Regjistrohet minimumi historik i akullit të detit Antarktik

Ajsberg në Antarktidë

Shkaku? Sipas një studimi nga shkencëtarët nga British Antarctic Survey (BAS), i cili është botuar në revistë Letrat gjeofizike Kërkimit, ka qenë një seri të dukshme stuhie ndodhi midis muajve shtator deri në nëntor 2016.

Këto fenomene sollën ajër të nxehtë dhe erëra të forta që, së bashku, u shkrinë as më shumë e as më pak se 75.000 kilometra katrorë akull deti në ditë, e cila do të ishte ekuivalente me humbjen e një cope akulli në madhësinë e Panamasë çdo 24 orë.

Isshtë rënia më dramatike që është parë që nga fillimi i regjistrimeve në 1978. Duhet të theksohet se akulli i detitSiç shpjegohet nga John Turner, një shkencëtar i klimës në BAS dhe autor kryesor i studimit, shumë i dobët, një metër i trashë mesatarisht. Kjo e bën atë shumë e prekshme te erërat e forta.

A mund t'i atribuohet ky fenomen ndryshimit të klimës? Realiteti është, jo. Trueshtë e vërtetë që shkencëtarët përdorin akullin e detit si një tregues të ndryshimeve në klimë, dhe në fakt, sipas Turner, të dhënat e balenave u japin shkencëtarëve të dhëna për shkallën e akullit të detit. e kaluara nga Antarktida, por është e vështirë të krahasosh ato të dhëna me rekordet satelitore. Përveç kësaj, thekson se klima e Antarktikut është tepër e ndryshueshme.

Shkrini në Antarktidë

Imazh - NASA GODDARD SPACE FLIGHT CENTER

Ajo për të cilën janë të sigurt është se nëse emetimet e gazeve serë vazhdojnë të rriten stuhi gjithnjë e më të forta ka të ngjarë në gjerësinë mesatare. Sidoqoftë, për momentin nuk mund të sigurohet që stuhitë e fundvitit 2016 janë për shkak të aktivitetit njerëzor.

Deri atëherë, zona e akullit të detit Antarktik u rrit ndjeshëm, gjë që është shumë kurioze për shkencëtarët, të cilët duan të zbulojnë pse akulli u rrit nëse temperatura mesatare globale po rritet. Ndoshta kjo rritje është një karakteristikë më shumë e ndryshimit të klimës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.