rrymat detare të kontinenteve

rrymat oqeanike

L rrymat detare të kontinenteve ose rrymat oqeanike, njihen si një tipar i lëvizjes së ujërave që përbëjnë oqeanet dhe oqeanet më të mëdha dhe i atribuohen një sërë faktorësh, duke përfshirë rrotullimin e tokës, erërat dhe pozicionin e kontinenteve.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për rrymat detare të kontinenteve, karakteristikat, llojet dhe shkaqet e tyre.

Cilat janë rrymat detare të kontinenteve

rrymat oqeanike të kontinenteve të botës

Rrymat e oqeanit në përgjithësi përfshijnë masa të ujit të ngrohtë dhe të ftohtë, duke bashkuar zona të ndryshme klimatike në mbarë botën, që rrjedhin në sipërfaqe dhe nën det:

 • rrymë e ngrohtë. Ato janë ujëra sipërfaqësore që e kanë origjinën në oqeanet e rajoneve tropikale, migrojnë nga bregu lindor i kontinenteve në gjerësi gjeografike mesatare të larta, kundër rrotullimit të Tokës dhe ndodhin vetëm në hemisferën veriore.
 • rrymë e ftohtë. Ato janë ujëra më të ftohta dhe më të thella që ngrihen në tropikët ose subtropikët dhe kompensojnë ujërat më të ngrohta ndërsa arrijnë në bregun perëndimor të kontinentit. Ato janë ekskluzive për rajonin e Arktikut, sepse në rajonin e Antarktikut ka shumë pak rryma rrethore rreth poleve.

Zhvendosja e vazhdueshme e këtyre rrymave oqeanike në mbarë botën lejon që ciklet e energjisë dhe nxehtësisë të ruhen në Tokë, duke rezultuar në një sërë klimash pak a shumë të fiksuara në zona të caktuara, siç është klima e thatë e bregut perëndimor të rajonit. . Bregdeti perëndimor i kontinentit me gjerësi mesatare të lartë ka një klimë subtropikale të nxehtë dhe të lagësht. E njëjta gjë vlen edhe për nivelin e kripës së ujit të detit. Ky cikël i kombinuar njihet si qarkullimi termohaline global.

Llojet e rrymave detare të kontinenteve

rrymat detare të kontinenteve

Sipas karakteristikave të rrymës, mund të flasim për llojet e mëposhtme të rrymës:

 • Rrymat oqeanike: Ata shfaqin lëvizje të vazhdueshme të krijuar nga rrotullimi i Tokës, përgjithësisht në drejtimin lindje-perëndim në tropikët, ose në drejtim të kundërt në rajonet me gjerësi të mesme ose të lartë.
 • rrymat e baticës: Rrymat periodike oqeanike që qarkullojnë çdo ditë, duke krijuar tërheqjen e hënës dhe diellit në sipërfaqe (dmth. ujërat më të ngrohta). Ata lëvizin sasi të mëdha uji nga hemisfera veriore në atë jugore dhe anasjelltas.
 • Rrymat e valëve: Ato prodhohen nga era (veçanërisht stuhitë ose uraganet), ndodhin mbi ujë dhe kanë ndikim të kufizuar.
 • Rrymat e lëvizjes në breg të gjatë: Ato burojnë nga takimi i rrymave oqeanike me topografinë bregdetare, gjë që i detyron të ndryshojnë rrjedhën ose drejtimin e tyre.
 • Rrymat e densitetit: Ato ujëra që burojnë në zonën e kontaktit midis dy masave të ujit me dendësi të ndryshme, si ujërat me kripësi më të madhe ose më të vogël, ose me temperaturë më të madhe ose më të vogël. Zakonisht gjenden në ngushticat midis oqeaneve të ndryshëm, përgjatë boshtit ekuatorial ose përgjatë rrethit Arktik.

Si formohen ato

rrjedha e përroit

Rrymat formohen nga një sërë faktorësh, duke përfshirë temperaturën e ujit, erën, rrotullimin e Tokës dhe topografinë nënujore. Ato janë rezultat i ndërveprimeve komplekse midis temperaturës së ujit, erës, rrotullimit të Tokës dhe topografisë nënujore.

Një nga shkaqet kryesore të rrymave oqeanike është ndryshimi në temperaturën e ujit midis ekuatorit dhe poleve. Uji i ngrohtë pranë ekuatorit ka tendencë të lëvizë drejt poleve, ndërsa uji i ftohtë në pole lëviz drejt ekuatorit. Këto rryma quhen rryma termohalinike.

Era gjithashtu ndikon në formimin e rrymave oqeanike. Erërat e forta shtyjnë ujin sipërfaqësor në një drejtim të caktuar, duke krijuar rryma. Drejtimi i rrymave oqeanike ndikohet gjithashtu nga rrotullimi i Tokës, duke shkaktuar rryma në drejtim të akrepave të orës në hemisferën veriore dhe rryma në drejtim të kundërt në hemisferën jugore.

Topografia nënujore gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në formimin e rrymave oqeanike. Rrymat e oqeanit mund të lëvizin rreth thellësisë së ujit dhe të ndjekin formën e vijës bregdetare. Rrymat e oqeanit që formohen pranë bregut quhen rryma bregdetare dhe ato mund të jenë veçanërisht të forta në zonat me topografi të parregullt nëndetëse.

Shkaqet e rrymave oqeanike të kontinenteve

Tre shkaqet fizike më të rëndësishme të rrymave oqeanike janë:

 • lëvizjet e tokës: Si përkthimi ashtu edhe rrotullimi i planetit shkaktojnë një lëvizje të vazhdueshme të pjesës më të madhe të ujit, megjithëse në shumë raste lëvizja e tij është në drejtim të kundërt me rrotullimin e Tokës.
 • erërat planetare. Erërat nuk shkaktojnë drejtpërdrejt baticat, por ato kontribuojnë në to, jo vetëm duke zhvendosur ujin sipërfaqësor (si valët), por edhe duke mobilizuar energjinë e nxehtësisë në atmosferë për të qarkulluar nëpër mjedis, duke ndikuar kështu në baticat.
 • Ngritja e ujërave të ftohtë. Ujërat e thella të oqeanit janë të ftohta sepse janë më të dendura dhe kanë më pak energji. Këto ujëra oqeanike ngrihen në sipërfaqe në zona të veçanta të tropikëve, duke e shtyrë ujin e ngrohtë përpara.

Rëndësia e rrymave detare të kontinenteve

Këto janë arsyet pse rrymat detare të kontinenteve janë kaq të rëndësishme për ekuilibrin në planet:

 • Është e rëndësishme që zhytësit profesionistë dhe rekreativë të njihen me të gjitha llojet e rrymave dhe karakteristikat e tyre për të shmangur rreziqet që lidhen me thithjen.
 • Detarët olimpikë ose notarët e ujit të hapur përdorin rrymën për të ruajtur shpejtësinë dhe për të kursyer energji.
 • edhe rrymat oqeanike ato janë të mira për transport dhe tregti, sepse kahu i njëjtë i shtytjes së erës dhe valët ulin koston e karburantit për të udhëtuar.
 • Një tjetër gjë e rëndësishme për të ditur për rrymat e oqeanit është se ato rregullojnë klimën në mbarë botën dhe ndihmojnë në ruajtjen e biodiversitetit të shëndetshëm detar.
 • Transporti i lëndëve ushqyese pasuron ujërat dhe rrit diversitetin e specieve. Po kështu, rrymat e ftohta dhe të ngrohta janë të rëndësishme për migrimin e shumë specieve detare.
 • Është treguar se rrymat e oqeanit mund të shfrytëzohen për të gjeneruar energji oqeanike. Kjo është diçka që ende është duke u testuar dhe hetuar.

Çfarë duhet të bëni nëse tërhiqeni nga rryma

Rrymat më të rrezikshme janë rrymat e grisura, ose rrymat e grisura, sepse ato mund t'i tërheqin notarët në thellësi të mëdha larg bregut. Ato nuk janë gjithmonë të dukshme pasi varen nga pastërtia e ujit dhe lloji i sedimentit.

Këshilla e vetme për të siguruar jetën është të mbani mend një udhëzim bazë: notoni shpejt kudo paralel me bregun, pasi këto hinka ose kanale janë të ngushta, normalisht jo më shumë se 10 metra.

Nëse notojmë përpara, domethënë lundrojmë kundër rrymës, nuk do t'ia dalim kurrë. Fuqia e ujit thjesht na lodh më larg nga bregu. Prandaj, paniku zvogëlon shanset për të mbijetuar.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për rrymat detare të kontinenteve dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.