Rezervuarët e Spanjës

Rezervuarët e Spanjës

Thatësira është një nga fenomenet që ka goditur më shumë Spanjën për një kohë të gjatë. Klima jonë na bën që të kemi reshje të pakta shiu në fund të vitit dhe të përqendrohemi në sezonin e dimrit. Me ndryshimin e klimës dhe rritjen e temperaturave mesatare globale, ne po vërejmë që ciklet e thatësirës janë intensifikuar dhe zgjatur. Prandaj, rezervuarët e Spanjës ato luajnë një rol themelor në sasinë e ujit të disponueshëm si për konsum njerëzor, ashtu edhe për aktivitete të tjera ekonomike.

Ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini në lidhje me rezervuarët e Spanjës dhe karakteristikat e tyre kryesore.

Ndërtimi i rezervuarëve të rinj në Spanjë

Ndërtimi i rezervuarëve në Spanjë është diçka që daton që nga kohërat antike. Ndërsa qenia njerëzore ishte vendosur në bashkësi të ndryshme, u pa nevoja për të ruajtur ujin. Meqenëse teknologjia nuk ishte aq e përparuar sa sot, morfologjia e terrenit duhej shfrytëzuar edhe më shumë. Isshtë këtu ku gjeologjia luan një rol themelor në formimin e rezervuarëve. Në varësi të llojit të terrenit dhe shkëmbit mbizotërues, mund të ndërtohen diga me madhësi të ndryshme. Topografia e terrenit gjithashtu duhej të merrej parasysh. Rrugët e ujit dhe rrjedha që secili prej tyre ka shërbyer si ushqim për të mbushur digat dhe për të ruajtur ujin në dispozicion.

Vetëm në vitin 1970 u krye inventarizimi i parë i digave spanjolle. Ajo u krye nga Komiteti Kombëtar Spanjoll për Digat e Mëdha (SPANCOLD) dhe u prezantua në Kongresin X Ndërkombëtar për Digat e Mëdha, të organizuar nga Komisioni Ndërkombëtar për Digat e Mëdha (ICOLD) në Montreal. Informacioni që përmbahet në inventarë bën të mundur azhurnimin e evolucionit të numrit të digave në Spanjë gjatë gjithë shekullit të XNUMX-të. Ndihmon gjithashtu për të njohur sasinë e ujit që ne jemi në gjendje të ruajmë për përdorim të mëvonshëm.

Janë mbledhur informacione të shumta që tregojnë se gjatë Në 25 vitet e fundit, Spanja ka ndërtuar një taksë shfrytëzimi mbi 200 diga. Gjatë evolucionit të këtij shekulli të kaluar ka qenë e mundur të analizohet një trend shumë i qartë në evolucionin e ndërtimit të rezervuarëve. Gjysmën e parë të shekullit të 4-të Unë dua të karakterizohem nga një komisionim vjetor i afërsisht XNUMX digave. Këtu filloi revolucioni në ndërtimin e infrastrukturave të afta për të ruajtur ujin dhe për të ndryshuar ciklin hidrologjik.

Nga ana tjetër, ne kemi gjysmën e dytë të shekullit XX, ku ka një zhvillim të dukshëm në vendin tonë. Dhe është se kjo gjysmë e dytë ishte revolucioni total i rezervuarëve të Spanjës. Me rendin e 20 digave në vit u vunë në punë. Ndërsa hymë në shekullin XNUMX, një trend në rritje gjithashtu filloi të rrisë numrin e digave.

Inventari i digave spanjolle

Isshtë Ministria e Mjedisit dhe Çështjeve Rurale e cila aktualisht është e ngarkuar për të mbajtur të azhurnuar inventarët e digave Spanjolle. Në këtë ministri mund të gjejmë një portal në internet ku kemi të gjitha karakteristikat kryesore dhe vendndodhjen e rezervuarëve kryesorë në Spanjë. Falë këtij informacioni ne mund të marrim të dhëna për të shpërndarja e digave bazuar në tipologjinë e tyre, lartësinë e tyre, evolucionin në numrin e rezervuarëve në Spanjë, kapacitetin e secilit, Etj

Duhet të theksohet se të dhënat që ekzistojnë në lidhje me numrin e rezervuarëve në Spanjë janë rritur dukshëm në dekadat e fundit. Shumë njerëz pyesin pse moçalet nuk po ndërtohen më nëse thatësira kërkon ndërtimin e infrastrukturave të reja për ruajtjen e ujit.

Sot nuk flitet për diga apo këneta, por përkundrazi është krijuar eufemizmi i punëve rregulluese. Spanja Hasshtë konsideruar si një fuqi botërore në rezervuarë me një sasi prej 1.200. Kjo e vendos Spanjën si një lider në Evropë. Sidoqoftë, Spanja aktualisht po përjeton një kohë kur infrastrukturat e reja të këtij lloji nuk po krijohen. Dhe është që rregulloret e ujit që janë lëshuar në Bruksel dhe që kanë qenë në fuqi që nga fillimi i këtij shekulli, vinë bast për shkripëzimin e ujërave. Ka gjithashtu presion mjedisor, krizë ekonomike dhe shfuqizim të planit kombëtar hidrologjik. E gjithë kjo situatë ka bërë që punët publike të destinohen për projekte të tjera që nuk janë ndërtimi i rezervuarëve të rinj në Spanjë.

Po ashtu është duke u dhënë përparësi punimeve që sigurohuni që kanalet të mos gjenerojnë më shumë përmbytje. Meqenëse reshjet në Spanjë ndodhin në një mënyrë të rrëmbyeshme në shumë vende është e rrezikshme për Carlos që të drejtojë lumenjtë pa trajtim paraprak. Prandaj, çështja kryesore sot është eksternalizimi i punimeve që ndikojnë në shtretërit e lumenjve dhe fushat për të qenë në gjendje të mbajnë ujin artificialisht. Kështu arrihet një punë më komplekse në rregullimin sesa pajisjen e një kontejner të ri në menaxhimin kombëtar të ujit.

Problemi i tokëzimit të rezervuarëve të Spanjës

Rezervuarët dihet se lehtësojnë shumë menaxhimin e burimeve ujore. Ata gjithashtu lejojnë marrjen e energjisë hidroelektrike dhe rritjen e zonave të ujitjes në pellg, duke ndihmuar në kontrollin e përmbytjeve eventuale. Sidoqoftë, ekziston rreziku i tokëzimit të rezervuarëve. Ky renditje nuk është asgjë më shumë sesa grumbullimi i sedimenteve në një mënyrë natyrale dhe që theksohet nga reshjet e rrëmbyeshme.

Gjeni shkallën e tokëzimit të rezervuarëve është thelbësore të jesh në gjendje të njohësh dhe llogaritësh saktë rezervat hidraulike të disponueshme në të gjithë vendin. Shpejtësia dhe shkalla në të cilën ndodh ky proces në pellgjet e rezervuarëve varet nga klima e secilit rajon. Kjo gjithashtu varet nga struktura gjeologjike, topografia e tokës, përdorimi bujqësor, sasia e mbulesës së bimësisë dhe litologjia e vetë rezervuarit. Të gjitha këto variabla janë ato që përcaktojnë sasinë e sedimenteve që janë të ndjeshëm ndaj rënies së transportuar pasi të gërryhen dhe të përfundojnë të akumuluara brenda rezervuarit.

Grumbullimi pasues i këtyre sedimenteve zvogëlon kapacitetin e rezervuarit për të ruajtur ujin. Në planin afatgjatë, këto punë të rregullimit të sedimenteve janë të nevojshme për ta mbajtur enën të dobishme.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth rezervuarëve të Spanjës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.