke marrë parasysh që mezi jemi informuar për dimensionet e vërteta të tokës, falë informacionit tuaj, shpresoj që ndërsa studimet në këtë drejtim të përparojnë, do të mësojmë më shumë rreth kësaj teme, e cila është me të vërtetë shumë interesante.

 3.   huber nelson meneses ruiz dijo

  Nga vendi ku unë jam në këmbë ose më mirë i ulur, derisa ana tjetër të eci (makinë, abion, anije) direkt përmes BRENDSHME të tokës deri ku është vetja ime tjetër, i cili gjithashtu është ulur në një tavolinë dhe 12.756 kilometra larg? Po, dhe gjithashtu nga i njëjti vend ku isha shkruar më parë deri në shtegun e tokës dhe 6.378 km dhe prej andej atje ku është vetja ime tjetër dhe 6.378 km të tjerë, që shtuan estremos (nga shtegu në breg), ata japin një distancë prej 12.756 km? po
  A nuk është distanca e topit, sferës ose tokës DANDOLE LA BUELTA që shkel mbi sipërfaqen e tokës dhe ujit, nga tryeza ime derisa të arrijë përsëri në tryezën time? jo

  1.    Hugo dijo

   Artikull i mirë, por ju jeni duke ngatërruar diametrin me perimetrin, diametri është masa e një rrethi ose sfere nga njëra anë në tjetrën që kalon përmes qendrës, dhe perimetri duhet të fillojë nga një pikë dhe të shkojë përsëri përreth, është ajo që E kuptoj

 4.   Christian Severo Chantes dijo

  Eratostenët e rremë nuk thanë që perimetri i tokës ishte 40000 kilometra, tha ai, përkundrazi ai llogariti dhe rezultoi në një shifër shumë të saktë për atë kohë që ishte 39.375 km. Dhe këndi i saktë ishte 7.2 °, i cili kur shumëzohet me 50 jep 360 ° si rezultat dhe kështu llogaritej llogaritja e perimetrit të tokës dhe nëse ai përdorte solsticin veror dhe dy qytete egjiptiane, Syene dhe Alexandria, distanca midis këtyre 2, 5000 fazave ku në atë kohë ishte ekuivalente me 0,1575 km dhe kështu Eratotenes mori perimetrin e tokës ose një të përafërt shumë të saktë ...

 5.   znarfs dijo

  Mos bëni asnjë gabim. Nuk është diametri që mat 40.000 km. Shtë perimetri rreth kores së tokës.