Rreshtimi i planetit

shtrirja e planeteve unike

Astronomia është një shkencë që na ndihmon të dimë nga vijmë dhe të planifikojmë të ardhmen dhe të gjitha aktivitetet njerëzore. Ne po flasim për ekzistencën e planetëve dhe trupave të ndryshëm qiellorë në hapësirën e jashtme. Sot do të flasim rreshtimi i planetit, pasi që në këto të vjetra ka një rëndësi të madhe për të. Në ditët e sotme, falë përparimit të shkencës, drejtimi i planetëve ka humbur një pjesë të madhe të të gjitha karakteristikave të tij të mbinatyrshme. Siç mund ta prisni, kjo ishte plot me mite dhe legjenda.

Prandaj, në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me rreshtimin e planetëve dhe kur ndodh.

Karakteristikat e sistemit diellor

rreshtimi i planetit

Como Plutoni nuk konsiderohet më një planet, sistemi diellor përbëhet nga Dielli, tetë planetë, një planetoid dhe satelitët e tij. Jo vetëm që janë këto trupa, por ka edhe asteroide, kometa, meteoritë, pluhur dhe gaz ndërplanetar.

Deri në vitin 1980 mendohej se sistemi ynë diellor ishte i vetmi në ekzistencë. Sidoqoftë, disa yje mund të gjenden relativisht afër dhe të rrethuar nga një zarf i materialit që rrotullohet. Ky material ka një madhësi të papërcaktuar dhe shoqërohet nga objekte të tjera qiellore siç janë xhuxhat kafe ose kafe. Me këtë, shkencëtarët mendojnë se duhet të ketë sisteme të shumta diellore në univers të ngjashëm me tonin.

Sistemi ynë diellor është i vendosur në periferi të Rrugës së Qumështit. Kjo galaktikë përbëhet nga shumë krahë dhe ne jemi në njërën prej tyre. Krahu ku jemi quhet Krahu i Orionit. Qendra e Rrugës së Qumështit është rreth 30.000 vjet dritë larg. Shkencëtarët dyshojnë se qendra e galaktikës përbëhet nga një vrimë e zezë supermasive gjigante.

Rreshtimi i planetit

lidhja planetare

Për të gjithë njerëzit që vëzhgojnë hapësirën, ka dy mënyra për të parë rreshtimin planetar. Nga njëra anë, nuk duam të themi që nëse qëndrojmë për dy në diell, të gjithë planetët do të mund të ishin në një linjë të vetme. Nga ana tjetër, quhet edhe shtrirje kur i gjithë planeti ndjek të njëjtën linjë.

Një shtrirje e planetëve të parë nga dielli është e pamundur të vlerësohet. Kjo është për shkak të prirjes së planetëve. Gjëja më normale është që ne shohim në librat shkollorë që planetët janë të gjithë në të njëjtën linjë në lidhje me boshtin. Megjithatë, kjo nuk është kështu. Ne mund të shohim konfigurimin planetar vetëm në një kuadrant. Kjo ndodh vetëm çdo 200 vjet, gjë që nuk është shumë e zakonshme.

Edhe pse planetët nuk rreshtohen vërtet, shumë prej tyre priren të jenë në të njëjtin rajon në disa periudha specifike. Rreshtimi tjetër i planetëve do të jetë në vitin 2040 kur Saturni, Venusi, Jupiteri dhe Marsi e bëjnë këtë, por siç e shohim, jo ​​të gjithë planetët marrin pjesë në këtë.

E vërteta për rreshtimin e planetëve

jupiteri dhe saturni

Realiteti i gjithë kësaj është se planetët mos rreshtoni në mënyrë të përsosur në një vijë siç e shohim zakonisht në tregimet e ndryshme për hapësirën dhe në librat shkollorë. Ato gjenden vetëm në të njëjtin rajon. Orbitat e planetëve nuk janë aq të përsosura sa të kalojnë njëri-tjetrin, por përkundrazi lëvizin në hapësira 3 dimensionale. Nga ana tjetër, që disa planetë janë në të njëjtin rajon nga këndvështrimi ynë nuk do të thotë se ata janë gjithashtu kështu nëse i shohim nga dielli.

Mund të themi se rreshtimi i planetëve është diçka që varet nga vendi nga e shohim dhe jo diçka që planetët e kanë në mënyrë të pavarur nga të tjerët. Më afër se a do të përshkruhen planetët për sa i përket rajoneve të afërta do të jetë më 6 maj, 2492. Edhe pse është me të vërtetë një fenomen që nuk do të ndikojë në planetin tonë, është interesante ta shohim pasi është një fenomen vizual shumë tërheqës. Nëse mund të prisni të shihni diçka nga ky stil, është më mirë të prisni deri në vitin 2040.

Kohët e fundit Jupiteri dhe Saturni u ribashkuan në qiell. Ata ishin vetëm 800 milion kilometra larg njëri-tjetrit, duke qenë planetët më të mëdhenj në të gjithë sistemin diellor. Kjo ngjarje nuk ishte përsëritur që nga Mesjeta. Çdo 20 vjet zakonisht prodhon atë që njihet si Lidhja e Madhe. Kjo ka të bëjë me pozicionin e tokës duke qenë fajtori që rreshtimi midis tyre është pak a shumë i përsosur.

Rreshtimi dhe solstici dimëror

Dje, 21 Dhjetor 2020, që përkon me solsticin e dimrit, këta dy gjigandë të gazit kishin një lidhje shumë precize. Ajo që të kërkoja në qiell ishte vetëm një yll i shkëlqyeshëm me një shkëlqim të madh. Dhe është shkëlqimi i Jupiterit i shtuar matës së Saturnit. Ky bashkim mund të vërehet para se të bjerë nata nga ora 19:2080 pasdite. Kjo rreshtim i planetëve nuk do të përsëritet deri në vitin XNUMX.

Pavarësisht nga fakti se kjo bashkim ndodhi në Mesjetë, më 15 Prill 1623, ajo ditë nuk ishte e dukshme sepse shkallët e afërsisë midis diellit dhe tokës ishin të tepruara. Kjo bëri që shkëlqimi nga toka të mos ishte i dukshëm. Meqenëse ky është një lloj dukurie mjaft i jashtëzakonshëm, përjashtimi që ka pasur ky vit shtohet për të rritur teoritë që lidhen me yllin e Betlehemit. Në traditën e krishterë thuhet se ky yll është ai që çoi Magët në grazhdin në të cilin lindi Jezu Krishti. Kjo marrëdhënie ka ndodhur me rreshtimin e planetëve dje.

Komuniteti shkencor e ka diskredituar këtë ide pasi që në atë kohë nuk kishte asnjë shtrirje të tillë që të ngatërrohej me yllin e Betlehemit. Siç mund ta shihni, është një fenomen mjaft kurioz dhe vlen të shihet.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth shtrirjes së planetëve dhe realitetin e vërtetë në lidhje me to.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.