Refugjatët e klimës do të numërohen në miliona deri në vitin 2050

Grup refugjatësh

Ndryshimi i klimës është një sfidë me të cilën do të duhet të përballemi të gjithë. Por jo të gjithë do ta kemi të lehtë. Në vendet në zhvillim, më të prekurit, do të kenë kaq shumë vështirësi sa e vetmja zgjidhje për të qëndruar gjallë do të jetë emigrimi e asaj që ka qenë shtëpia juaj përgjithmonë.

Ndërsa nivelet e dioksidit të karbonit dhe gazrave të tjerë si metani rriten më shumë sesa duhej, temperatura rritet dhe rrezet e diellit lënë shumë cepa të botës me pak ujë. Në këtë situatë, shumë miliona njerëz do të detyrohen të bëhen refugjatë klimaterikë.

Dy vjet më parë, në 2014, Qendra e Monitorimit të Brendshëm të Zhvendosjes, nga Këshilli Norvegjez për Refugjatët vlerësohet se 19,3 milion njerëz që lanë shtëpitë e tyre për shkak të katastrofave natyrore, të tilla si uragane ose thatësira. Njerëzit që shkuan në vende të tjera duke kërkuar një vend më të sigurt, si Kontinenti i Vjetër.

Siria, gjatë viteve 2006 dhe 2011, përjetoi një prej thatësirave më të këqija në historinë e kohëve të fundit, gjë që shkaktoi vdekjen e një pjese të madhe të bagëtive dhe shpërnguljen e dy milion qenieve njerëzore në qytete. Kjo situatë dha shkas për protesta që u shtypën me dhunë, kështu që sirianët po largohen aktualisht nga vendi i tyre.

refugjatët

Për vitin 2050, siç e përmendëm në blogLindja e Mesme do të jetë shumë, shumë e nxehtë gjatë verës. Temperatura gjatë natës do të jetë 30ºC, dhe gjatë ditës 46ºC, e cila mund të jetë 50ºC në fund të shekullit.

Uji, malli më i çmuar, do të bëhet një arsye për luftë në të ardhmen. Në Afrikë tashmë po e shohim: çdo vit miliona njerëz vdesin nga mungesa e ujit të pastër.

Sa larg do të shkojmë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.