Rritja e përforcimeve për të shmangur efektet e përmbytjeve

përmbytjet

Andaluzia është prekur nga përmbytje të tmerrshme për shkak të reshjeve të zgjatura të shiut në ditët e fundit. Kjo është për shkak të kësaj qeveria ka aprovuar disa ndryshime në legjislacion që lejojnë përforcimin e kapacitetit të reagimit ndaj përmbytjeve.

Rreziku i përmbytjes po përkeqësohet gjithnjë e më shumë nga efektet e ndryshimi i klimës. Kjo është arsyeja pse Qeveria po zbaton ndryshime në legjislacion.

Decshtë miratuar një dekret për të modifikuar rregulloret e Domain Publik Hidraulik dhe Planifikim Hidrologjik. Këto ndryshime do të jenë në gjendje të qartësojnë përdorimin e tokës në zonat më të prirura për përmbytje në mënyrë që të garantojnë sigurinë e njerëzve dhe pronës. Për më tepër, ndryshimet në legjislacion bëjnë të mundur forcimin e zbatimit të "Rrjedhat ekologjike" dhe kjo do të mundësojë deklarimin e të reja rezervat hidrologjike.

Këto veprime janë kryer për të përmbushur kërkesat e imponuara ndaj nesh në Direktiva Kuadër e Ujit dhe Direktiva e Vlerësimit dhe Menaxhimit të Rrezikut nga Përmbytjet. Ndër veprimet e kryera është të jesh në gjendje të identifikosh përdorimet dhe aktivitetet që janë më të prekshme nga përmbytjet. Me këto modifikime, këto zona do të jenë në gjendje të përshtaten disi më mirë me efektet e ndryshimit të klimës, pasi që do të promovohet një planifikim hapësinor adekuat dhe më i përgjegjshëm.

Këto ndryshime synojnë të rriten rezistencën dhe në këtë mënyrë të zvogëlohet cenueshmëria e këtyre vendeve para episodeve të përmbytjes. Për çështjen e rrjedhave ekologjike, ndryshimet në rregullore mbajnë natyrën e tyre ligjore si një "kufizim në përdorimin e ujit në sistemet e shfrytëzimit" dhe përcaktojnë kriteret për të garantuar mirëmbajtjen, kontrollin dhe monitorimin e tyre.

Rëndësia e rritjes së numrit të rezervave hidrologjike është se ato janë veçanërisht të rëndësishme për të shmangur presionet që ushtrohen në vende të caktuara dhe që mund të ndotin furnizimet e ujit të pijshëm.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.