Rrip asteroidi

rrip asteroidi

Asteroidët nuk janë asgjë më shumë sesa trupa qiellorë shkëmborë që rrotullohen rreth Diellit. Megjithëse nuk kanë të njëjtën madhësi me planetët, ato kanë orbita të ngjashme. Shumë asteroide janë gjetur në orbitën e sistemit tonë diellor. Shumica e tyre formojnë rrip asteroidi siç e dimë. Kjo zonë është midis orbitave të Marsit dhe Jupiterit. Ashtu si me planetët, orbitat e tyre janë eliptike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me rripin e asteroideve, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

tipare kryesore

vendndodhja e rripit të asteroideve

Quhet rrip asteroidi ose rrip kryesor dhe ndodhet në rajonin e tonës Sistem diellor midis orbitave të Jupiterit dhe Marsit, i cili ndan planetët e brendshëm nga planetët e jashtëm. Karakterizohet nga një numër i madh i trupa qiellorë shkëmborë me forma të parregullta dhe madhësi të ndryshme, të quajtura asteroide, dhe i shoqëruar nga planeti xhuxh Ceres.

Emri i rripit kryesor është ta dallojë atë nga objektet e tjera hapësinore në sistemin diellor, të tilla si Brezi Kuiper prapa orbitës së Neptunit ose si Re e Oortit, e vendosur në skajin ekstrem të sistemit diellor, pothuajse një vit dritë larg diellit.

Rripi i asteroideve është i përbërë nga miliona trupa qiellorë, të cilët mund të ndahen në tre lloje: karbonik (tipi C), silikat (tipi S) dhe metalik (tipi M). Aktualisht ekzistojnë pesë trupa më të mëdhenj qiellorë: Pallas, Vesta, Cigia, Juno dhe trupi më i madh qiellor: Ceres, i cili klasifikohet si një planet xhuxh me një diametër prej 950 kilometrash. Këto objekte përfaqësojnë më shumë se gjysmën e masës së rripit kryesor, ekuivalente me vetëm 4% të masës së hënës (0,06% e masës së tokës).

Megjithëse ato tregohen shumë afër në imazhet e sistemit diellor, duke formuar një re të dendur, e vërteta është se këta asteroide janë aq larg sa që është e vështirë të lundroni në atë hapësirë ​​dhe të përplaseni me njërën prej tyre. Përkundrazi, për shkak të lëkundjeve të tyre të zakonshme orbitale, ata i afrohen orbitës së Jupiterit. Thisshtë ky planet që, me gravitetin e tij, shkakton paqëndrueshmëri në asteroide.

Prania e rripit të asteroideve

shkëmbinj në hapësirë

Asteroidet nuk gjenden vetëm në këtë rrip, por edhe në trajektoret e planetëve të tjerë. Kjo do të thotë që ky objekt shkëmbor ka të njëjtën rrugë rreth diellit, por nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Ju mund të mendoni se nëse një asteroid është në të njëjtën orbitë me planetin tonë, ai mund të përplaset dhe të shkaktojë një katastrofë. Kjo nuk është çështja. Nuk ka nevojë të shqetësoheni nëse do të rrëzohen apo jo.

Asteroidët në të njëjtën orbitë si një planet zakonisht udhëtojnë me të njëjtën shpejtësi. Prandaj, ata nuk do të takohen kurrë. Për ta bërë këtë, Toka duhet të lëvizë më ngadalë ose asteroidi duhet të rrisë shpejtësinë e tij. Kjo nuk do të ndodhë në hapësirën e jashtme nëse nuk ka forca të jashtme për ta bërë atë. Në të njëjtën kohë, ligjet e lëvizjes rregullohen nga inercia.

Origjina e rripit të asteroideve

asteroide në hapësirë

Teoria më e pranuar gjerësisht në lidhje me origjinën e rripit asteroid është se i gjithë sistemi diellor ka origjinën në një pjesë të mjegullnajës protosolar. Me fjalë të tjera, kjo ka të ngjarë të jetë rezultat i dështimit të materialit shpërndarës për të formuar trupa më të mëdhenj qiellorë, pjesërisht për shkak të ndërhyrjeve nga valët gravitacionale nga Jupiteri, planeti më i madh në sistemin diellor. Kjo e bën fragmentet e shkëmbinjve përplasen me njëri-tjetrin ose i dëbojnë ato në hapësirë, duke lënë vetëm 1% të masës totale fillestare.

Hipotezat më të vjetra sugjerojnë që rripi i asteroideve mund të jetë një planet i përbërë nga një mjegullnaje primitive, por ai është shkatërruar nga ndonjë ndikim orbital ose shpërthim i brendshëm. Sidoqoftë, duke pasur parasysh masën e ulët të rripit dhe energjinë shumë të lartë që kërkohet për të hedhur në erë planetin në këtë mënyrë, kjo hipotezë duket e pamundur.

Këto asteroide vijnë nga formimi i sistemit diellor. Sistemi diellor u formua rreth 4.600 miliardë vjet më parë. Kjo ndodh kur një re e madhe me gaz dhe pluhur shembet. Kur kjo të ndodhë, shumica e materialit bie në qendër të resë, duke formuar diellin.

Pjesa tjetër e çështjes u bë planet. Sidoqoftë, objektet në rripin e asteroideve nuk kanë asnjë shans të bëhen planetë. Për shkak se asteroidet formohen në vende dhe kushte të ndryshme, ato nuk janë të njëjta. Secili formohet në një distancë të ndryshme nga dielli. Kjo i bën kushtet dhe përbërjen të ndryshme. Objektet që gjetëm nuk ishin të rrumbullakëta, por të parregullta dhe të dhëmbëzuara. Këto formohen nga përplasje të vazhdueshme me objekte të tjera derisa të bëhen kështu.

Dallimet midis asteroideve dhe meteoritëve

Asteroidet klasifikohen sipas pozicionit të tyre në sistemin diellor; të tjerët quhen NEA sepse janë më afër tokës. Ne gjithashtu gjejmë Trojanët, të cilët janë ata që rrotullojnë rreth Jupiterit. Nga ana tjetër, ne kemi Centaurs. Ato janë të vendosura në sistemin e jashtëm diellor, pranë Re të Oortit. Me fjalë të tjera, ata janë "kapur" nga graviteti dhe orbita e Tokës për një kohë të gjatë. Ata gjithashtu mund të largohen përsëri.

Një meteorit nuk është asgjë më shumë se një asteroid që godet tokën. Këtë emër e mori sepse kur hyn në atmosferë, lë një gjurmë drite, të quajtur meteor. Ato janë të rrezikshme për njerëzit. Sidoqoftë, atmosfera jonë na mbron prej tyre, sepse ato përfundimisht shkrihen kur bie në kontakt me të.

Në varësi të përbërjes së tyre, ato mund të jenë prej guri, metalike, ose të dyja. Ndikimi i meteoritëve gjithashtu mund të jetë pozitiv, sepse mund të merrni shumë informacion në lidhje me të. Nëse është mjaft e madhe që atmosfera nuk e shkatërron plotësisht kur bien në kontakt, kjo mund të shkaktojë dëme. Trajektorja e saj mund të parashikohet sot falë teknologjisë së mbikëqyrjes që njerëzit kanë në sistemin diellor dhe universin.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth rripit asteroid dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.