Rrufeja e Gjelbër

rrufeja e gjelbër dhe ndezja

Atmosfera jonë është plot mistere që shkenca duhet të zgjidhë. Essentialshtë thelbësore të njohim sjelljen e atmosferës për të ditur me siguri se çfarë ndodh para se të shpikë ndonjë gjë. Një nga fenomenet atmosferike të temave ka lindur legjenda për këtë rreze jeshile. Edhe pse shumë njerëz ende besojnë se nuk është e vërtetë, por rezultati i shpikjes së marinarëve, ka disa kushte të veçanta që ajo të shihet.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me rrezen e gjelbër, ne do të zbulonim se cilat janë misteret që ajo përfshin.

Çfarë është rrezja e gjelbër

fazat flash

Një nga fenomenet më legjendare atmosferike është rrezja e gjelbër. Shumë njerëz ende besojnë se nuk është e vërtetë, por rezultat i një shpikje të marinarëve që për një kohë të gjatë pretendojnë se e kanë parë atë gjatë udhëtimeve. Karakteristikat e tij të pakapshme janë kryesisht për shkak të kushtet shumë të veçanta që duhet të plotësohen për ta parë atë, që do të thotë se shumë njerëz nuk e kanë arritur atë pavarësisht se kanë qenë dëshmitarë të shumë perëndimeve të diellit dhe lindjeve të diellit. Nëse ajri është shumë i qetë, pothuajse nuk ka turbulencë atmosferike dhe ne jemi të vendosur lart, mundësisht përpara horizontit oqeanik, mund të arrihen kushtet më të mira për ta vëzhguar atë.

Shumë është thënë për rrezen e gjelbër, pasi të gjithë ata që e vëzhgojnë në atë moment kanë aftësinë të lexojnë mendimet e njerëzve që e shoqërojnë atë. Besimet më të rrënjosura thellë janë ato që aludojnë në dashuri. Për shembull, disa njerëz thonë se personi që vëzhgon rrezen e gjelbër në perëndim të diellit është i dashuri i vërtetë, ose nëse një çift vëzhgon këtë fenomen në të njëjtën kohë, ata do ta duan njëri-tjetrin për gjithë jetën e tyre. Kjo legjendë e fundit qarkulloi në Skoci në mesin e shekullit të XNUMX-të kur mbërriti te romancieri francez Jules Verne, i cili udhëtoi në atë vend para se të bëhej një shkrimtar me famë botërore, u kap dhe shumë vite më vonë shkroi një roman të famshëm.

Vëzhgimi i rrezeve jeshile

perëndimet e diellit me bast

Vështirësitë në vëzhgimin e fenomenit optik të pakapshëm në tokën skoceze të mbuluar me mjegull e drejtojnë karakterin nëpër aventura të ndryshme për të arritur qëllimin përfundimtar. Dy beqarë skocezë kanë nënën e tyre nën kujdestari. Një jetime e re me emrin Elena Campbell u sugjerua të martohej me një shkencëtar të ri të bukur të quajtur Aristobulus Ucikras. Ajo nuk e di nëse e do atë, kështu që lejon xhaxhain e saj ta marrë atë për të provuar rrezen e gjelbër, sepse atëherë Dyshimet tuaja do të shpërndahen dhe do të dini nëse keni dashuri të vërtetë për të. Duhet të lexoni deri në fund të romanit për të gjetur përgjigjen.

Që nga botimi i librit "Rrezja e Gjelbër", kjo dukuri unike optike atmosferike ka zgjuar interesin e shumë lexuesve, përfshirë disa shkencëtarë që janë përgjegjës për zbardhjen e misterit të tij dhe zbulimin e arsyeve fizike për të. Nga një këndvështrim përshkrues, ai përbëhet nga një dritë jeshile - megjithëse nganjëherë merr një nuancë blu - vetëm një ose dy sekonda i gjatë, duke dalë nga buza e sipërme e diellit, diskut hënor ose planetit, ashtu si afrohet. Sapo të zgjasin ato sekonda, ai zhduket nën horizont.

Ajri duhet të jetë i qetë, në këtë rast shtresa e ajrit afër horizontit është si një prizëm, i cili shkakton ndarjen e ngjyrave që formojnë dritën e bardhë të yjeve. Në një lartësi të caktuar mbi horizont, intervali midis disqeve me ngjyra të ndryshme është shumë i vogël, dhe ne nuk mund ta perceptojmë atë, por në fakt, disku i kuq është më afër horizontit sesa disku vjollcë. Si yjet afrohuni në horizont dhe bëhen të paqartë, ndarja e këtyre disqeve monokromatike rritet. Në qendër të diskut të gjitha ngjyrat mbivendosen për të riprodhuar dritën e bardhë, por në skajin e sipërm disqet vjollcë dhe blu dallohen pak.

Për shkak se këto ngjyra përputhen me ngjyrat e sfondit të qiellit, kur yjet ulen pak, ngjyra që arrin në sytë tanë është jeshile, e cila është ngjyra tjetër në spektrin e dukshëm. Legjendat e tyre mënjanë, ata që kanë fat të shohin shkëlqimin e smeraldit mund të jenë të sigurt se ata do të tërhiqen përkohësisht dhe do të magjepsen.

kuptim

rreze jeshile

Rrezja e gjelbër është një lloj drite jeshile që mund të shihet në një ose dy sekonda kur dielli perëndon ose dielli fillon të lindë, dhe mund të shihet pikërisht në pozicionin e diellit. Ky lloj i fenomenit meteorologjik është më i lehtë për t’u vëzhguar në një atmosferë të pastër dhe drita mund të arrijë vëzhguesin në mënyrë më të drejtpërdrejtë pa u shpërndarë.

Kjo dritë jeshile, e cila shihet si një dritë e ndezur ose jeshile, prodhohet nga thyerja e dritës ndërsa kalon nëpër atmosferë. Rezulton se drita në lartësi të ulëta udhëton më ngadalë sepse ajri është më i dendur se ajri në lartësi të mëdha. Këto rrezet diellore kanë një zhvendosje të lakuar për të ndjekur lakimin e tokës. Drita me frekuencë të lartë jeshile dhe blu ka një lakim më të madh se drita me frekuencë të ulët që shfaq të kuqe dhe portokalli. Prandaj, rrezet diellore jeshile dhe blu janë të vendosura në shtresën e sipërme të diellit dhe janë të dukshme në horizont për një kohë më të gjatë, ndërsa nga ana tjetër, rrezet e diellit me frekuencë më të ulët janë të dukshme në të kuqe dhe portokalli dhe mbulohen nga horizontin.

A mund ta shihni në hënë?

Kur perëndon dielli, është e pazakontë të shohësh shkëlqime të hollë jeshile në Diell. Ne e dimë se kjo është për shkak të një fenomeni të dukshëm të motit të quajtur një rreze jeshile. Ky fenomen ndodh afër Objekte astronomike me shkëlqim si dielli, hëna, Jupiteri, Venusi, etj. Edhe pse mund ta shihni këtë fenomen kur dielli perëndon. Shtë e vështirë ta shohësh kur hëna e shkakton atë.

Sidoqoftë, në Kili, Gerhard Hüdepohl, një inxhinier fotografie, ishte në gjendje të kapte imazhe nga satelitët tokësorë dhe, nga rreth Observatorit Evropian Jugor (ESO) në Malin Paranal, ai bëri imazhe të ndezjes së gjelbër në skajin e sipërm të Hënës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth rrezes së gjelbër dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.