Reja e Magelanit

univers kanibal

I madh Reja e Magelanit është një galaktikë e afërt që mendohej të ishte një galaktikë e parregullt derisa astronomët e panë atë nga afër. Mund të jetë një spirale. Reja e Madhe e Magelanit dhe galaktika e saj xhuxh, Reja e Magelanit, mund të shihen vetëm në qiellin e hemisferës jugore të Tokës. Rruga e Qumështit konsumon vazhdimisht gazin që rrjedh nga Retë e Magelanit përmes rrjedhës së Magelanit. Përfundimisht këto dy galaktika më të vogla mund të përplasen me Rrugën e Qumështit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Renë e Madhe të Magelanit, karakteristikat, origjinën e saj dhe shumë më tepër.

tipare kryesore

galaktikë fqinje

Karakteristikat kryesore të Resë Magelanik janë si më poshtë:

 • Mund të shihet nga hemisfera jugore dhe është galaktika e dytë më e afërt me Renë e Magelanit.
 • Është një nga njëmbëdhjetë galaktikat xhuxh që rrotullohen rreth Rrugës sonë të Qumështit dhe Konsiderohet si një galaktikë e parregullt.
 • Ai përbëhet nga shkëmbinj të kuq, yje, re të reja yjore dhe një rajon i ndritshëm i formimit të dukshëm të njohur si Mjegullnaja e Tarantulës.
 • Supernova më e ndritshme moderne, SN1987A, shpërtheu në Renë e Magelanit.
 • Ajo ka një shtrirje prej rreth 30.000 vite dritë.
 • Besohet të jetë galaktika satelitore më masive e Rrugës së Qumështit.
 • Nyja e kuqe e shquar në fund njihet si Mjegullnaja e Tarantulës, një rajon yll-formues në Renë e Madhe të Magelanit.
 • Është i tipit shufër-spiral të ndërprerë.
 • Ka një diametër prej 14.000 metrash dhe një distancë prej 163.000 metrash.
 • Ka rreth 30 miliardë yje.

Tipari kryesor i Resë së Magelanit është e gjithë struktura e saj, e cila përkufizohet si një galaktikë xhuxh, që do të thotë se ajo thyen mykun si shumë galaktika të tjera në atë që nuk ka tipare eliptike ose spirale. Forma e saj bëri që shkencëtarët ta përfshinin atë në listat e galaktikave me forma të parregullta.

Duhet të theksohet se jo të gjitha galaktikat që ekzistojnë në univers përmbajnë një formë të përgjithshme, siç është një elips. Ndërsa shumica e galaktikave kanë modele spirale, disa galaktika, të quajtura shpesh galaktika xhuxh, priren të përmbajnë forma specifike që i përshkruajnë menjëherë si galaktika të parregullta.

Zbulimi i resë së Magelanit

re magelani

Fakti që galaktika eliptike e Shigjetarit u zbulua disa kohë më vonë i shtyu shkencëtarët të hetojnë se ku ndodhet në hapësirën e jashtme. Rezultatet ishin befasuese, duke zbuluar se kjo dhe Retë e Magelanit janë të ndërlidhura dhe të lidhura.

Në një distancë prej rreth 75.000 vjet dritë, galaktika e Shigjetarit dhe Reja e Magelanit janë larg njëra-tjetrës. Shtrembërimet e prodhuara nga forcat e ushtruara nga baticat përmes ndërveprimit të tyre me Rrugën e Qumështit shkaktojnë shtrembërime që ndikojnë në disa efekte që bëjnë dy galaktika të ndërveprojnë përmes rrymave të caktuara.

Këto rryma janë të përbëra nga hidrogjen neutral, duke shkaktuar një efekt ndërveprimi midis dy galaktikave, shpesh duke çuar në kushte që përfundimisht dëmtojnë tiparet e jashtme që korrespondojnë me disqet e tyre galaktike.

Si Retë e Magelanit ashtu edhe Galaktika e Saturnit kanë karakteristika morfologjike unike dhe të shquara, për sa i përket masës dhe strukturës së tyre, duke zbuluar dy aspekte që i dallojnë nga këta dy komponentë, masa dhe struktura, nga ato që vijnë nga kampioni i Rrugës së Qumështit.

Disa histori

Pozicioni i veçantë i Resë së Madhe të Magelanit, pikërisht në drejtim të Polit Jugor të Ekliptikës, do të thotë se ajo nuk mund të shihet në asnjë kohë nga gjerësitë gjeografike të Mesdheut, kështu që mbeti e panjohur në kohët klasike.

Përmendja e parë e Resë së Madhe të Magelanit gjendet në Librin e Yjeve të shkruar rreth vitit 964 nga astronomi persian Abd Al-Rahman Al Sufi. Ai u quajt Al Bakr, Demi i Bardhë në Arabinë Jugore, sepse Reja e Madhe e Magelanit është e dukshme nga Arabia e Jugut.

Amerigo Vespucci regjistroi vëzhgimin e mëposhtëm në një letër në udhëtimin e tij të tretë në 1503-1504. Gjatë lundrimit të tij rreth Tokës, Ferdinand Magellani ishte i pari që informoi Perëndimin për ekzistencën e galaktikës, e cila sot mban emrin e tij. I pari që studioi Renë e Madhe Magelanik në detaje ishte John Herschel., i cili u vendos në Cape Town midis 1834 dhe 1838, duke analizuar 278 objekte të ndryshme që përmbante.

Reja e Madhe e Magelanit u konsiderua si galaktika më e afërt me Rrugën e Qumështit deri në zbulimin e Galaktikës eliptike Xhuxhi të Shigjetarit në 1994. Me zbulimin e galaktikës xhuxh Canis Major në 2003, titulli i galaktikës më të afërt i ra kësaj të fundit.

Morfologjia dhe objektet e Resë Magelanik

re e madhe magelanike

Sipas Bazës së të Dhënave të Objekteve Ekstragalaktike të NASA-s, Reja e Madhe e Magelanit klasifikohet si SB(s)m, një galaktikë spirale (SB) me hekura pa strukturë unaze në formë të çrregullt dhe pa fryrje (m). Pamja e parregullt e galaktikës mund të jetë rezultat i ndërveprimeve me Rrugën e Qumështit dhe Renë e Vogël të Magelanit.

Për një kohë të gjatë mendohej se Reja e Magelanit ishte një galaktikë e rrafshuar, si një galaktikë spirale, dhe se mund të supozohej se ishte në një distancë nga ne. Megjithatë, në 1986, Caldwell dhe Coulson zbuluan se variablat e Cepheid në verilindje të rajonit të madh të reve janë më afër Rrugës së Qumështit sesa variablat e Cepheidëve në rajonin jugperëndimor. Kohët e fundit, kjo gjeometri e anuar është konfirmuar nga vëzhgimet e variablave Cepheid dhe gjigandëve të kuq në fazën e shkrirjes së heliumit. Këto punime tregojnë se pjerrësia e LMC është rreth 35º, duke marrë parasysh që 0º korrespondon me një plan pingul me galaktikën tonë.

Reja e Madhe e Magelanit ai përmban rreth 10.000 miliardë yje dhe është rreth 35.000 vite dritë e gjerë. Masa e tij është rreth 10 miliardë herë më e madhe se ajo e diellit dhe një e dhjeta e asaj të Rrugës së Qumështit. Ashtu si shumica e galaktikave të parregullta, reja e madhe është e pasur me gaz dhe pluhur dhe aktualisht është në një periudhë aktive të formimit të yjeve. Studime të ndryshme kanë gjetur rreth 60 grupime globulare (pak më pak se gjysma e madhësisë së Rrugës së Qumështit), 400 mjegullnaja planetare dhe 700 grupime yjesh të hapura në Renë e Madhe të Magelanit, si dhe qindra mijëra yje gjigantë dhe supergjigantë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Renë Magelanik dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.