Rendi i planeteve

renditja e planeteve

El Sistem diellor Isshtë i përbërë nga planetë dhe asteroide që rrotullohen rreth një ylli të vetëm që është qëndrueshmëria e gjithçkaje. Ylli njihet si dielli. Ne të gjithë i dimë planetët dhe trupat qiellorë që rrotullohen direkt ose indirekt rreth diellit, por ka shumë dyshime në lidhje me renditja e planeteve. Kur flasim për rendin e planetëve nuk i referohemi distancës në të cilën çdo trup qiellor rrotullohet në diell.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini në lidhje me renditjen e planetëve.

Formimi i sistemit diellor

planetët ekzistues

Ne e dimë që sistemi diellor përbëhet nga të gjithë planetët që rrotullohen rreth diellit. Veçanërisht Ajo u formua afërsisht 4.600 miliardë vjet më parë për shkak të një kolapsi gravitacional që ndodhi në një re molekulare gjigante. Kjo ngjarje çoi në formimin e miliarda yjeve të tjerë, numri i të cilave është ende i panjohur. Ka shumë shkencëtarë që studiojnë të gjitha karakteristikat e sistemit diellor për të njohur rendin e planetëve, si dhe karakteristikat e tjera themelore.

Ndër elementët kryesorë që i japin formë dhe jetë sistemit diellor janë planetët kryesorë dhe të vegjël. Ekzistojnë disa elementë si pluhuri i yjeve, gazi ndëryjor, satelitët dhe asteroidët që janë gjithashtu pjesë e sistemit diellor. E gjithë grupi i këtyre elementeve formon atë që ne e dimë si rruga e Qumështit. Rruga e Qumështit përbëhet nga miliarda yje dhe sistemi diellor ndodhet në njërin nga krahët quhet Orion.

Ndër karakteristikat kryesore që kemi për sistemin diellor kemi që dielli përbën 99% të masës totale të sistemit pasi që ka një diametër prej 1.500.000 kilometra. Pjesa tjetër e planetëve janë të ndarë në disa lloje të njohur si planetët e brendshëm y Planetët e jashtëm. Ka planetë të shumtë që kanë unaza dhe planetë të tjerë xhuxh që janë në një kategori si trupa më të vegjël qiellorë. Në këtë rast, ne shkojmë në Plutoni në grupin e Planetë të vegjël.

Një element tjetër i rëndësishëm në formimin e sistemit diellor janë satelitët. Ato janë trupa me një madhësi më të madhe dhe që rrotullohen rreth një planeti më të madh se ai. Planetët si Jupiteri kanë satelitë të shumtë ose përkundrazi, ne kemi planetin tonë atë ka vetëm hënën si satelit. Ne gjetëm Vëllezërit e Vogël të satelitëve të njohur si asteroidë të gjetur në rripin e asteroideve. Ajo qendër është mes Mars y Jupiter. Ky brez përbëhet nga objekte të gazta të ngrira, të lëngëta, pluhur kozmik, meteoride dhe kometa. Ato paraqesin pjesën tjetër të elementeve që ekzistojnë në sistemin diellor.

Tri kategoritë e renditjes së planetëve

renditja e planeteve dhe klasifikimi

Ne do të vendosim kategori të ndryshme me të cilat vendoset rendi i planetëve. Për ta kuptuar më mirë këtë sistem, shkencëtarët kanë vendosur të klasifikojnë sistemin diellor në tri kategori. Le të analizojmë secilën prej tyre:

 • Kategoria e parë: në këtë kategori tregohen tetë planetët që përbëjnë sistemin diellor. Ne tregojmë për planetët tokësorë si Toka, Marsi, Venus y Merkur. Këto 4 planetë njihen si planetë të brendshëm. Nga ana tjetër, ne kemi planetë që kanë satelitë që rrotullohen rreth tyre dhe janë Neptun, Uran, Jupiteri dhe Saturni. Ata konsiderohen si planetë të jashtëm.
 • Kategoria e dytë: këtu janë të ashtuquajturit planet xhuxh. Planetët xhuxh janë trupa qiellorë që gjithashtu rrotullohen rreth diellit dhe që kanë një formë sferike. Sidoqoftë, masa e saj nuk është e mjaftueshme për të qenë në gjendje të pastrojë afërsinë e orbitës së saj. Nga këtu rrjedh arsyeja për nomenklaturën. Disa nga planetët xhuxh që përbëjnë këtë kategori janë Ceres, Eris, Haumea, Plutoni dhe Eris. Plutoni më parë konsiderohej një planet i kategorisë së parë.
 • Kategoria e tretë: këtu përfshihen të ashtuquajturit trupa të vegjël të sistemit diellor. Ato janë të gjitha objektet e mbetura që i kemi përmendur në kategoritë e mëparshme. Isshtë i përbërë nga asteroide, të gjitha objektet që qarkullojnë në brezin Kuiper, meteoroidet dhe disa kometa të akullta.

Rendi i planeteve

Sistem diellor

Rendi i planetëve përcaktohet në përputhje me distancën në të cilën ata rrotullohen rreth diellit. Ne do të thellohemi më hollësisht për secilën prej tyre. Ne do të rendisim me radhë nga më e afërta deri në atë më të largëtën që rrotullohet rreth diellit. Ne gjithashtu do të përmendim disa nga karakteristikat kryesore që ka çdo planet.

 • Mërkuri: Ky planet është më i afërti me diellin. Edhe pse është më e vogla se të tjerët ajo ka një ngjashmëri me planetin tonë. Përbërja e tij është 70% e elementeve metalikë dhe pjesa tjetër e silikateve.
 • Venus: Pozicioni numër dy për sa i përket distancës nga dielli. Venusi është emëruar pas planetit Vëllai i Tokës sepse ka një ngjashmëri të madhe. Përbërja e tij masive dhe shkrirë shkëmbore i ngjan tonës.
 • tokë: Isshtë më i madhi nga të ashtuquajturit planetë shkëmbor dhe u formua 4600 miliardë vjet më parë. 71% e planetit përbëhet nga uji. Ky fakt ka diferencuar karakteristikat themelore të planetit në lidhje me të tjerët. Dhe është se uji është ai që ka përcaktuar ekzistencën e jetës.
 • Mars: Isshtë i dyti në madhësi të planetëve shkëmbor dhe i katërti në distancë nga dielli. Hasshtë njohur si planeti i kuq për një kohë të gjatë për shkak të ngjyrës së kuqërremtë që ka në sipërfaqe. Kjo ngjyrë është për shkak të oksidit të hekurit që mbulon pjesën më të madhe të sipërfaqes së tij.
 • Jupiteri: Isshtë pjesë e gjigantëve të gazit që është emëruar pas Zotit Zeus të mitologjisë Greke. Ai tashmë është 1300 më i madh se madhësia e Tokës dhe konsiderohet si planeti më i vjetër në sistemin diellor.
 • Saturni: Planetshtë planeti më i famshëm në sistemin diellor për unazën e tij. Ajo u gjet për herë të parë në 1610 dhe pjesa më e madhe e sipërfaqes së saj përbëhet nga hidrogjen dhe pjesa tjetër e akullit.
 • Urani: Isshtë një planet që konsiderohet si një nga të parët që është zbuluar nga një teleskop. E veçanta e atmosferës së saj. Arrin temperaturat prej -224 gradë Celsius.
 • Neptun: Isshtë i përbërë nga shkëmb i shkrirë, ujë, metan, hidrogjen, akull dhe amoniak i lëngshëm dhe u zbulua në vitin 1612.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth renditjes së planetëve dhe karakteristikave të sistemit diellor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.