Radari i reshjeve

Radari i reshjeve të AEMET në Madrid

Në meteorologjinë dhe parashikimin e motit, është thelbësore të dihen reshjet që do të ndodhin në një zonë të caktuar paraprakisht në mënyrë që, nëse është e nevojshme, të marrin masa parandaluese në një situatë të rrezikshme. Për ta bërë këtë, ka pajisje që mund të tregojnë dhe monitorojnë vazhdimisht reshjet në një zonë të veçantë. Njihet si radari i reshjeve.

Dëshironi të dini se si funksionojnë dhe si përdoren për të parashikuar reshjet e shiut?

Radarët e shiut

Imazhi i një radari të reshjeve

Për ata që ende nuk e dinë, fjala radar vjen nga shkurtesa angleze zbulimi dhe variimi i radios. Kjo qëndron për 'zbulimin dhe matjen e distancës radio'. Radarët janë në shumë vende, siç janë kamerat e shpejtësisë. Në meteorologji, lloje të ndryshme të radarëve përdoren për të monitoruar situatën në shtresat e sipërme të atmosferës dhe njohin evolucionin e sistemeve atmosferike.

Rada përdor një sistem të valëve elektromagnetike për të qenë në gjendje të masë distancat, drejtimet, lartësitë dhe shpejtësitë e objekteve, si statike ashtu edhe lëvizëse. Në këtë mënyrë, ata janë në gjendje të monitorojnë automjete, aeroplanë, anije, etj. Në këtë rast, ato përdoren për të vlerësuar formacionet meteorologjike dhe kanë një monitorim të vazhdueshëm të lëvizjes së reve.

Funksionimi i tij është mjaft i thjeshtë. Ata gjenerojnë një impuls radio dhe kjo reflektohet në shënjestër, duke u marrë nga i njëjti pozicion i emetuesit. Falë kësaj mund të merrni shumë informacione rreth vendndodhjes së reve, dendësisë dhe formës së tyre, nëse po rriten, nëse do të shkaktojnë një lloj reshjeje, etj.

Elementet e një radari

imazhi radar

Burimi: Euskalmet.com

Të gjithë radarët kanë nevojë për disa lloje të elementeve që funksionimi i tyre të jetë i saktë. Përdorimi i këtyre valëve elektromagnetike që dërgojnë radarët lejon të vizualizohen objektet në distanca të mëdha. Më e mira nga të gjitha, jo vetëm që mund të dini vendndodhjen e reve në spektrin e dritës së dukshme, por gjithashtu siguron informacion në tingull.

Komponentët kryesorë që u nevojiten radarëve për funksionimin e tyre janë:

  • Transmetuesi. Shtë përdorur për të qenë në gjendje të gjenerojë sinjale me frekuencë të lartë që do të dërgohen më vonë.
  • Antenë. Antena është përgjegjëse për dërgimin dhe marrjen e atij sinjali me frekuencë të lartë që do të japë informacion në lidhje me pozicionin e reve.
  • Marrësi. Ky aparat përdoret për të zbuluar dhe amplifikuar sinjalin e marrë nga antena në mënyrë që të jetë i lexueshëm.
  • Një sistem që lejon të tregohen rezultatet e marra nga matjet.

Radari Doppler

radar doppler

Radari Doppler është një sistem i aftë të matë shumë variabla në të njëjtin objekt. Shtë në gjendje të ofrojë informacion në lidhje me rrjedha, distanca dhe lartësia e një objekti, përveç që mund të zbulojë deri në shpejtësinë e tij. Me këtë lloj radari, meteorologët janë në gjendje të njohin dinamikën e një reje dhe kështu të njohin rrjedhën që ka, formën e saj dhe probabilitetin e shkaktimit të reshjeve.

Radari i pulsuar Doppler bazohet në emetimin e tre impulseve në një frekuencë të caktuar dhe, duke përdorur efektin Doppler, mund të dihet shpejtësia relativisht tërthore e atij objekti që do të matet. Meqenëse këto lloj radarësh nuk i matin mirë distancat, ato nuk janë shumë të dobishme për të ditur vendndodhjen e saktë të objektit.

Themeli teorik i radarit

teoria e radarit doppler

Burimi: pijamasurf.com

Për të kuptuar saktë funksionimin e një radari të reshjeve është e nevojshme të njihet themeli teorik. Këto radarë veprojnë sipas lëvizjes së objekteve në lidhje me radarin në përbërësin pingul me drejtimin e dritës. Kjo lëvizje prodhon një ndryshim në frekuencën e valës elektromagnetike që ata prodhojnë kur drita bie mbi to. Kjo është, kur rrezet e diellit bien mbi objektin që do të studiohet, frekuenca e valës elektromagnetike që ajo lëshon është e larmishme. Me këtë ndryshim, radari është në gjendje të njohë pozicionin, rrjedhën dhe shpejtësinë e objektit, në këtë rast, një re.

Kur reja i afrohet radarit ajo ndikon pozitivisht në frekuencën e valëve të emetuara më parë. Përkundrazi, kur një objekt largohet nga radari, ai ka një ndikim negativ. Dallimi midis frekuencave të emetuara dhe të marra janë ato që lejojnë llogaritjen e shpejtësisë me të cilën lëviz objekti.

Lakimi i tokës

lakimi i tokës

Burimi: Slideplayer.es

Me siguri keni menduar se si është në gjendje të masë situatën e objekteve në distanca të gjata nëse Toka është e rrumbullakët dhe jo e rrafshët. Objektet që janë shumë larg janë "rrahur" nga lakimi i tokës. Për të përcaktuar lartësinë e një objekti, lakimi i tokës duhet të merret parasysh. Objektet që janë më të largëta dhe më afër tokës nuk mund të shihen me këtë lloj radari, pasi ato janë nën horizont.

Gjëja më e dobishme në lidhje me këtë radar është se ju mund të merrni informacion në kohë reale për motin. Kjo është, ju mund ta dini situatën atmosferike në çdo kohë për të parashikuar intensitetin e reshjeve, ekzistenca e mundshme e breshërit, turbulencave, stuhive, drejtimi dhe forca e erës, etj.

Interpretimi i imazheve të radarit

Kur bëhen matjet me radarin e reshjeve, merren imazhe me të gjithë informacionin që merret. Imazhet duhet të interpretohen në mënyrë korrekte për parashikimin e tyre të mëvonshëm. Imazhet kanë një legjendë në anën e tyre të djathtë që tregon vlerën e ngjyrës bazuar në reflektimin e ujit që mund të precipitojë.

Në varësi të llojit të resë së pranishme në qiell, një ose ngjyra të tjera mund të shihen në imazh:

Re stratocumulus. Këto re përbëhen nga pikat e ujit në tërësinë e tyre. Pikat e ujit janë shumë të vogla në madhësi, kështu që ato japin një sinjal shumë të ulët.

Altokumulus. Këto re me lartësi mesatare kanë një nivel ngrirjeje, mjaft të lartë, saqë kryesisht përbëhen nga kristale akulli dhe pikat e ujit të super ftohur. Kristalet e akullit e bëjnë sinjalin e radarit më të madh.

Reshjet. Kur parashikohet shi, kjo është për shkak se në radarët e reshjeve është e mundur të vëzhgoni se si kristalet e akullit në atmosferë rriten derisa të bien. Reflektimi i radarit rritet ndërsa kristalet e akullit shkrihen në ujë sepse konstanta dielektrike e ujit të lëngshëm është më e madhe se ajo e akullit.

Stratocumulus me shi të vogël. Këto re mund të shihen nëse stratokumuli është me qindra metra i trashë. Kur kjo të ndodhë, krijohen shije të vegjël që mund të rriten nëse vazhdon paqëndrueshmëria atmosferike.

Radari i AEMET

Radari AEMET

Agjencia Shtetërore Meteorologjike Ka një radar të reshjeve që monitoron situatën atmosferike gjatë gjithë ditës dhe natës. Jep informacion në lidhje me retë, drejtimin, shpejtësinë dhe lartësinë e tyre. Falë këtij radari, shirat mund të parashikohen deri në disa ditë më parë.

Këtu Ju do të jeni në gjendje të shihni në kohë reale imazhet që radari AEMET na tregon mbi gadishullin.

Me këtë informacion do të jeni në gjendje të dini se si funksionojnë radarët e reshjeve dhe si meteorologët njihen me dinamikën atmosferike me një saktësi të tillë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.