Rrymat oqeanike

Rrymat oqeanike në të gjithë botën

Kur flasim për rrymat oqeanike Ne nuk u referohemi atyre lëvizjeve horizontale të ujërave që u përkasin oqeaneve ose deteve të mëdha. Normalisht ato maten sipas shpejtësisë që do të lëvizin dhe zakonisht përdoren m / s ose nyjet. Studimi i rrymave oqeanike është i rëndësishëm për të kuptuar klimën e planetit dhe transportin e energjisë nga një zonë në tjetrën. Duhet ta dini se këto lëvizje uji drejtohen nga faktorë të tillë si era, ndryshimet e dendësisë së ujit dhe baticat.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me rrymat oqeanike, dinamikën e tyre dhe karakteristikat e tyre kryesore.

Faktorët e rrymave oqeanike

Që të ekzistojnë rrymat oqeanike, duhet të veprojnë disa faktorë, të cilët janë ata që i bëjnë ata të lëvizin me një shpejtësi të caktuar. Këto transporte ujore ndihmojnë si migrimet e kafshëve, transportin e energjisë nga një zonë në tjetrën dhe rregullimin e klimës së planetit. Ndër faktorët që kemi gjetur të jenë faktorët përcaktues për origjinën e rrymave oqeanike janë si më poshtë: era, ndryshimi i dendësisë së ujit dhe baticat.

Era është ajo që i shtyn këto rryma oqeanike të lëvizin nga një zonë në tjetrën. Që të ndodhë kjo, era duhet të jetë afër sipërfaqes së oqeanit dhe të ketë forcë të mjaftueshme për të qenë në gjendje të drejtojë rrymat që qarkullojnë ujin nëpër pellgjet e oqeanit. Ndryshimet në dendësinë e ujit vijnë kryesisht nga kripësia e rajoneve. Lëvizja e rrymave të ujit për shkak të ndryshimeve në densitetin e ujit njihet si qarkullimi termohaline. Kjo njihet në mënyrë bisedore si një rrip transportieri oqean. Dhe është që këtu shohim që rrymat drejtohen nga ndryshimet në dendësinë e ujit për shkak të ndryshimeve të temperaturës dhe ndryshimeve të kripës në rajone.

Ne e dimë që nuk është e njëjta gjë për të krahasuar ujërat e oqeaneve sipas zonës së tyre. Kripësia krijon një ndryshim në lëvizjen e ujit. Duhet të merret parasysh se rrymat e drejtuara nga diferencat e dendësisë ndodhin në nivele më të cekëta dhe më të thella. Ata e bëjnë ujin të lëvizë shumë më ngadalë sesa valët e erës të rrymave të baticës. Kjo është, ne nuk do të shohim një ënjtje të fortë për faktin e thjeshtë se ujërat kanë dendësi të ndryshme.

Më në fund kemi baticat. Këto batica janë ngritjet dhe rëniet e nivelit të ujit në varësi të lëvizjes së hënës. Kjo zhvendosje e ujërave gjeneron rryma të fuqishme sidomos pranë brigjeve. Normalisht, këto lëvizje të ujit ndikohen gjithashtu nga klima globale. Kjo për faktin se qarkullimet e ujit me temperatura më të ngrohta shihen nga zonat e ekuatorit në zona të tjera më të ftohta pranë poleve.

Efekti Coriolis

Një nga efektet që dihet të jetë një nga nxitësit kryesorë të rrymave oqeanike është efekti Coriolis. Edhe pse nuk është një faktor lëvizje si të tjerët që kemi përmendur, performanca e tij duhet të merret parasysh. Eshte per një faktor lëvizjeje që ndodh si pasojë e rrotullimit të Tokës. Kjo bën që ujërat e oqeanit të rrotullohen dhe të rrjedhin drejt rajoneve dhe drejtimeve të ndryshme sipas vendndodhjes gjeografike.

Lëvizja e prodhuar nga porta Coriolis nuk do të jetë e njëjtë në të gjitha rajonet e planetit. Në zonat më larg ekuatorit, lëvizja e rrymave oqeanike për shkak të këtij efekti është shumë më e ngadaltë. Sidoqoftë, në zonat më të afërta ujërat kthehen më shpejt. Prandaj, mund të konkludojmë se efekti Coriolis është përgjegjës për devijimin e rrymave oqeanike në të djathtë në hemisferën veriore dhe në të majtë në hemisferën jugore. Devijimi bëhet më i madh kur ato i afrohen poleve dhe është zero në ekuator.

Llojet e rrymave oqeanike

rrymat oqeanike

Ekzistojnë lloje të ndryshme të rrymave oqeanike sipas disa karakteristikave kryesore. Le të shohim se cilat janë ato:

Rrymat bregdetare

Ato janë ato që rrjedhin paralelisht me bregdetin. Ato zakonisht nuk e kalojnë shpejtësinë e një nyje, megjithëse është e mundur të tejkalohet kjo shpejtësi për sa kohë që shikojmë brenda zonës së fryrë. Normalisht intensiteti i këtyre rrymave bregdetare zvogëlohet larg bregdetit. Ata mund të paraqesin një rrezik për notarët dhe zhytësit që hyjnë në zona me zona shkëmbore.

Rrymat e pjekjes

Ato njihen gjithashtu si rryma kthyese. Këto rryma njihen që kur deti përpiqet të gjejë nivelin e vet. Këto rryma mund të rDrejtoni distancat nga 25 metra në një kilometër në varësi të fuqisë së valëve. Sa më të mëdha topat afër bregut, aq më të mëdha janë rrymat e grisjes. Duhet të merret parasysh se forca e kësaj rryme është më e fortë gjatë qetësisë së valëve.

Rryma e kthimit formohet nga thyerja e parregullt e valëve përgjatë kreshtës së saj. Duhet ta dimë që valët para se të prishen kanë shumë energji të lëvizjes. Për këtë arsye, kjo energji kthehet në det përmes një kanali të formuar nga lëvizja e vazhdueshme e valëve.

Rrymat e erës

Ato janë ato që njihen edhe me emrin e rrymave sipërfaqësore. Në këtë rast, është era që është përgjegjëse për fryrjen në shtresat sipërfaqësore të ujit për t'i lëvizur ato drejt një drejtimi specifik. Normalisht, shpejtësia e rrymave të erës humbet intensitetin, aq më e madhe është distanca e kaluar. Gjithashtu ata humbin intensitetin me rritjen e thellësisë. Kjo sepse era ushtron kaq shumë forcë në zona të thella. Era e bën punën mjaft të fortë për të qenë në gjendje të ndikojë në lëvizjet e oqeanit në të gjithë botën.

Shpejtësia e rrymave të erës varet nga qëndrueshmëria, kohëzgjatja e erërave dhe intensiteti.

Rrymat e konvekcionit

Ato janë ato që drejtohen pjesërisht nga erërat, megjithëse karakteristika e tyre kryesore është ndryshimi i temperaturave të ujit. Kjo është e njëjtë siç ndodh me rrymat e konvekcionit në mantelin e Tokës. Kur ka një ndryshim në temperatura, ka lëvizje për të balancuar temperaturën dhe ato shpërndahen ndryshe.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth rrymave oqeanike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.