rrezatimi kozmik

rrezatimi kozmik

Kur flasim për universin dhe përbërësit që e përbëjnë atë, zakonisht flasim për universin rrezatimi kozmik. Është një lloj energjie që udhëton nëpër hapësirë. Ai gjendet pothuajse në çdo cep të universit dhe ka një përbërje disi të veçantë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është rrezatimi kozmik, rëndësia, përbërja e tij dhe shumë më tepër.

Çfarë është rrezatimi kozmik

rrezatimi kozmik i universit

Rrezatimi kozmik është një formë energjie që udhëton nëpër hapësirë ​​nga të gjitha drejtimet në univers. Ky rrezatim është i përbërë nga grimca nënatomike, kryesisht protone dhe elektrone me energji të lartë, që lëvizin me shpejtësi afër shpejtësisë së dritës. Këto grimca vijnë nga burime të ndryshme kozmike, si yjet, shpërthimet e supernovës dhe vrimat e zeza.

Një nga burimet më të rëndësishme të rrezatimit kozmik është Dielli.Dielli lëshon grimca të ngarkuara, të njohura si era diellore, të cilat udhëtojnë nëpër hapësirë ​​dhe arrijnë në Tokë. Megjithatë, rrezatimi kozmik vjen jo vetëm nga Dielli, por edhe nga yje të tjerë dhe objekte të largëta qiellore. Këto grimca udhëtojnë mijëra vite dritë nëpër hapësirë ​​përpara se të arrijnë tek ne.

Ndërsa këto grimca me energji të lartë përplasen me atmosferën e Tokës, ato ndërveprojnë me molekulat e ajrit dhe krijojnë një kaskadë grimcash dytësore. Këto grimca dytësore janë ato që arrijnë përfundimisht në sipërfaqen e Tokës, ku mund të zbulohen nga instrumente të ndjeshme.

Rrezatimi kozmik është një pjesë e natyrshme e hapësirës dhe mjedisit tokësor, dhe në sasi të vogla, nuk paraqet rrezik të madh për njerëzit. Megjithatë, në disa skenarë, si fluturimi i zgjatur në hapësirë ​​ose ekspozimi në lartësi të mëdha, astronautët dhe pasagjerët e avionëve mund të ekspozohen ndaj niveleve më të larta të rrezatimit sesa në sipërfaqen e Tokës. Për këtë arsye, ai monitorohet dhe konsiderohet në planifikimin e misionit hapësinor dhe në industrinë e aviacionit.

përbërje

rrezatimi i kozmosit

Rrezatimi kozmik përbëhet nga bërthama atomike të jonizuara energjike që udhëtoni nëpër hapësirë ​​me një shpejtësi shumë afër shpejtësisë së dritës (afërsisht 300.000 km/s). Fakti që ato janë të jonizuara sugjeron se ata kanë fituar një ngarkesë elektrike si rezultat i mungesës së elektroneve, por çuditërisht, këto bërthama janë bërë nga i njëjti material që na bën ne dhe gjithçka rreth nesh.

Bërthamat që përbëjnë rrezet kozmike shpërndahen në një mënyrë të ndryshme nga materia që na jep formën. Hidrogjeni dhe heliumi janë shumë më të bollshëm në sistemin diellor sesa në rrezet kozmike, dhe elementë të tjerë më të rëndë, si litiumi, beriliumi ose bor, ato janë 10.000 herë më të bollshme në rrezatim kozmik.

Një nga karakteristikat më të rëndësishme të rrezatimit kozmik është izotropia e tij në thelb e përsosur. Ky parametër pasqyron që rrufeja godet me të njëjtën frekuencë nga të gjitha drejtimet, që do të thotë se moria e burimeve të afta për t'i prodhuar ato duhet të bashkëjetojnë në të njëjtën kohë.

Origjina e rrezatimit kozmik

rrezatimi që vjen nga dielli

Rrezet kozmike nuk ishin pasojë e drejtpërdrejtë e Big Bengut. Gjatë fazës së parë të formimit të universit, e cila filloi rreth 13.800 miliardë vjet më parë, u prodhuan pak bërthama atomike më të rënda se hidrogjeni dhe heliumi. Ato janë më të bollshmet, të shoqëruara vetëm nga sasi të vogla litiumi dhe beriliumi, një shpërndarje që, siç e pamë, nuk përkon me atë të bërthamave atomike që përbëjnë rrezet kozmike.

Një pjesë e konsiderueshme e rrezatimit që depërton në atmosferën e Tokës vjen nga Dielli, i cili njihet si ylli më i afërt. Megjithatë, ai nuk është aspak burimi i vetëm i rrezatimit të jashtëm që arrin në Tokë. Shumica e rrezeve kozmike që marrim vijnë nga jashtë sistemit tonë diellor nga yje të tjerë. Ata udhëtojnë nëpër hapësirë ​​me energji të madhe derisa të përplasen me atomet në shtresat e sipërme të atmosferës së Tokës.

Elementet kimike që përbëjnë lëndën e zakonshme dhe veten tonë sintetizohen në bërthamat e yjeve. Nëse doni të dini saktësisht se si funksionon ky proces, mund të konsultoni artikullin tonë kushtuar jetës yjore, por tani për tani vetëm mbani mend se rreth 70% e masës së tij është hidrogjen, 24% deri në 26% helium dhe 4% deri në 6% është një kombinim i elementëve kimikë më të rëndë se heliumi.

Reja e pluhurit dhe gazit që formon një yll nga tkurrja gravitacionale rrit temperaturën e tij derisa furra bërthamore të ndizet dhe reaksionet e para të shkrirjes të fillojnë në thelbin e saj. Ky proces i lejon yllit të lëshojë energji dhe të prodhojë elementë më të rëndë se hidrogjeni dhe heliumi. Ndërsa yllit i mbaron karburanti, ai ripërshtatet për të ruajtur ekuilibrin hidrostatik.

Kjo veti e mban yllin të qëndrueshëm për pjesën më të madhe të jetës së tij aktive, pasi tkurrja gravitacionale "tërheq" materialin e yllit nga brenda, i balancuar nga presioni i gazit dhe rrezatimi i emetuar nga ylli. Yjet "tërheqin" materien edhe pse karburanti i tyre nuk është i përjetshëm.

toka na mbron

Planeti ynë ka dy mburoja shumë të vlefshme që na mbrojnë nga rrezatimi diellor dhe rrezatimi kozmik përtej kufijve të sistemit tonë diellor: atmosfera dhe fusha magnetike e Tokës. Kjo e fundit shtrihet nga thelbi i Tokës përtej jonosferës, duke formuar një rajon të njohur si magnetosfera, të aftë për të devijuar grimcat e ngarkuara drejt poleve magnetike të Tokës. Ky mekanizëm na mbron në masë të madhe nga era diellore dhe rrezet kozmike.

Megjithatë, kjo nuk i ndalon disa bërthama me energji të lartë që të përplasen me molekulat në shtresat më të jashtme të atmosferës, duke krijuar shira të grimcave më pak të rrezikshme dhe me energji më të ulët që herë pas here arrijnë koren e Tokës. Kjo është arsyeja pse atmosfera luan gjithashtu një rol shumë të rëndësishëm mbrojtës.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është rrezatimi kozmik, origjinën e tij dhe shumë më tepër.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.