Rryma Humboldt

Bregu i Kilit me rrymat Humboldt

Klima e Amerikës së Jugut është jashtëzakonisht e larmishme për shkak të faktorëve gjeografikë, atmosferikë dhe oqeanikë. Në rastin specifik të Kilit dhe Perusë, faktori oqeanik është thelbësor për shkak të të ashtuquajturve Rryma Humboldt.

Por Cila është origjina e saj dhe çfarë efektesh ka në klimë? Ne do të flasim për të gjitha këto dhe shumë më tepër në këtë speciale.

Cila është rryma e Humboldt-it?

Temperaturat e oqeanit Paqësor

Kjo rrymë, e njohur gjithashtu si rryma peruane, Isshtë një rrymë detare e shkaktuar nga ngritja e ujërave të thella dhe, për këtë arsye, shumë e ftohtë, që ndodh në brigjet perëndimore të Amerikës së Jugut. Ajo u përshkrua nga natyralisti gjerman Alexander von Humboldt në veprën e tij "Udhëtim në rajonet ekuinociale të Kontinenteve të Re" botuar në 1807.

Streamshtë rryma më e rëndësishme e ujit të ftohtë në botë, dhe gjithashtu një nga ato që ka efekte më të dukshme në klimë, në këtë rast, në brigjet e Kilit dhe Perusë për shkak të efekteve të kombinuara të lëvizjes së rrotullimit të tokës dhe forcës centrifugale të ujërave oqeanike në zonën ekuatoriale.

Me të dalë nga thellësitë e bregdetit, ujërat e tij kanë një temperaturë shumë të ulët, rreth 4ºC, dhe rrjedhin në një drejtim verior përgjatë bregdetit perëndimor të Amerikës së Jugut, paralel me vijën bregdetare deri në arritjen e gjerësisë së ekuatorit. Per kete arsye, temperatura e këtyre ujërave është ndërmjet 5 dhe 10ºC më e ulët se sa duhet të jetë, duke marrë parasysh vendndodhjen dhe afërsinë e tij me ekuatorin.

Shkretëtira Atacama

Ujërat e ftohtë janë shumë ushqyes: konkretisht, përmbajnë nivele të larta të nitrateve dhe fosfateve nga shtrati i detit, në të cilin mund të ushqehet fitoplanktoni, i cili, nga ana tjetër, mund të riprodhohet me shpejtësi dhe të bëhet pjesë e dietës së zooplanktonit, në të cilën do të ushqehen kafshë më të mëdha dhe gjithashtu njerëz.

Nëse flasim për klimën, edhe pse është e thatë dhe e shkretë, falë rrymës Humboldt disa bimë shumë të guximshme, të tilla si kaktusët në shkretëtirën Sonoran, mund të jetojnë për shkak të mjegullave dhe mjegullave të bollshme që janë kondensuar në brigje.

Megjithatë, ndonjëherë rryma nuk del, dhe erërat e veriut mbajnë ujëra të ngrohtë në jug. Kur kjo të ndodhë, një rrymë e ngrohtë, e njohur me emrin El Niño, e zëvendëson atë duke shkaktuar një rritje të temperaturave prej rreth 10ºC, e cila supozon një zvogëlim të florës dhe faunës detare dhe një kërcënim për mbijetesën e atyre kafshëve tokësore që ushqehen me të, siç janë zogjtë.

Efektet në klimë

Plazhi i Perusë

Siç kemi thënë, klima e brigjeve të Amerikës së Jugut është përgjithësisht e thatë, e shkretë. Për shkak të gjerësisë gjeografike, duhet të jetë tropikal dhe subtropikal, por për shkak se ujërat e tij janë ndërmjet 5 dhe 10ºC më të ulëta se sa duhet të jenë, atmosfera ftohet.

Kështu, në atë që duhet të jetë një vend i pyjeve të harlisura të shiut dhe me temperatura të këndshme, në zonat që janë në kontakt me këtë rrymë gjejmë shkretëtira bregdetare relativisht të ftohta, si Atacama, temperaturat e të cilit lëvizin midis -25ºC dhe 50ºC, dhe që është gjithashtu më e thata në Tokë. Pavarësisht se ishte afër ekuatorit, shirat janë shumë të pakta dhe vetëm disa bimë dhe kafshë mund të mbijetojnë.

Disa shembuj janë:

 • bimët: Tik i zakonshëm, Shizopetalon tenuifolium, Senecio myriophyllus, Kopiapoa
 • Kafshët: luanë deti, dhelpra, gjarpër me bisht të gjatë, vemje, mantis lutjeje, akrep

A ndikon ndryshimi i klimës në rrymën Humboldt?

Temperatura tokësore

Fatkeqësisht po. Ujërat e ftohtë dhe alkalik kanë një nivel të lartë të oksigjenit, në sajë të së cilës shumë kafshë mund të jetojnë në to, por uji që është gati i deoksigjenuar ka një tendencë të përhapet me rritjen e temperaturave, kështu që disa u është dashur të shkojnë diku tjetër; Sidoqoftë, të tjerët, të tilla si açugoja Peruane, janë favorizuar dhe kanë qenë në gjendje të riprodhohen në mënyrë të tillë që sot të jenë të bollshme në anijet e peshkimit.

Ujërat peruanë dhe kilianë ato po acidifikohen për shkak të ngrohjes globale. Dhe si pasojë e këtij procesi, edhe klima e brigjeve të Amerikës së Jugut një ditë mund të ndryshojë, duke e vendosur ekosistemin në rrezik.

Përveç kësaj, fenomeni El Niño është intensifikuar dhe ka ekspertë që thonë se, ndërsa planeti ngroh, kaosi që do të shkaktojë do të jetë më i madh, pasi që jo vetëm që ndikon në klimën duke shkaktuar thatësira dhe përmbytje të konsiderueshme, por edhe tek të korrat. Si pasojë, çmimi i ushqimit do të bëhet më i shtrenjtë pasi do të jetë më i vështirë për t'u prodhuar.

Deri më tani, El Niño më i keq ishte në 1997, por ai në 2016 është pothuajse identik. Me ujëra më të ngrohtë, fenomenet meteorologjike të tilla si uraganet ose tornadot do të bëhen më intensive.

A e njihnit rrymën Humboldt?


30 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   dije dijo

  faleminderit për ndihmën ESTEBAN

 2.   me të vërtetë dijo

  Faleminderit shumë që më ndihmuat në detyrat e shtëpisë dhe mësuesi më dha 20

 3.   Juana dijo

  më ndihmoi shumë

 4.   Kornizat dijo

  ajo që unë dua është flora dhe fauna juaj nga përroi i lumit

  1.    jenni dijo

   Dua të di se cili është funksioni i tij

   1.    Monica sanxhez dijo

    Përshëndetje Jenni.
    Rrymat detare shpërndajnë nxehtësi në të gjithë planetin, dhe në rastin e Humboldt, kjo është një rrymë me ujë të ftohtë që ndikon drejtpërdrejt në klimën që ekziston në brigjet e Perusë dhe Kilit, duke bërë që ata të regjistrojnë temperatura më të ulëta sesa do të preknin për shkak të situatës së saj në lidhje me ekuatorin.

    Përveç kësaj, falë rrymës Humboldt, shumë kafshë detare mund të jetojnë atje përgjatë brigjeve të Perusë dhe Kilit, pasi sjell shumë lëndë ushqyese. Në fakt, ai siguron më shumë se 10% të peshkut në botë.
    Një përshëndetje.

    1.    florence gonzales dijo

     Faleminderit shumë Monica sanxhez që na ndihmove në detyrat e shtëpisë

     1.    newademus dijo

      Përshëndetje zonjusha Florencia, unë do të doja të di se ku kalon në Peru rryma Humboldt. Unë pres përgjigjen time Ju lutem më ndihmoni
      Faleminderit


 5.   sorrë esteri diaz dijo

  faleminderit për ndihmën ... shumë interesante

 6.   Andrea Araceli Salas Ayala dijo

  cili është vendndodhja e rrymës së humboldt

 7.   Jeff dijo

  Faleminderit për informacionin dhe mbaji ato komente fyese ...

 8.   Carlos Alonso dijo

  Unë dua të di se ku është rryma humboldt

 9.   Ariana dijo

  cili është vendndodhja e rrymës së humboldt

 10.   xhanella dijo

  Unë dua të di se si asgjë nuk zhvillohet moresssssssssssssssssssssssssssss

 11.   Cristhian dijo

  detyre e mire

 12.   Toni Manrique dijo

  shume mire faleminderit te gjitheve

 13.   Victor Guzman dhe Jossy C dijo

  falënderim

  1.    Monica sanxhez dijo

   Për ju

 14.   Karen Paucar dijo

  Unë dua të bëj në rast përmbytjesh ...

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Karen.
   Në rast përmbytjeje, qëndroni të qetë dhe qëndroni larg shtyllave, pemëve ose diçkaje të tillë, pasi ato mund të bien. Rekomandohet gjithashtu të mos përdorni makinën, ose të ecni nëpër zona të përmbytura.
   Gjithmonë ndiqni udhëzimet e Mbrojtjes Civile, policisë dhe të tjerëve. Nëse përmbytja është e konsiderueshme, duhet të largoheni sa më shumë që të jetë e mundur derisa situata të qetësohet.
   Një përshëndetje. 🙂

 15.   Engjëll Alejandra dijo

  Zonjë, mund të tregojë pjesën tjetër të brigjeve lindore të Amerikës dhe Afrikës Euroaziatike. në lidhje me ato azhurnime ,. te lutem faleminderit ..

 16.   camila dijo

  cilat vende janë më të prekurat

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Camila.
   Vendi më i prekur është i gjithë bregu perëndimor i Amerikës së Jugut, Malet Ande. Vendet e prekura janë Peruja, Bolivia, Kili.
   Një përshëndetje.

 17.   sergio dijo

  Mirëmëngjes, po punoj për rrymat detare në Peru dhe ndikimin e tyre në KLIMATIM, do të doja referenca bibliografike ose virtuale. Unë kam kërkuar bibliotekën SM, atë agrare por nuk mund ta gjej, ku mund ta gjej këtë informacion? Faleminderit paraprakisht

 18.   me rërë dijo

  cili është vendndodhja
  n i rrymës humboldt

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Sandy.
   Në Oqeanin Paqësor, pranë Kilit dhe Perusë.
   Një përshëndetje.

 19.   newademus dijo

  Pse kalon rryma Humboldt në Peru Znj. Florencia

 20.   Stefania dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija se cilat re formohen nga prania e detit Peruan.

 21.   Felix dijo

  Mirë, ky informacion në lidhje me rrymën e Perusë më ndihmoi shumë, dhe është e vërtetë tani fatkeqësitë po përjetohen në Peru me këtë ndryshim të klimës El Niño kryesisht shirat e rrëmbyeshëm (të cilat nga ana tjetër shkaktojnë huaycos) rritjen e temperaturës.

 22.   Në mënyrë citale dijo

  Si e kanë favorizuar jetën njerëzore rrymat oqeanike si kjo? Ai shpresonte se menayuden është puna e djalit tim. Faleminderit