Rrethet misterioze të zanave

rrathët e zanave

Në zonat e thata të botës ekziston një fenomen i çuditshëm dhe enigmatik i njohur si rrathët e zanave. Këto modele të veçanta gjeometrike përbëhen nga toka e thatë e rrethuar nga unaza të jetës bimore, të cilat shtrihen në hapësira të mëdha toke. Këto rrathë përfshijnë mistere të shumta që tërheqin vëmendjen e më kureshtarëve.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë janë rrathët e zanave, karakteristikat e tyre, origjinën, formimin dhe shumë më tepër.

Kapja e rrathëve të zanave

dukuritë e thatësisë

Besimi se këto formacione ishin të kufizuara në Namibi dhe Australi vazhdoi për shumë vite. Megjithatë, kërkimet e fundit kanë zbuluar një perspektivë të re mbi këtë fenomen, duke treguar se prevalenca e tij shtrihet shumë përtej asaj që ishte kuptuar më parë.

Laboratori i Biodiversitetit dhe Funksionimi i Ekosistemit i Institutit të Burimeve Natyrore dhe Agrobiologjisë (IRNAS) të CSIC kreu së fundmi një studim, i cili u botua në revistën Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), i cili zbulon se rrathët e zanave mund të gjenden përtej dy rajoneve ku ato u vëzhguan fillimisht.

Modele rrethore janë zbuluar në 263 zona të shkretëtirës në tre kontinente, duke mbuluar më shumë se 15 vende, falë përdorimit të imazheve satelitore dhe teknologjive të inteligjencës artificiale. Këto rajone të ndryshme përfshijnë Sahelin, Saharën Perëndimore, Bririn e Afrikës, Madagaskarin, Azinë jugperëndimore dhe Australinë qendrore.

Duke përdorur modele të bazuara në AI, studiuesit ishin në gjendje të ekzaminonin dhe kategorizonin plotësisht imazhet satelitore. Nëpërmjet kësaj qasjeje novatore, ne ishim në gjendje të zbulonim modele që ngjajnë shumë me rrathët e zanave të dokumentuara tashmë në Namibi dhe Australinë Perëndimore. Përdorimi i teknologjisë së fundit ka revolucionarizuar të kuptuarit tonë se si shpërndahen këto modele dhe sa të përhapura janë në të vërtetë.

Si formohen ato

rrathët e zanave

Më parë, shqyrtimi i faktorëve që çuan në formimin e rrathëve ishte sfidues për shkak të vendndodhjes së tyre të kufizuar gjeografike. Megjithatë, me adoptimin e një perspektive gjithëpërfshirëse globale, është bërë e mundur që të analizohen në mënyrë gjithëpërfshirëse variabla të ndryshëm. Këto variabla mbulojnë faktorët klimatikë si reshjet mesatare vjetore dhe faktorët edafikë, të cilët Ato kanë të bëjnë me vetitë fizike, kimike dhe biologjike të tokës, siç është përmbajtja e azotit. Hulumtimi zbuloi se prania e rrathëve magjikë është e lidhur me një kombinim specifik të karakteristikave të tokës dhe klimës.

Përveç hetimit të formimit të rrathëve të zanave, studiuesit ekzaminuan gjithashtu produktivitetin e bimësisë brenda këtyre zonave. Ata vëzhguan qëndrueshmëri të jashtëzakonshme në produktivitet, duke sugjeruar se këto modele mund të kontribuojnë në ofrimi i shërbimeve të ekosistemit. Ky zbulim hap rrugën për eksplorimin e mëtejshëm të rolit të mundshëm të rrathëve të zanave si tregues të rënies së ekosistemit përballë ndryshimeve klimatike.

Për të hetuar më tej këtë fenomen, studiuesit kanë zhvilluar një atlas të plotë global dhe një bazë të dhënash të gjerë që dokumenton këto modele. Këto burime të vlefshme ofrojnë një potencial të madh për të vlerësuar reagimin e rrathëve të zanave ndaj shqetësimeve mjedisore dhe ndryshimeve në klimë, duke dhënë informacione thelbësore mbi elasticitetin e ekosistemeve të thata.

Enigma e rrathëve të zanave ka tejkaluar kufijtë e saj origjinalë gjeografikë dhe është kthyer në një enigmë globale që na lë më shumë pyetje sesa zgjidhje. Duke përdorur teknologji të avancuar dhe një perspektivë më të gjerë, Po i afrohemi deshifrimit të këtij fenomeni të çuditshëm natyror që e ka ngatërruar njerëzimin për breza të panumërt.

Origjina dhe modelet e rrathëve të zanave

qarqe misterioze

Origjina e këtij fenomeni është ende e panjohur. Të shpërndara nëpër kullotat e thata të shkretëtirës Namibiane, të vendosura midis Angolës dhe Afrikës së Jugut, janë pika të shumta rrethore dhe enigmatike. Këtyre njollave të çuditshme tullace, me diametër nga 2 deri në 12 metra, u mungon asnjë gjurmë bari. Megjithatë, një tipar intrigues është prania e një unaze me bimësi të harlisur që rrethon shumë prej këtyre rrathëve të thatë, duke formuar një kurorë të dallueshme të gjelbër që shërben si një kufi i qartë për rajonin e thatë.

Insektet toksike ose barërat e këqija po sfidohen nga një ekip shkencëtarësh që janë duke vënë bast mbi vetëorganizimin, një proces biologjik i prezantuar për herë të parë nga Turing në 1952. Ky grup, i përbërë nga studiues nga Australia, Gjermania dhe Izraeli, zbuloi rrathët e zanave. Rrathët në një ekosistem që është shumë i ngjashëm me atë të Namibisë, pavarësisht se janë më shumë se 10.000 kilometra nga bregu afrikan. Gjetjet e tyre u publikuan në PNAS.

Në një zbulim të ri të dukshëm, hulumtimi i fundit ka zbuluar një lidhje intriguese midis rrathëve enigmatikë në tokë dhe qelizave të lëkurës së peshkut zebra, të njohur gjithashtu si zebra danio. Ngjashmëria është vërtet e jashtëzakonshme, siç vuri në dukje Robert Sinclair, një profesor matematike në Institutin e Shkencës dhe Teknologjisë në Okinawa, i cili mori pjesë në studim. Këto njolla të veçanta, të cilat i ngjajnë kraterave në miniaturë, jo vetëm që shfaqin një model të ngjashëm me atë të qelizave të lëkurës, por gjithashtu kalojnë një cikël jetësor, duke përfshirë lindjen, rritjen dhe vdekjen eventuale. Përveç kësaj, Ato ndikohen nga konkurrenca për burime brenda mjedisit të tyre.

Duke kryer një ekzaminim makroskopik të modelit të rrethit të zanave dhe duke e përballuar atë me shpërndarjen e qelizave të lëkurës, studiuesit bënë një zbulim befasues: të dy treguan shpërndarje jashtëzakonisht analoge. Ndërsa arsyeja e saktë për këtë ngjashmëri të çuditshme mbetet e pakapshme, Thjesht fakti që ato kanë një ngjashmëri kaq të habitshme ka implikime të rëndësishme.

Kur u shfaqën, rrathët kishin arritur tashmë dimensionet e tyre përfundimtare ose përjetuan zgjerim të shpejtë derisa arritën në to. Rrathët më të vegjël kanë një diametër rreth dy metra, ndërsa më të mëdhenjtë shtrihen deri në dymbëdhjetë metra.

Disa detaje interesante

Pas formimit të tyre, erozioni i erës krijon gërvishtje të vogla brenda rrathëve, disa prej të cilave tani janë rikuperuar nga jeta bimore dhe mezi janë të dukshme. Tschinkel përdori imazhe satelitore për të përcaktuar kohën që i duhet rrathëve për të përparuar nga formimi i tyre deri në arritjen e fazës së pjekurisë dhe zhdukjes, ku vegjetacioni përsëri zë vend.

Rrathët shfaqen ekskluzivisht në zona me një bollëk rërë të imët ose mungesë gurësh. Megjithatë, ato nuk shfaqen kurrë në duna apo depozitime aluviale, ku rëra është tërhequr zvarrë dhe depozituar nga uji.

Brenda këtyre rrathëve, bari nuk lulëzon, megjithatë, disa prej tyre tregojnë një brez rrethues të vegjetacionit më të lartë, i cili Ajo i ngjan një tende të gjelbër që shërben si një kufi dallues për zonën e thatë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth rrathëve të zanave dhe karakteristikave të tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.