Franklin i Rosalind

Zbulues i ADN-së

Machismo ka shkaktuar probleme të shumta në botën e shkencës. Një nga gratë më të rëndësishme në botën e biofizikës dhe kristalografisë ishte Franklin i Rosalind. Ajo është zbuluesja e vërtetë e ADN-së. Problemi është se në fillim të shekullit të XNUMX-të, gratë që ishin të përkushtuara në studimin e shkencës u injoruan dhe përbuzën nga institucionet.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që ju duhet të dini rreth Rosalind Franklin dhe rëndësinë që ajo kishte në botën e shkencës.

Biografia e Rosalind Franklin

shtëpia e shkencëtarit

Në fillim të shekullit të XNUMX-të, çdo shkencëtar që ishte një grua dhe do të bënte kërkime u injorua plotësisht. Arriti në një pikë ku ata shiheshin poshtë. Institucionet dhe e gjithë shoqëria në tërësi e kishin dënuar Rosalind Franklin edhe anonimitetin e padrejtë. Ndër arritjet më të jashtëzakonshme të kësaj gruaje shkencëtare vërejmë zbulimin e fotografisë së parë të anës B të ADN-së së hidratuar. Tre shkencëtarëve iu dha Çmimi Nobel në Fiziologji dhe Mjekësi pas zbulimit të strukturës së ADN-së. Ajo që shumica e njerëzve nuk e dinë është se Dhjetë vjet më parë Rosalind Franklin tashmë kishte zbuluar foton tjetër.

Kjo foto njihet si foto 51 dhe është një pjesë kryesore për të ditur gjithçka rreth ADN-së. Kjo grua ka lindur në rrethin e Kensington, e vendosur në Londër, në vitin 1920. Babai i saj u kujdes që t'u jepte të gjithë fëmijëve të tij arsimin më të mirë të mundshëm dhe kjo bëri që Rosalind të ishte në gjendje të ngarkonte studimet e saj fillore dhe të mesme në shkollat ​​private. Që nga vajza e vogël ajo provoi të ishte një vajzë mjaft inteligjente dhe kishte një pasion të jashtëzakonshëm për interesin e shkencës.

Ndër studimet e Rosalind Franklin gjejmë praninë e saj në leksione të shumta të Ajnshtajnit dhe ajo pati qëllimin për t'ia kushtuar jetën e tij shërbimit të shkencës. Ai filloi të studionte në universitet dhe u interesua për kimi, fizikë dhe matematikë. Në fillim, babai i Rosalind, duke parë që ajo donte të studionte shkencë, kundërshtoi hapur. Dhe është ajo në kohën në të cilën gratë nuk mund t'i përkushtoheshin hulumtimit. I njëjti baba kishte studiuar shkencë dhe kishte mësuar gjermanisht në mënyrë që të mund të përpiqej të bëhej një shkencëtar i mirë. Përkundër kësaj, ai nuk mund të besonte se vajza e tij duhej t'i përkushtohej hulumtimit.

Konfliktet me familjen

Rosalind Franklin dhe studimet e saj

Ky konflikt i shkaktuar nga konventat shoqërore bëri që ajo të kishte vështirësi më të mëdha për të qenë në gjendje të studionte atë që dëshironte. Babai i saj dhe ajo konsideruan se arsimi ishte një vlerë parësore shumë e rëndësishme për rritjen personale të njerëzve dhe përparimin e shoqërisë. Pavarësisht nga konfliktet me familjen, Rosalind Franklin ishte mjaft inteligjente dhe e vendosur. E gjithë kjo shtoi faktin se prindërit e tij ishin me natyrë progresive ai ishte në gjendje të studionte atë që dëshironte.

Më në fund ajo ishte në gjendje të regjistrohej në kolegjin e grave në Kembrixh në 1938. Ajo dha provimin pranues në fizikë dhe kimi dhe ishte në gjendje të studionte këto disiplina. Kontakti i parë i Rosalind Franklin me kristalografinë ishte pas zbulimeve të Bragg. U tregua se kur një rreze me rreze X kalon përmes një gote, ajo lë një lloj goditje identiteti. Nëse i studioni këto gjurmë mund të shihni se si është struktura e molekulës së kristalit dhe si pozicionohen atomet e saj. Një nga përparimet që ai ishte në gjendje të bënte në botën e kristalografisë ishte që të përdoren rrezet X për të zbuluar strukturat e kristaleve. Nga atje, ai vendosi të familjarizohej me studimin në tre dimensione të materies që ishte jashtëzakonisht e vogël në madhësi.

Rosalind Franklin Arsimi i Lartë

Franklin i Rosalind

Megjithëse diplomimi i saj ishte në 1941, ajo nuk ishte në gjendje të merrte një diplomë që kur ishte grua. Ai ishte mjaft inteligjent dhe si kompensim, dhe për notat e tij të shkëlqyera ai mori nderime të klasit të dytë. Këto ngjyra e njohën atë të përshtatshme për të qenë në gjendje të kryejë një punë. Ai ishte në gjendje të merrte një bursë të vogël për një vit që të ishte në gjendje të vazhdonte studimet në departamentin e kërkimit shkencor industrial dhe të merrte një doktoraturë. Kjo bursë iu dha një studenti refugjat nga Lufta e Dytë Botërore. Kjo është për shkak të babai i tij i kërkoi që t'ia jepte këto para dikujt që i meritonte.

Bujaria ishte për faktin se në vitin 1939 familja Franklin kishte ardhur shumë afër bllokimit në Norvegji pasi Lufta e Dytë Botërore kishte filluar rrugën për në shtëpi.

Pasi u vendos në departamentin e kërkimit shkencor industrial, ajo ishte me shumë fat. Dhe është se ai ishte në gjendje të punonte me fizikimistin Ronald Norrish i cili ishte një pionier në fotokimi dhe mori një çmim Nobel. Përveç faktit që Rosalind Franklin kënaqej me punën e saj, ajo ishte mjaft e lumtur. Mund të jetojë i pavarur në një apartament me qira dhe atje ai mund të priste miqtë e tij dhe të shijonte kohën e tij të lirë. E gjithë kjo e ndihmoi atë të ishte më i qëndrueshëm në punën e tij dhe të shijonte jetën.

Ai ishte në gjendje të pranonte një punë në qymyr, i cili u bë një lëndë djegëse me shumë rëndësi, pasi ato u përdorën si filtër në dhomat e gazit. Unë mund të hetoj lloje të ndryshme të qymyrit dhe kam kontribuar në prodhimin e një maske me gaz më efektive

Sukseset shkencore

Në të gjitha ato vite, shumë pak njerëz u dha doktorata. Rosalind Franklin ishte një nga ata që ishte në gjendje të kishte një doktoraturë pavarësisht se ishte një grua. Puna e saj në strukturat e karbonit dhe grafit ndihmoi që ajo të fitonte një doktoraturë në fizikë dhe kimi. Ai gjithashtu dha skenën e punës që iu prezantua dhe vendosi të largohej nga Anglia. Ai ishte në gjendje të udhëtonte në Francë dhe të gjente një punë të shkëlqyeshme. Falë Adrienne Weill, një dishepull i Marie Curie, Ai ishte në gjendje të fliste frëngjisht dhe të mësonte për punë të ndryshme.

Siç mund ta shihni, gratë gjithashtu kanë qenë në gjendje të kontribuojnë në pasurinë e informacionit në shkencë dhe të ndihmojnë në avancimin e tij. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Rosalind Franklin dhe biografinë e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.