Rrezja e tokës

rrezja e tokës

Që nga kohërat e lashta, qenia njerëzore ka qenë kurioze nga natyra. Ai gjithmonë ka qenë duke u përpjekur të masë dhe të dijë gjatësinë dhe madhësinë e gjërave për të mësuar më shumë rreth planetit tonë. Një nga aspektet që ka qenë gjithmonë i panjohur për njerëzit është rrezja e Tokës. Meqenëse nuk mund ta shpojmë koren e tokës dhe të udhëtojmë deri në thelb, ne duhet të mësojmë të vlerësojmë dhe llogarisim rrezen e planetit. Falë disa shkencëtarëve që krijuan një model për të matur këtë gjatësi, ka qenë e mundur të vlerësohet me gjithnjë e më shumë saktësi.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cili është rrezja e Tokës dhe si është matur.

Problemet e matjes së rrezes së Tokës

masë e rrezes së tokës

Siç e dimë, pavarësisht nga fakti që teknologjia ka përparuar me ritme të jashtëzakonshme, planeti ynë ka ende shumë të panjohura. Ka shumë zona të planetit që nuk janë të arritshme për njerëzit. Një shembull i kësaj është shtrati i detit. Ende nuk ka asnjë teknologji që është e aftë të kapërcejë presionin e ujit dhe sasinë e vogël të dritës së diellit që gjendet në llogoret detare. E njëjta gjë është e vërtetë për qendrën e Tokës. Romane të shumta janë përshkruar për një udhëtim në qendër të Tokës por është diçka që është ende e paarritshme për ne. Më së shumti që di ka qenë në gjendje për të gërmuar në thellësi kanë qenë rreth 12 kilometra. Kjo është thjesht ngritja e lëkurës së hollë të një molle.

Meqenëse nuk është e mundur të gërmoni derisa të arrini në bërthamën e Tokës, është dashur të gjenden metoda të ndryshme për të vlerësuar rrezen e Tokës. Një nga pengesat kryesore pse nuk është e mundur të gërmosh deri në bërthamën e tokës është shtresa e lartë e shkëmbinjve të trashë dhe rezistentë. Teknologjia e lartë nuk mund të shpojë të gjitha këto milje shkëmb të thellë. Një pengesë tjetër është temperatura në të cilën është bërthama e tokës. Dhe a është se thelbi i brendshëm është një temperaturë prej rreth 5000 gradë Celsius. Përballë një temperature të tillë, nuk ka asnjë qenie njerëzore ose ndonjë makinë që mund t'i rezistojë këtyre kushteve. Më në fund, në këto thellësi, as oksigjeni që mund të thithet.

Përkundër faktit se ekzistojnë të gjitha këto probleme për të qenë në gjendje të matin rrezen e Tokës drejtpërdrejt, qenia njerëzore është ndalur. Janë zbuluar modele të ndryshme për të vlerësuar vlerën e tij. Për shembull, valët sizmike mund të përdoren për të studiuar përbërjen e shtresave të brendshme të Tokës. Këto metoda mund të njohin thellësinë në të cilën një tërmet ndodh indirekt. Ne mund të njohim aspekte të ndryshme të planetit pa pasur nevojë të shohim gjithçka me sytë tanë.

Teoria e tektonikës së pllakave dhe Eratostenet

Eratosthenes

Teoria e tektonikës së pllakave ka ndihmuar shumë në të kuptuarit se si funksionon planeti. Korja kontinentale thuhet se ndahet në pllaka të ndryshme tektonike që lëvizin vazhdimisht. Shkaku i zhvendosjes është për shkak të rrymat e konvekcionit të mantelit të tokës. Kjo lëvizje e pllakave njihet nga emri i shtrirjes kontinentale.

Rrymat e konvekcionit të mantelit të tokës jepen nga ndryshimet në dendësi që ekzistojnë midis materialeve të brendshme. Të gjitha këto mund t’i dimë falë llojeve të ndryshme të metodave indirekte të matjes. Ne gjithmonë kemi qenë në kërkim të metodave të ndryshme që të mund të gjejmë matje për gjithçka. Shkencëtari i parë që ka mundur të matë rrezen e Tokës ishte Eratosthenes. Kjo masë gjithmonë i ka pasur njerëzit në pezull që nga kohërat antike.

Në atë kohë nuk kishte shumë teknologji të disponueshme për të qenë në gjendje të matte rrezen e Tokës. Prandaj, kjo metodë e parë përbëhej nga disa elemente shumë rudimentare. Mbani në mend se, në këtë kohë, këto metoda elementare u konsideruan si një teknologji revolucionare. Një nga elementët më të rëndësishëm të përdorur për të matur rrezen e Tokës ishte rëndësia e Solsticin e Verës.

Eratosthenes mori një papirus nga një bibliotekë dhe kur vuri re se një postim në të nuk pasqyronte asnjë lloj hije, kjo ishte për shkak të faktit se rrezet e diellit ranë në sipërfaqen e tokës në një mënyrë plotësisht pingule. Kjo është arsyeja pse Eratosthenes ai ishte kurioz të dinte se cili ishte rrezja e Tokës. Mënyra për të matur rrezen e Tokës ishte më vonë kur ai udhëtoi për në Aleksandri. Këtu do të përsërisja eksperimentin dhe do të shihja që hija e diellit ishte 7 gradë. Pas kësaj matjeje, ai e kuptoi se ndryshimi që kishte me hijen tjetër që jetonte në Siena ishte arsyeja për të ditur se Toka ishte e rrumbullakët dhe jo e rrafshët siç besohej në atë kohë.

Formula e Eratosthenes për të matur rrezen e Tokës

valët sizmike

Pasi ai përfundoi disa eksperimente, ai fitoi disa përvoja të këtyre matjeve. Nga atje, ai filloi të formulonte disa teori që ndihmuan në matjen e rrezes së Tokës. Shumica e procesit u bazua në vlerësime dhe zbritje. Zbritja e tij kryesore u bazua në faktin se, nëse Toka do të ishte një perimetër 360 gradë, një e pesëdhjeta e këtij perimetri do të ishte 7 gradë. Kjo pjesë e perimetrit të përgjithshëm ishte ajo që u mat në hije në Aleksandri.

Duke e ditur se distanca midis dy qyteteve të Sienës dhe Aleksandrisë ishte 800 kilometra, ai ishte në gjendje ta konkludonte këtë rrezja e Tokës ishte 6.371 km. Mbani në mend se, në kohën kur unë isha duke llogaritur Eratosthenes, ishte mjaft komplekse të isha në gjendje të bëja matjet e duhura. Sidoqoftë, ai dha shifra mjaft të afërta me atë që dihet sot.

Sot ka mënyra të tjera për të matur brendësinë e tokës falë valëve sizmike. Në varësi të materialit që është bërë nga brenda dhe largësisë nga qendra e tërmetit, mund të dihet thellësia.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se cili është rrezja e Tokës dhe si është matur për herë të parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.