Retë më të mëdha, me qëndrueshmëri më të gjatë për shkak të ndotjes

Cloud_3_570x375_scaled_cropp

Retë mbi Bombai

Një studim i ri zbulon se si ndotja prodhon stuhi që na lënë me re më të qëndrueshme, më të mëdha dhe më të dendura. Gjatë muajit nëntor Procedimet e Akademisë Kombëtare të Shkencave (PNAS), publikoi disa rezultate që mbyllin një debat të gjatë. Ato zbulojnë se si ndotja ndikon në ngrohjen globale. Kjo punë do të ndihmojë në përmirësimin e saktësisë së motit dhe modeleve të klimës.

Shumica e studiuesve menduan se ndotja atmosferike ajo shkakton re të stuhisë më të mëdha, me jetëgjatësi më të madhe, duke i bërë frontet e stuhisë më të ndjeshme ndaj drafteve dhe duke shkaktuar konvekcion të brendshëm. Në këtë studim, ai vuri re se ndotja, si një fenomen, i bën retë më të qëndrueshme, por, në një mënyrë tjetër sesa mendohej më parë, nga një rënie në madhësinë e grimcave të tyre të akullit dhe një rënie në madhësinë totale të reve. Ky ndryshim ndikon drejtpërdrejt në mënyrën se si shkencëtarët përfaqësojnë retë në modelet klimatike.

Ky studim pajton atë që shohim çdo ditë me atë që tregohet në modelet kompjuterike. Vëzhgimet tregojnë re në formë anvile (Komulonimbus) më e lartë dhe më e madhe në sistemet e stuhive që përmbajnë ndotje, por modelet jo gjithmonë tregojnë konvekcion më të fortë, falë këtij studimi shohim pse.

Jeta e fshehtë e reve

1383071966_02f3ec08fe_o_570x375_scaled_cropp

Re të anvil ose Comulonimbus mbi zonën e ndotur

Modelet që parashikojnë motin dhe klimën nuk rindërtojnë mirë jetën e reve të stuhisë, pasi ato i përfaqësojnë ato me ekuacione të thjeshta që nuk arrijnë të japin një pamje të plotë. Ky rindërtim i dobët krijoi një dilemë për studiuesit: "Ndotja bën që retë e anvilut të zgjasin më shumë sesa në rastin e qiellit të pastër", por pse?

Një arsye e mundshme sillet rreth aerosoleve (grimca të vogla me origjinë natyrore ose njerëzore) që shërbejnë si bazë që pikat e reve të formohen rreth tyre. Një qiell i ndotur ka shumë më shumë aerosole (smog dhe mjegull) sesa një i pastër dhe kjo përkthehet në më pak ujë për secilën grimcë. Ndotja prodhon më shumë pika, por më të vogla.

Një numër më i madh i pikave më të vogla ndryshon karakteristikat e reve. Longshtë menduar prej kohësh që pikat më të mëdha dhe të vogla fillojnë një reaksion zinxhir që çon në re më të mëdha, me jetë më të gjatë në vend që të precipitojnë. Pikat më të lehta bëjnë që uji juaj të ngrihet duke ngrirë dhe kjo ngrirje nxjerr nxehtësinë që përmbahet në pikat dhe prodhon një ndryshim në temperaturë që gjeneron konvekcion të brendshëm. Një konvekcion më intensiv bën që më shumë pika të ujit të rriten, duke ndërtuar kështu renë.

Por studiuesit jo gjithmonë vëzhgojnë konvekcion më intensiv në lidhje me retë më të mëdha dhe më të qëndrueshme në mjedise të ndotura, duke treguar se po na mungonte diçka për të marrë në konsideratë.

Për të zgjidhur këtë dilemë, ekipi përgjegjës për këtë studim vendosi të krahasojë stuhitë aktuale të verës me modelet e krijuara nga kompjuteri. Modeli përfshinte vetitë fizike të grimcave të reve, si dhe aftësinë për të vëzhguar nëse konvekcioni bëhet më i fortë ose më i butë. Simulimet në këtë studim zgjatën 6 muaj.

Konvekcioni nuk është fajtori.

 Të dhënat u mblodhën nga tre vende me shkallë të ndryshme të ndotjes, lagështisë dhe erës: tropikët e Paqësorit Perëndimor, Kina juglindore dhe fushat e mëdha të Oklahoma. Të dhënat u morën nga Sistemi i Kërkimit të Klimës së ARM të DOE (Departamenti Amerikan i Energjisë).

 Simulimet u kryen në super kompjuterin Olympus nga PNNL (Laborator Kombëtar Pacific Northwest). Këto simulime të një muaji stuhish janë shumë të ngjashme me retë e vëzhguara aktualisht, duke përcaktuar që modelet rikrijuan retë e stuhisë mirë.

Duke vëzhguar këto modele u zbulua se në të gjitha rastet, ndotja rrit madhësinë, trashësinë dhe kohëzgjatjen e reve të kudhrës. Por vetëm në dy vende (tropikët dhe Kina) vërehet konvekcion më intensiv. Në Oklahoma, ndotja çoi në konvekcion më të butë. Kjo mospërputhje me atë që është menduar deri më tani sugjeron se arsyeja nuk është konvekcioni intensiv.

Duke rishikuar më në detaje vetitë e pikave të ujit dhe kristaleve të akullit brenda reve, ekipi hulumtues arriti në përfundimin se ndotja prodhoi pika më të vogla dhe kristale akulli, pavarësisht nga vendndodhja e tyre.

Gjithashtu, në qiell të pastër, grimcat e akullit janë më të rënda dhe precipitojnë më shpejt nga retë e anvilës, duke bërë që ato të shpërndahen shpejt. Në qiellin e ndotur, kristalet e akullit ishin më të vogla dhe shumë të lehta për t'u precipituar, duke krijuar kështu re më të mëdha dhe më të qëndrueshme.

Kontributi në ngrohjen globale.

Nga ana tjetër, ekipi vlerësoi se si retë e stuhisë kontribuojnë në ngrohja ose ftohje. Këto re e ftohin Tokën gjatë ditës me hijet e tyre, por kapin nxehtësinë si një batanije natën, duke i bërë netët më të ngrohta.

Duke marrë parasysh efektet e ndotjes në retë e stuhisë, ne e kuptojmë se ato mund të ndikojnë në sasinë e ngrohjes përfundimtare të parashikuar për tokën në dekadat e ardhshme. Bërja e paraqitjeve më të sakta të reve në modelet klimatike është çelësi për të përmirësuar saktësinë e parashikimeve të ndryshimeve klimatike.

Më shumë informacion: CumulonimbusGjetje të rëndësishme për grimcat atmosferike në qyteteRrufeja bëhet më e fortë me ngrohjen globale

Fuente: PNAS


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.