Retë në rritje në Arktik përkeqësojnë efektin serë

shkrirja arktike

Efekti serë dhe ndryshimi i klimës kanë pasoja dhe shkaqe ende të panjohura për komunitetin shkencor. Ne nuk e dimë mirë se si mund të ndikojë në veprime dhe ndikime të caktuara njerëzore në zinxhirin ushqimor, etj. Në këtë rast ne shohim se si po shkakton shkrirja që po ndodh për shkak të ngrohjes globale një rritje në re të Arktikut dhe kjo përkeqëson ndikimin e efektit serë.

Për shkak të kësaj dukurie?

Shkrirja në Arktik

Niveli i akullit në Arktik është niveli më i ulët i regjistruar që nga viti 1978 dhe sjellja e klimës në pjesë të ndryshme të saj po bëhet gjithnjë e më e paparashikueshme për shkak të kontaminimit. Studiuesit dhe shkencëtarët po përpiqen të kuptojnë se si shkrirja dhe rritja e mbulimit të reve kanë përkeqësuar pasojat e efektit serë në pol.

Hipoteza e shkencëtarëve bazohet në ndotjen si shkakun kryesor të këtyre ndryshimeve. Së pari, ngrohja globale dhe rritja e temperaturave në planet bëjnë që akulli i Arktikut të shkrihet, kështu që rrezet e diellit nuk reflektohen më në hapësirë ​​në vendet ku nuk ka akull. Pas shkrirjes jo vetëm që nuk reflekton, por gjithashtu thith dritën, gjë që bën që lagështia e lëshuar të ngrihet për të formuar re. Problemi shfaqet kur këto reja veprojnë si një batanije, duke ju mbajtur të ngrohtë.

Për të hetuar efektin e këtij fenomeni në klimë, po zhvillohet një mision ajror në të cilin një aeroplan bën disa fluturime duke kapur të dhëna që krahasohen me disa matje nga satelitët. Shkencëtarët kanë arsye të mendojnë se shkrirja dhe humbja e akullit shkaktojnë një rritje të formimit të reve. Dhe kjo është arsyeja pse ata duhet të përcaktojnë ndikimet që mund të lëshojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.