Rajoy merr pjesë në COP22 në Marrakech sot

klimë rajoy-samit

COP22 po funksionon pas hyrjes në fuqi të Marrëveshja e Parisit. Si çdo ditë unë ju sjell lajmet në lidhje me këtë marrëveshje historike për ndryshimin e klimës. Kryetari tashmë i Qeverisë Spanjolle, Mariano Rajoy, Ai ka udhëtuar në Marrakech për të marrë pjesë në Konventën Kuadër të KB për luftën kundër Ndryshimit të Klimës. Ky është emërimi i tij i parë jashtë vendit që kur u rikthye si shefi ekzekutiv.

Marrëveshja e Parisit për ndryshimin e klimës u nënshkrua në kryeqytetin francez në dhjetor të vitit të kaluar, megjithatë Spanja ajo ende nuk e ka ratifikuar Marrëveshjen. Nuk ka qenë e mundur sepse Spanja nuk ka pasur një qeveri për gati dhjetë muaj.

Rajoy merr pjesë në takimin në të cilin 197 shtete tashmë marrin pjesë. Isshtë një tekst ligjërisht i detyrueshëm dhe pothuajse universal, në të cilin të gjitha vendet që e kanë ratifikuar atë, marrin përsipër të ulin emetimet e gazeve serë në mënyrë që të parandalojnë rritjen e temperaturave mesatare të planetit për dy gradë.

Ne ritheksojmë se qëllimi i Marrëveshjes së Parisit është adresimi i ngrohja globale. Të gjitha vendet duhet të japin kontribute vullnetare për të ulur gazrat në atmosferë dhe do të rishikohen çdo pesë vjet. Për më tepër, vendet më të zhvilluara do të duhet të mbështesin financiarisht ato më pak të zhvilluara, në mënyrë që bilanci dhe mundësitë për rritje ekonomike të jenë të barabarta për të gjitha vendet që kanë ratifikuar Marrëveshjen.

Në COP22 që zhvillohet në Marrakech, aplikacionet për të cilat u ra dakord në Paris po përparojnë. Në këtë mënyrë, janë vendosur mekanizmat e nevojshëm për ta bërë Marrëveshjen të funksionojë. Mbi të gjitha, ajo që po rregullohet më shumë dhe që nga fillimi janë zhvillimi i sistemeve të informacionit që, në një mënyrë krejtësisht transparente, lejojnë të matin përpjekjet e vendeve për të ulur emetimet.

Qeveria Spanjolle siguron se është e përkushtuar për suksesin e kësaj Marrëveshje dhe se ajo do të bashkohet me luftën kundër ndryshimit të klimës. Rajoy do të pritet në samitin e klimës nga Mbreti i Marokut, Mohamed VI dhe nga Sekretari i Përgjithshëm i KB.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.