Radioaktiviteti

materiali dhe radioaktiviteti

La radioaktiviteti Shtë vetia që kanë materiale të caktuara për të lëshuar në mënyrë spontane energji në mjedis. Zakonisht manifestohet si grimca nënatomike në formën e rrezatimit elektromagnetik. Në varësi të vendit ku jeni në fushën elektromagnetike, mund të jetë rrezatim me frekuencë të lartë ose të ulët. Ky është një fenomen që është për shkak të paqëndrueshmërisë së energjisë bërthamore në bërthamat atomike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, llojet dhe rëndësinë e radioaktivitetit.

tipare kryesore

radiacion

Një bërthamë e paqëndrueshme që i përket një elementi radioaktiv pëson kalbje. Gjatë këtyre prishjeve ka një emetim të radioaktivitetit derisa të arrijë stabilitetin e tij energjetik. Emetimet radioaktive janë me përmbajtje të lartë të energjisë, e cila jep një fuqi të lartë jonizuese që është e aftë të ndikojë në substancat që janë përgjigje ndaj tyre.

Ekzistojnë disa lloje të radioaktivitetit në varësi të pranimit dhe karakteristikave të tij. Nga njëra anë, kemi radioaktivitet natyror, i cili është ai që gjendet pa ndërhyrjen e njeriut. Nga ana tjetër, radioaktiviteti artificial është ai që prodhohet nga ndërhyrja njerëzore. E para zakonisht zbulohet natyrshëm në radioizotopet. E dyta është radioizotopët artificialë dhe elementët supermasivë. Shumë prej radioizotopëve që ndodhin natyrshëm janë të padëmshëm dhe prandaj mund të përdoren në fushën mjekësore. Për shembull, ne kemi karbon 14 dhe kalium 40. Këto radioizotopë janë të dobishëm për datimin e objekteve dhe shtresave të tokës.

Megjithëse radioaktiviteti ka shumë zbatime për njerëzit, ai gjithashtu ka efekte të dëmshme që mund të çojnë në vdekje. Nëse doza e rrezatimit që merr një person është e lartë, shanset për të zhvilluar mutacione të padëshirueshme ose kancer janë rritur në mënyrë proporcionale.

Radioaktiviteti natyror dhe artificial

radioaktiviteti

Rrezatimi natyror përbëhet nga një grup elementesh që kanë bërthama natyrshëm të paqëndrueshme. Ndërsa bërthamat janë totalisht të paqëndrueshme nga ana energjetike, ato shpërbëhen spontanisht dhe shmangin radioaktivitetin. Ajo përfaqësohet nga elementët e kores së tokës, atmosfera dhe ato që vijnë nga hapësira e jashtme. Më të zakonshmet janë si më poshtë: uranium-238, uranium-235, karbon-14, uranium-235 dhe radon-222.

Nga ana tjetër, ne kemi radioaktivitet artificial. Përbëhet nga një grup elementësh radioaktivë që krijohen në laboratorët kërkimor nga njerëzit. Ajo që do të bëhet është një bombardim i elementeve jo-radioaktive që kanë bërthama siç është atomi i heliumit për të qenë në gjendje t'i shndërrojë ato në izotope radioaktive. Elemente radioaktive që janë në thellësitë e kores së tokës dhe që janë nxjerrë në sipërfaqe nga aktivitetet ekonomike si p.sh. është miniera dhe nxjerrja e naftës. Ato konsiderohen artificiale pasi natyrshëm nuk mund të ishin në sipërfaqen e tokës.

Shumica e radioaktivitetit të bërë nga njeriu është për shkak të elementeve supermasive dhe sintetike. Bërthamat e këtyre elementeve priren të zbërthehen shpejt për të qenë në gjendje të origjinojnë elementë të tjerë.

Llojet e radioaktivitetit

termocentralet bërthamore

Pasi të kemi ndarë cilat janë llojet e ndryshme që ekzistojnë bazuar në origjinën e tyre, do të shohim se cilat lloje të radioaktivitetit ekzistojnë bazuar në karakteristikat e tyre.

Rrezatimi alfa

Shtë një grimcë që lëshon një bërthamë të paqëndrueshme. Ato përbëhen nga dy protone dhe dy neutrone. Prandaj, rrezatimi alfa konsiderohet të jetë një atom akulli plotësisht i zhveshur pa pasur asnjë elektron. Për shkak të pranisë së dy protoneve në bërthamën e një atomi, grimca alfa është e pajisur me një ngarkesë pozitive. Rrezatimi alfa nëse keni parë dhe verifikuar që është shumë pak depërtues dhe ndalet lehtë nga një fletë letre. Zakonisht ka pak diapazon në ajër. Disa shembuj të atomeve që lëshojnë rrezatim alfa janë uranium-238 dhe radium-226.

Rrezatimi beta

Ky lloj rrezatimi është jonizues dhe ka një diapazon në ajër afërsisht një metër. Mund të ndalet nga një fletë letër alumini. Gjatë fazës së prishjes radioaktive, një elektron emetohet nga një pozitron. Të dy kanë origjinë bërthamore. Kjo është arsyeja pse ekzistojnë dy nëntipe të rrezatimit beta: beta + dhe beta -. E para është për shkak të emetimit të një elektroni me origjinë bërthamore me një ngarkesë pozitive dhe e dyta për emetimin e një elektroni me origjinë bërthamore dhe një neutroni që shndërrohet në një proton.

Rrezatimi gama

Radiationshtë rrezatim i një natyre elektromagnetike. Shtë një valë e fuqishme dhe depërtuese që ndalet vetëm nga ajo që është plumbi. Ky kapacitet depërtimi lejon përdorimin e tij në formën e kobalt-60 në trajtimin e kancerit në vendet e thella të trupit.

Emetimi i neutroneve

Shtë një lloj radioaktiviteti jo-jonizues që ndalet nga uji në veçanti. Rëndësia e këtij rrezatimi është se ajo është e aftë të transformojë elementë që nuk janë radioaktivë në të tjerë që janë.

aplikimet

Ne do të shohim se çfarë lloj aplikacionesh ka radioaktiviteti në fushën njerëzore.

Medicinale

Izotopet radioaktive përdoren në mjekësi për qëllime terapeutike dhe diagnostike. Shumë prej tyre shërbejnë si gjurmues për të pasur diagnozën e një sëmundjeje të caktuar pasi ato kanë të njëjtat karakteristika si atomet e elementeve jo-radioaktivë. Për shembull, jod-131 përdoret në mjekësi për të përcaktuar daljen kardiake dhe vëllimin plazmatik. Sidoqoftë, aplikimi më i rëndësishëm i këtij elementi radioaktiv është të jesh në gjendje të matësh aktivitetin e gjëndrës tiroide. Kjo sepse hormonet që transportojnë jodin gjenden në gjëndrën tiroide.

Aktivitete shkencore dhe akademike

Materialet radioaktive përdoren për të përcaktuar përbërësit e vajit dhe tymit. Në studime të ndryshme arkeologjike, aktiviteti i karbonit-14 përdoret për të përcaktuar moshën e disa fosileve. Falë këtij izotopi që ndodh natyrshëm në atmosferë, ne mund të datojmë dhe të dimë historinë e planetit tonë. Dhe a është kjo ky izotop është i përfshirë vetëm nga qeniet e gjalla.

Industri

Përdoret për të sterilizuar materialet mjekësore, ushqimin dhe enët që e përmbajnë atë. Mund të përdoret gjithashtu për përpunimin e pëlhurave, enë gatimi jo ngjitëse, gjurmues radioaktivë për vajrat motorikë, eliminimin e gazrave toksikë siç janë dioksidi i squfurit dhe oksidet e azotit, etj.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth radioaktivitetit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.