Rrezet gama

rrezet gama

Në fushën e fizikës bërthamore, studiohen llojet e ndryshme të rrezatimit që ekzistojnë. Në këtë rast, ne do të përqendrohemi në studimin e rrezet gama. Radiationshtë rrezatimi elektromagnetik që prodhohet nga prishja radioaktive e bërthamave atomike. Këto rrezet gama kanë rrezatimin më të lartë të frekuencës dhe janë ndër më të rrezikshmet për njerëzit, si dhe rrezatimet e tjera jonizuese.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë karakteristikat, rëndësia dhe përdorimet e rrezeve gama.

tipare kryesore

përdorimet e rrezatimit

Në përmbledhje, ne do të rendisim karakteristikat kryesore të rrezeve gama:

 • Ato janë grimca që nuk kanë më qetësi pasi lëvizin me shpejtësinë e dritës.
 • Ata gjithashtu nuk kanë ngarkesë elektrike pasi nuk devijojnë nga fushat elektrike dhe magnetike.
 • Ata kanë shumë pak fuqi jonizuese edhe pse janë mjaft depërtuese. Rrezet gama të radonit ato mund të kalojnë deri në 15 cm çelik.
 • Ato janë valë si drita por shumë më energjike sesa rrezet X.
 • Një përbërje radioaktive që absorbohet në një gjëndër dhe shmang rrezatimin gama bën të mundur studimin e gjëndrës në fjalë duke e marrë atë në një plazh.

Ata kanë rrezatim me frekuencë shumë të lartë dhe janë një nga rrezatimet më të rrezikshme për njerëzit, si të gjithë rrezatimet jonizuese. Rreziku qëndron në faktin se ato janë valë me energji të lartë që mund të dëmtojnë në mënyrë të pakthyeshme molekulat. që përbëjnë qelizat, duke shkaktuar mutacione gjenetike dhe madje edhe vdekje. Në Tokë ne mund të vëzhgojmë burimet natyrore të rrezeve gama në prishjen e radionuklideve dhe bashkëveprimin e rrezeve kozmike me atmosferën; shumë pak rreze prodhojnë gjithashtu këtë lloj rrezatimi.

Vetitë e rrezeve gama

rrezet gama në hapësirë

Normalisht, frekuenca e këtij rrezatimi është më e madhe se 1020 Hz, kështu që ka një energji më të madhe se 100 keV dhe një gjatësi vale më pak se 3 × 10 -13 m, shumë më pak se diametri i një atomi. Ndërveprimet që përfshijnë rrezet gama të energjisë nga TeV në PeV janë studiuar gjithashtu.

Rrezet gama janë më depërtuese sesa rrezatimi i prodhuar nga format e tjera të prishjes radioaktive, ose prishja alfa dhe prishja beta, për shkak të tendencës më të vogël për të bashkëvepruar me materien. Rrezatimi gama përbëhet nga fotone. Ky është një ndryshim thelbësor nga rrezatimi alfa që përbëhet nga bërthamat e heliumit dhe rrezatimi beta që përbëhet nga elektronet.

Fotone, pasi ato nuk janë të pajisura me masë, ato janë më pak jonizuese. Në këto frekuenca, përshkrimi i fenomeneve të bashkëveprimeve midis fushës elektromagnetike dhe materies nuk mund të injorojë mekanikën kuantike. Rrezet gama dallohen nga rrezet X për origjinën e tyre. Ato prodhohen nga kalimet bërthamore ose nënatomike, në çdo rast, ndërsa rrezet X prodhohen nga tranzicionet e energjisë për shkak të elektroneve që hyjnë në nivele më të brendshme të energjisë së lirë nga nivelet e jashtme të energjisë së kuantizuar.

Meqenëse disa kalime elektronike mund të tejkalojnë energjinë e disa kalimeve bërthamore, frekuenca e rrezeve X me energji më të lartë mund të jetë më e lartë se frekuenca e rrezeve gama me energji më të ulët. Por në fakt, ato janë të gjitha valë elektromagnetike, si valët e radios dhe drita.

Materialet e bëra falë rrezeve gama

spektri elektromagnetik

Materiali i kërkuar për të mbrojtur rrezet gama është shumë më i trashë se ai që kërkohet për të mbrojtur grimcat alfa dhe beta. Këto materiale mund të bllokohen me një fletë të thjeshtë letre (α) ose një pllakë të hollë metalike (β). Materialet me numër të lartë atomik dhe dendësi të lartë mund të thithin më mirë rrezet gama. Në fakt, nëse kërkohet 1 cm plumb për të zvogëluar intensiteti i rrezeve gama me 50%, i njëjti efekt ndodh në 6 cm çimento dhe 9 cm tokë të shtypur.

Materialet mbrojtëse zakonisht maten në lidhje me trashësinë e nevojshme për të prerë intensitetin e rrezatimit në gjysmë. Padyshim, sa më e lartë të jetë energjia e fotonit, aq më e madhe është trashësia e mburojës së kërkuar.

Prandaj, ekranet e trasha janë të nevojshme për të mbrojtur njerëzit, sepse rrezet gama dhe rrezet X mund të shkaktojnë djegie, kancer dhe mutacione gjenetike. Për shembull, në termocentralet bërthamore, përdoret për të mbrojtur çelikun dhe çimenton në përmbajtjen e peletit, ndërsa uji mund të parandalojë rrezatimin gjatë ruajtjes së shufrës së karburantit ose transportit të bërthamës së reaktorit.

aplikimet

Trajtimi i rrezatimit jonizues është një metodë fizike e përdorur për të arritur sterilizimin e materialeve mjekësore dhe sanitare, dekontaminimi i ushqimit, lëndëve të para dhe produkteve industriale, dhe aplikimi i tyre në fusha të tjera, Do ta shohim më vonë.

Ky proces përfshin ekspozimin e produktit përfundimtar të paketuar ose pjesa më e madhe ndaj energjisë jonizuese. Kjo bëhet në një dhomë të veçantë të quajtur dhomë rrezatimi për secilën situatë specifike dhe brenda një periudhe të caktuar kohe. Këto valë depërtojnë plotësisht në produktet e ekspozuara, përfshirë produktet e paketuara me shumë shtresa.

Përdorimi i Cobalt 60 për trajtimin e sëmundjeve tumorale është një metodë që aktualisht është shumë e përhapur në vendin tim dhe në botë për shkak të efikasitetit të saj dhe sigurisë së brendshme. Quhet terapi kobalt ose terapi kobalt dhe përfshin ekspozimin e indeve tumorale ndaj rrezeve gama.

Për këtë, përdoret e ashtuquajtura pajisje për trajtimin e kobaltit, e cila është e pajisur me një kokë të blinduar e pajisur me kobalt 60 dhe është e pajisur me një pajisje që kontrollon saktësisht ekspozimin e kërkuar në secilin rast specifik për të trajtuar në mënyrë adekuate sëmundjen.

Zbatimi i parë tregtar i energjisë së jonizimit daton që nga fillimi i viteve 1960. Sot, ka rreth 160 impiante rrezatimi në veprim në botë, shpërndarë në më shumë se 30 vende, duke siguruar një gamë të gjerë shërbimesh për gjithnjë e më shumë industri.

Siç mund ta shihni, megjithëse janë të rrezikshme, qenia njerëzore arrin të përdorë rrezet gama në shumë zona siç induktohet nga mjekësia. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth rrezeve gama dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.