retë kumulonimbus

zhvillimi i reve kumulonimbus

Në qiell ka lloje të ndryshme resh në varësi të kushteve të motit në atë kohë. Kjo lloj reje mund të zbulojë informacione të caktuara për motin. Një nga më të njohurat për të qenë retë e stuhisë janë retë kumulonimbus. Janë retë me zhvillim vertikal që janë ato që shkaktojnë shi.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat e ndryshme të reve kumulonimbus, si e kanë origjinën dhe cilat janë pasojat e tyre.

Çfarë janë retë kumulonimbus

retë kumulonimbus

Është një re e dendur dhe e fuqishme me dimensione të konsiderueshme vertikale në formën e një mali ose një kulle të madhe. Të paktën një pjesë e Rajoni i sipërm i tij është përgjithësisht i lëmuar, fijor ose me vija dhe është pothuajse gjithmonë i sheshtë. Kjo pjesë zakonisht shtrihet në formën e një kudhore ose shtëllunge të gjerë.

Retë kumulonimbus janë re të trasha ujore me zgjerim dhe zhvillim të konsiderueshëm vertikal. Ata shfaqin struktura me pamje të madhe me majat që shpesh janë në formë kërpudhash. Ata mund të rriten në një lartësi të tillë që të mund të formohet shtresa e sipërme e akullit.

Pjesa e poshtme e saj është zakonisht më pak se 2 kilometra nga toka, ndërsa pjesa e sipërme mund të arrijë një lartësi prej 10 deri në 20 kilometra. Këto re shpesh prodhojnë shi të dendur dhe stuhi, veçanërisht kur zhvillohen plotësisht. Për krijimin e tij, kërkohet ekzistenca e njëkohshme e tre faktorëve:

  • Lagështia e ambientit është e lartë.
  • Masa e paqëndrueshme e ajrit të nxehtë.
  • Një burim energjie që e ngre shpejt atë substancë të nxehtë dhe të lagësht.

Karakteristikat e reve kumulonimbus

Retë e stuhisë

I përkasin shtresës së poshtme, por zhvillimi vertikal i tyre është aq i madh saqë në shumicën e rasteve mbulojnë plotësisht shtresën e mesme dhe arrijnë në shtresën e sipërme.

janë të përbëra nga pikat e ujit dhe kryesisht kristalet e akullit në zonat e tyre të sipërme. Ai gjithashtu përmban pika të mëdha uji, zakonisht fjolla dëbore, grimca akulli ose breshër. Shpesh dimensionet e saj vertikale dhe horizontale janë aq të mëdha sa forma e tij karakteristike është e dukshme vetëm nga një distancë e madhe.

Dallimi thelbësor midis kumulonimbusit dhe reve të tjera:

Midis reve kumulonimbus dhe nimbusëve: Kur retë kumulonimbus mbulojnë pjesën më të madhe të qiellit, ato lehtë mund të ngatërrohen me Nimbusët. Në këtë rast, nëse shiu është i llojit të dushit ose shoqërohet me vetëtima, bubullima ose breshër, reja e vëzhguar është kumulonimbus.

Midis kumulonimbusit dhe kumulusit: me kusht që të paktën një pjesë e rajonit të sipërm të një reje të humbasë skicën e saj të qartë, duhet të identifikohet si kumulonimbus. Nëse shoqërohet me vetëtima, bubullima dhe breshër, është gjithashtu një kumulonimbus.

Ato zakonisht formohen nga re të mëdha kumulus shumë të zhvilluara (Cumulus congestus) procesi i transformimit dhe rritjes së të cilave vazhdon. Ndonjëherë ato mund të zhvillohen nga retë altocumulus ose stratocumulus, të cilat përmbajnë gunga të vogla të larta në pjesët e sipërme të tyre. Mund ta ketë origjinën edhe në transformimin dhe zhvillimin e një pjese të shtresës altostratus ose nimbus.

Rëndësia meteorologjike e reve kumulonimbus

Kjo është një re tipike stuhie. Në dimër shoqërohet me kalimin e një fronti të ftohtë, ndërsa në verë është rezultat i bashkërendimit të disa faktorëve: nxehtësisë, lagështisë dhe konvekcionit të fortë, të cilët bëjnë që avulli i ujit të ngrihet në shtresat e sipërme të atmosferës. , ku ftohet dhe kondensohet për shkak të temperaturave të ulëta.

Priten reshje në formë shiu, breshëri, bore e madje edhe breshër. Fenomene të tjera që e shoqërojnë janë shpërthimet e forta të erës dhe madje edhe tornadot kur konvekcioni është shumë i fortë.

Për fat të mirë, me teknologjinë e sotme, me ndihmën e radarit të motit, re të tilla mund të zbulohen shpejt dhe prej andej mund të instalohen pajisje të aviacionit dhe të sigurisë civile.

Si formohet një re

Nëse ka re në qiell, duhet të ketë ftohje ajri. “Cikli” fillon me diellin. Ndërsa rrezet e diellit ngrohin sipërfaqen e Tokës, ato ngrohin edhe ajrin përreth. Ajri i ngrohtë bëhet më pak i dendur, kështu që tenton të ngrihet dhe të zëvendësohet nga ajri më i freskët dhe më i dendur. Me rritjen e lartësisë, gradientët termikë të mjedisit shkaktojnë ulje të temperaturave. Prandaj, ajri ftohet.

Kur arrin shtresën më të ftohtë të ajrit, kondensohet në avull uji. Ky avull uji është i padukshëm për syrin e lirë sepse përbëhet nga pika uji dhe grimca akulli. Grimcat janë të një madhësie kaq të vogël saqë mund të mbahen në ajër nga një rrjedhje e lehtë vertikale e ajrit.

Dallimi midis formimit të llojeve të ndryshme të reve është për shkak të temperaturave të kondensimit. Disa re formohen në temperatura më të larta dhe të tjera në temperatura më të ulëta. Sa më e ulët të jetë temperatura e formacionit, aq më e "trashë" do të jetë reja. Ekzistojnë gjithashtu disa lloje resh që prodhojnë reshje, ndërsa të tjerat jo.

Nëse temperatura është shumë e ulët, reja që formohet do të përbëhet nga kristale akulli.

Një faktor tjetër që ndikon në formimin e reve është lëvizja e ajrit. Retë, të cilat krijohen kur ajri është i qetë, priren të shfaqen në shtresa ose formacione. Nga ana tjetër, ato me rryma të forta vertikale të formuara midis erës ose ajrit paraqesin një zhvillim të madh vertikal. Në përgjithësi, kjo e fundit është shkaku i shirave dhe stuhive.

Retë e tjera vertikale të zhvillimit

llojet e reve

cumulus humilis

Ata kanë një pamje më të dendur dhe hije shumë të theksuara, deri në atë pikë sa të mbulojnë diellin. Janë retë gri. Baza e saj është horizontale, por pjesa e sipërme ka gunga të mëdha. Retë kumulus korrespondojnë me mot të mirë kur ka pak lagështi të ambientit dhe lëvizje të vogël vertikale të ajrit. Ata janë në gjendje të shkaktojnë rrebeshe dhe stuhi.

cumulus congestus

Është një re cumulus humilis më e zhvilluar dhe ka filluar të duket shumë më mirë me hijet që mbulojnë pothuajse plotësisht diellin. Në fund ata zakonisht marrin një ngjyrë gri të errët për shkak të dendësisë që kanë. Janë ato që gjenerojnë shira me intensitet normal.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për retë kumulonimbus dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.