Regjistroni temperaturën në Antarktidë

më pak akull

Klima aktuale e planetit po çmendet. Dhe është se kjo verë po prodhon valë të nxehtësisë dhe temperatura të larta në të gjithë botën. Shpjegimi dhe origjina e gjithë kësaj bazohen në ngrohjen globale të prodhuar nga qenia njerëzore. Asgjë më shumë dhe asgjë më pak është regjistruar në Antarktidë vitin e kaluar regjistroi një rekord prej 18.3C. Temperatura u regjistrua për 6 shkurt 2020, sipas Organizatës Botërore të Meteorologjisë të KB.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë arsyet pse temperatura e Antarktidës po arrin nivelet historike.

Rekord i temperaturës në Antarktik

Temperatura e Antarktidës

Mbani në mend se gjatë muajit shkurt në hemisferën jugore është verë. Për këtë arsye, gjatë kësaj kohe regjistrohen temperaturat më të larta të të gjithë vitit, i cili ka qenë këtu muaji më i ftohtë i vitit. Ekziston një problem në të gjithë botën përtej pandemisë virale të prodhuar nga Covid-19, e cila është ngrohja globale. Nuk ka vaksinë për këtë lloj pandemie.

Praktikisht qenia njerëzore tashmë ka filluar një mekanizëm të ndryshimit global pa kthim. Tashmë ishte paralajmëruar se kur temperaturat mesatare globale do të arrijnë maksimumet anormale, nuk do të ketë kthim për efektet negative të ndryshimit të klimës. Emetimet e gazeve serë nga njerëzit janë rritur vetëm vitet e fundit megjithë përpjekjet dhe protokollet e aktivizuara nga Marrëveshja e Parisit.

Verifikimi i rekordit të temperaturës në Antarktik na ndihmon të ndërtojmë një pamje të motit dhe klimës në një nga kufijtë e fundit të planetit tonë. Për të zbuluar pse Antarktida është një nga rajonet më të ngrohta të planetit, ne duhet të shkojmë te rripi transportues.

Rrip transportieri dhe tiparet

Rekord i temperaturës në Antarktik

Ekziston një qarkullim shumë i ngadaltë i termohalinës, i cili nuk drejtohet nga era, por nga shpërndarja e nxehtësisë dhe reshjeve në oqean. Ky lloj cikli quhet rrip transportieri. Në thelb është një avion uji në të cilin një sasi e madhe e ujit të nxehtë qarkullon drejt Polit të Veriut, i cili ndërsa temperatura bie bëhet më e kripur dhe e dendur. Kjo rritje e dendësisë bën që trupi i ujit të fundoset dhe të riciklohet në lartësitë më të ulëta. Kur arrijnë në Oqeanin Paqësor, ata nxehen përsëri dhe dendësia e tyre ulet, dhe ato kthehen në sipërfaqe.

Epo, në zonën ku zhyten trupat e ujit sepse bëhen të ftohtë dhe të dendur, nuk është parë akull që nga viti 1998. Kjo bën që rripi transportues të ndalojë së punuari, duke bërë që uji të ftohet më pak. Avantazhi që kjo mund të sigurojë është se, deri në fund të shekullit, Mbretëria e Bashkuar, Irlanda, Islanda dhe brigjet e Francës dhe Norvegjisë (përveç Spanjës veri-perëndimore) Ato do të rriten vetëm 2 ° C, krahasuar me një 4 ° C të tmerrshme për pjesën më të madhe të Evropës kontinentale. Ky është një lajm i mirë për Evropën veriperëndimore, por jo për Amerikën tropikale, sepse humbja e rrymës do të rrisë temperaturën e ujërave të Atlantikut në atë zonë dhe, si pasojë, intensitetin e uraganeve.

Temperatura e Antarktidës shumë e lartë

polet e shkrirjes

Duhet të kemi parasysh që Antarktida është një kontinent plotësisht i ngrirë. Shtë një nga motorët ftohës të të gjithë planetit. Me rritjen e temperaturave, pritet një shkrirje e afërt e akulloreve polare dhe ngritja e niveleve të detit. Në përputhje me ndryshimet klimatike, është zona e të gjithë planetit që po ngroh më shpejt. Në mes të prillit, u bë një raport nga Organizata Botërore Meteorologjike dhe tregoi se 2020 ishte viti i tretë më i nxehtë në histori që kur ka rekorde, pas 2016 dhe 2019. Temperatura mesatare në këto vite është 1.2 gradë Celsius mbi nivelet e revolucionit para-industrial.

Përveç kësaj, në këtë dekadë të fundit të gjitha rekordet e mëparshme të temperaturës u tejkaluan. Sipas këtij trupi dhe shkencëtarëve që e kryejnë atë, përqendrimet e gazrave serë në atmosferë kanë vazhduar të rriten vitet e fundit. Nëse këto gaze serë që mbajnë nxehtësinë vazhdojnë të rriten, temperatura do të vazhdojë të rritet.

Një pasojë tjetër e rritjes së temperaturave në Antarktidë është niveli i detit. Isshtë një proces që është përshpejtuar edhe muajt e fundit. Në vazhdën e shkrirjes së mëtejshme të akullnajave të Grenlandës dhe Antarktikut, nivelet e detit janë rritur. Në të njëjtën kohë, ekosistemet dhe fauna detare vazhdojnë të vuajnë pasojat serioze negative të acidizimi dhe deoksigjenimi i ujit të oqeanit.

Ndërkohë, një studim i botuar në maj në revistën Nature Geoscience paralajmëroi se shkrirja e akullit në Antarktidë kërcënon një reagim zinxhir në modelet e motit.

ndikim

Në Arktik, situata është krejt e kundërt. Pjesa më e madhe e tij është oqean, ndërsa Antarktida është e rrethuar nga toka. Kjo e bën të ndryshme sjelljen përpara motit. Megjithëse akulli i detit lundrues është shkrirë, ka pak efekt në ngritjen e nivelit të detit. Ky nuk është rasti për akullnajat e maleve ose akullnajat e Antarktikut.

Të dhënat më të fundit mbi shkrirjen e poleve tregojnë se ekziston një nga akullnajat më të mëdha në Antarktidë, i quajtur Akullnaja Totten, e cila po shkrihet për shkak të rritjes së temperaturave të oqeanit. Ka humbur shumë akull dhe ngritja e nivelit të detit do të bëhet më e dukshme. NASA njoftoi se duket se kemi arritur në pikën ku shembja polare është e pakthyeshme.

Për shumë mekanizma që ne aktivizojmë dhe për shumë masa kundër ndryshimit të klimës që bëjmë, është pothuajse e pamundur të ndalosh shkrirjen e akulloreve polare.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth rekordit të temperaturës në Antarktik dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.