Raketat hapësinore

eksplorojnë universin

Qenia njerëzore ka pasur gjithmonë objektivin të dijë përtej asaj që ekziston në planetin tonë. Për të qenë në gjendje për të hetuar të gjitha këto personalisht, ekzistojnë raketa hapësinore. Është një pajisje që udhëton në ajër me shpejtësi të madhe dhe përdoret kryesisht si armë. Megjithatë, funksionon edhe për eksplorimin e hapësirës.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për raketat hapësinore dhe mënyrën se si funksionojnë ato.

Cilat janë raketat hapësinore

anije kozmike

Këto raketa zakonisht kanë një motor reaktiv (i quajtur motor rakete) që gjeneron lëvizje duke nxjerrë gaz nga dhoma e djegies. Ato gjithashtu mund të shtyhen nga djegia e shtytësit në tubin e lëshimit.

Raketat janë gjithashtu një lloj makinerie, falë motorit me djegie të brendshme, mund të gjenerojë energjinë kinetike të nevojshme për të zgjeruar një pjesë të gazit që del përmes tubit. Kjo është arsyeja pse ata kanë shtytje reaktiv. Anijet kozmike që përdorin këtë lloj shtytjeje quhen shpesh raketa.

Me ndihmën e raketave, sondat artificiale, satelitët dhe madje edhe astronautët mund të dërgohen në hapësirën e jashtme. Në këtë kuptim, nuk mund të harrojmë ekzistencën e të ashtuquajturave raketa hapësinore. Është një makinë e pajisur me një motor me djegie të brendshme që gjeneron energji kinetike për zgjerimin e gazit për shtytje reaktiv.

Llojet e raketave hapësinore

lëshimi i raketës hapësinore

Ekzistojnë disa lloje të raketave hapësinore, më të rëndësishmet prej të cilave janë:

 • Nëse marrim parasysh numrin e fazave, do të gjejmë raketa njëfazore, të quajtura gjithashtu raketa monolitike dhe raketa shumëfazore. Siç nënkupton edhe emri, ka disa faza që ndodhin në sekuencë.
 • Nëse marrim parasysh llojin e karburantit, do të gjejmë raketa të lëndë djegëse e ngurtë, ku oksiduesi dhe shtytësi janë të përziera në gjendje të ngurtë në dhomën e djegies, dhe raketat me lëndë djegëse të lëngshme. Kjo e fundit karakterizohet në atë që oksiduesi dhe shtytësi ruhen jashtë dhomës.

Gjatë historisë, ka pasur raketa të rëndësishme sepse ato dërguan me sukses njerëzit në hapësirë. Ne i referohemi sa vijon:

 • Vostok-K 8K72K, kjo është raketa e parë me pilot. Ai u prodhua në Rusi dhe ishte përgjegjës për të bërë Yuri Gagarin njeriun e parë që arriti në hapësirë.
 • Atlas LV-3B. Bëni John Glenn raketën e parë amerikane që arrin në orbitën e Tokës.
 • Saturni V, raketa që çoi në hënë Neil Armstrong, Michael Collins dhe Buzz Aldrin.

Një element piroteknik me një tub pluhuri quhet gjithashtu një raketë. Në fund të cilindrit ka një fitil: kur ndizet, digjet dhe shteron gazin, duke bërë që raketa të ngrihet me një shpejtësi shumë të shpejtë derisa të shpërthejë në ajër dhe të bëjë një zhurmë të madhe.

Si funksionojnë ato

raketa hapësinore

Megjithëse parimi i funksionimit të raketave hapësinore është i ndërlikuar, parimi Është e njëjtë me atë të raketave të para të barutit që ne njohim që nga viti 1232. Ajo është shfaqur në disa shënime të mbrojtjes së kryeqytetit të provincës Henan në shekullin e XNUMX-të. Raketat u futën më vonë në Evropë nga arabët në shekujt XNUMX dhe XNUMX, por ato u përdorën si armë zjarri në të gjithë kontinentin derisa u zhdukën në shekullin e XNUMX-të.

Raketat hapësinore në thelb ndjekin ligjin e tretë të Njutonit, parimin e veprimit dhe reagimit. Në thelb, ata përdorin një motor me djegie të brendshme për të gjeneruar energjinë kinetike të nevojshme për zgjerimin e gazit.

Djegia kimike që rezulton është shumë i fuqishëm dhe do ta shtyjë ajrin poshtë me forcë të madhe, siç përcaktohet nga ligji i tretë i Njutonit: çdo forcë korrespondon me një forcë tjetër me madhësi të barabartë në drejtim të kundërt. Me fjalë të tjera, ajri e shtyn raketën me të njëjtën forcë si forca zbritëse e ushtruar nga gazi. Kur gazi del jashtë, energjia e prodhuar nga ky proces bën që reaksioni jo vetëm të ngrejë raketën, por edhe ta lejojë atë të arrijë shpejtësi shumë të larta.

Raketa me karburant të lëngshëm

Zhvillimi i raketave me karburant të lëngshëm filloi në vitet 1920. Raketa e parë me lëndë djegëse të lëngshme u prodhua nga Goddard dhe u lëshua në 1926 pranë Auburn, Massachusetts. Pesë vjet më vonë, raketa e parë gjermane me karburant të lëngshëm u ndërtua gjithashtu me një iniciativë private. Në fund të vitit 1932, Bashkimi Sovjetik lëshoi ​​raketat e tij për herë të parë.

Raketa e parë e suksesshme në shkallë të gjerë me lëndë djegëse të lëngshme ishte ajo eksperimentale gjermane V-2, e cila u projektua gjatë Luftës së Dytë Botërore nën drejtimin e ekspertit të raketave Wernher von Braun. V-2 u lëshua për herë të parë nga baza kërkimore Peenemünde në ishullin Usedom më 3 tetor 1942. Në gjeneratën e parë të raketave me karburant të lëngshëm, maja është pjesa që mbart ngarkesën, e cila mund të jetë një kokë lufte ose një instrument shkencor.

Pjesa afër kokës zakonisht përmban pajisje udhëzuese, të tilla si xhiro ose xhiro busulla, sensorë përshpejtimi ose kompjuterë. Më poshtë janë dy rezervuarë kryesorë: njëri përmban karburant dhe tjetri përmban oksidues. Nëse madhësia e raketës nuk është shumë e madhe, të dy komponentët mund të drejtohen te motori duke shtypur rezervuarin e karburantit me pak gaz inert.

Për raketat e mëdha, kjo metodë nuk është praktike, sepse rezervuari do të jetë në mënyrë disproporcionale më i rëndë. Prandaj, në raketat e mëdha me karburant të lëngshëm, presioni merret nga një pompë e vendosur midis rezervuarit të karburantit dhe motorit të raketës. Meqenëse sasia e karburantit që do të pompohet është shumë e madhe (edhe nëse V-2 djeg 127 kg karburant në sekondë), pompa e kërkuar është një centrifugë me kapacitet të lartë e drejtuar nga një turbinë me gaz.

Një pajisje e përbërë nga një turbinë dhe karburanti i saj, pompa, motori dhe të gjitha pajisjet përkatëse përbën motorin e një rakete me lëndë djegëse të lëngshme. Me ardhjen e fluturimeve hapësinore me njerëz, ngarkesa është zhvendosur dhe një numër i raketave janë shfaqur, si Mercury, Gemini dhe Apollo. Së fundi, përmes anijes kozmike, raketa me lëndë djegëse të lëngshme dhe ngarkesa e saj integrohen në një njësi të vetme.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për raketat hapësinore dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.