Rrezatimi diellor në planetin Tokë

Rrezatim diellor

Pjesa më e madhe e energjisë që arrin planetin Tokë vjen nga dielli, në formën e rrezatimi elektromagnetik. Në varësi të gjatësisë së valëve, ato janë pak a shumë intensive. Kështu, për shembull, rrezatimi ultraviolet, duke qenë shumë i shkurtër (360 nanometra), mbart shumë energji, ndryshe nga valët e radios, valët e të cilave janë shumë të gjata.

Vazhdoni të lexoni për të ditur më shumë.

Rrezatimi në Tokë

Jo i gjithë rrezatimi që na arrin nga dielli absorbohet nga planeti në të njëjtën mënyrë. Në fakt, vetëm 26% absorbohen drejtpërdrejtNdërsa atmosfera do të thithë ekuivalentin e 16%. Ajo gjithashtu reflektohet, për shembull, nga materialet në planet (10%) ose nga retë (24%).

Përveç kësaj, rrezatimi diellor nuk arrin çdo cep njëlloj. Në fakt, rrezet absorbohen më shumë rreth ekuatorit, ndërsa në pole janë shumë më të dobëta, diçka që ndikon drejtpërdrejt në klimën e vendit. Në hartën e sipërme mund të shihni në detaje energjinë diellore që merr çdo cep i planetit tonë. Në shumë zona, energjia e lartë zakonisht lidhet me reshje të pakta shiu, si në shkretëtirën e Saharasë; por në të tjerët mund të shihni një shpërthim të madh të jetës, si në Amazon.

Tokë

Rrezatimi elektromagnetik diellor shpërndahet në një gamë të gjerë të frekuencave, të cilat janë:

  • Rrezatimi ultraviolet: përfaqëson 8-9% të energjisë totale.
  • Diapazoni i dukshëm: përfaqëson 46-47% të energjisë së marrë.
  • Pranë diapazoneve infra të kuqe: perfaqeson 45%.

Atmosfera, siç thamë, ka një rol shumë të rëndësishëm në intensitetin dhe përbërjen e rrezatimit. Ne gjithashtu duhet ta dimë atë varësisht nga lëvizjet e tokës, si dhe ndryshimet kohore, intensiteti mund të ndryshojë. Për shembull, hemisfera veriore gjatë muajit qershor i afrohet diellit, ndërsa hemisfera jugore lëviz më larg. Falë këtyre lëvizjeve ne mund të llogarisim kur fillojnë stinët, diçka që padyshim do të na ndihmojë të planifikojmë pushimet tona.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.