Reforestum, një aplikacion për të luftuar kundër ndryshimit të klimës përmes ripyllëzimit

Pyllëzim

Imazhi - Pamja e ekranit

Dëshironi të bëni diçka që funksionon vërtet për të luftuar ndryshimin e klimës? Një mënyrë për të arritur qëllimin tuaj është thjesht duke mbjellë një pemë. Një ekzemplar i vetëm mund të thithë midis 10 dhe 30 kg dioksid karboni në vit, i cili, megjithëse është i vogël, mund të jetë më shumë nëse krijoni pyllin tuaj.

Por sigurisht, për këtë ju duhet të keni tokë të konsiderueshme, kështu që një mënyrë për ta arritur atë është duke përdorur aplikacionin spanjoll të quajtur Pyllëzim.

Pyllëzim mat gjurmën e karbonit të aktiviteteve që kryeni çdo ditë dhe e krahason atë me karbonin e kapur nga pylli që keni krijuar në platformë. Një pyll që gjithmonë mund ta keni nën kontroll, duke vëzhguar imazhet satelitore, fotografitë dhe njoftimet që do t'ju vijnë. Përveç kësaj, mund ta vizitoni nëse dëshironi, pasi pylli i parë i vërtetë do të vendoset në malin Palencia në një fushë fillestare prej 4,6 hektarësh që do të mbillen në pranverën e vitit 2017.

Si e krijoni një pyll? Të bësh kështu është shumë e lehtë. Thjesht duhet të hyni në internet, ku do të shihni se çmimi do të tregohet, sa kushton mirëmbajtja e tij dhe karboni që kap. Pastaj, ju mund të zgjidhni sa hektarë dëshironi të jetë, vendndodhja dhe në fund të klikoni në »Krijo pyllin tim» për të vazhduar me pagesën. Dhe gati. Ju tashmë do të keni pyllin tuaj.

Kështu, pa marrë parasysh sa i vogël është pylli juaj, ju do të kontribuoni për të luftuar në mënyrë efektive kundër ndryshimit të klimës nga shtëpia, ose duke hyrë në internet nga kompjuteri juaj ose nga celulari juaj, në çdo kohë të ditës.

Ne të gjithë mund të kontribuojmë që gruri ynë i rërës të ketë një planet më të gjelbër, më të gjallë. Ne të gjithë mund të bëjmë diçka për të parandaluar që efektet e ndryshimit të klimës të jenë të rënda.

Çfarë mendonit për këtë iniciativë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.