rërë e rërës

rërë e rërës

Me siguri ju keni parë në filma të shumtë protagonistët duke u zhytur rërë e rërës. Kurdoherë që flisni për rërën e lumit mendoni për një zonë ku rëra mund të fundoset dhe nuk jeni në gjendje të shpëtoni prej saj. Në fund përfundoni duke u mbytur. Meqenëse ka disa skena që janë tepër dramatike, ka shumë njerëz që pyesin nëse rëra e egër ekziston në realitet dhe nëse e kanë atë rrezik që sinjalizojnë.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për të shpjeguar se çfarë është rërë e egër dhe cilat janë karakteristikat e tij dhe rreziqet e mundshme.

Cilat janë rërë e rërës

Liqeni i rërës së gjallë

Në disa vende specifike dhe në terrene më të adaptuara për to në këtë planet, mund të gjejmë rërë të rërës. Ka një rrezik që varet nga zona ku jemi dhe karakteristikat e saj. Rërë e Re është e njohur në fizikë si një lëng koloid. Lëngu koloid është një substancë e aftë të funksionojë si lëng, ashtu edhe trup i ngurtë. Ato mund të kenë karakteristikat e të dyve në të njëjtën kohë.

Dikush mund të thotë se çfarë është një lëng që përbëhet nga grimca të lëngëta dhe të ngurta që veprojnë në të dy mënyrat dhe që mund të kenë rreziqe të caktuara. Shtë një terren që, megjithëse në shikim të parë duket i fortë dhe i qëndrueshëm, mund të ketë një viskozitet mjaft të lartë për të bllokuar një person. Çdo objekt që peshon më shumë sesa mund të kapërcejë pasi rezistenca do të bllokohet në të.

Aspekti themelor i rërës së egër është ai i një terreni që mund të jetë si rërë, moçalor, baltë, ujë me tokë ose rërë në sipërfaqe me sy të lirë. Mund të mbulohet me gjethe ose të duket si një pellg i thjeshtë. E gjithë kjo do të varet nga karakteristikat e kësaj rërë të veçantë. Problemi me këto toka ku zakonisht ndodhet rërë e egër, kjo përbëhet nga uji dhe një material i ngurtë shumë i imët që vepron si pelte. Këto materiale qëndrojnë të qëndrueshme për sa kohë që nuk ushtrohet ndonjë forcë specifike mbi to.

Për shembull, ne mund të shohim se gjethet dhe trupat e tjerë të lehta nuk ndryshojnë gjendjen e rërës së gjallë. Kjo do të thotë se ata janë të aftë të mbështesin disa objekte ose kafshë që peshojnë më pak. Nga ana tjetër, diçka me madhësi të madhe siç është një kafshë ose një person nuk mund të ecë mbi këto baza pasi do të fillonte të zhytej në to. Kjo ndodh sepse personi ose kafsha e madhe ka një dendësi më të lartë se materialet prej të cilave është bërë rëra e thatë.

Si të dilni nga rëra e lumit

Një nga rreziqet më të mëdha është bllokimi pa ndonjë mundësi për të dalë. Këto janë ato që jepen filmat dhe karikaturat. Këto terrene nënkuptojnë se për të dalë jashtë është e nevojshme të ushtroni një forcë të tepruar për të mos lëvizur ose shpëtuar nga kjo lëvizje që ju bllokon. Pesha e vetë trupit është ajo që e bën atë të tërhiqet. Kjo paraqet një rrezik të madh sepse rëra mund të përfundojë duke thithur plotësisht njerëz, kafshë ose objekte të mëdha siç janë automjetet që çojnë në vdekje. Vdekja bëhet duke u mbytur.

Prandaj, rëra e shiut konsiderohet si një terren shumë i rrezikshëm dhe duhet të shmanget gjithmonë. Kështu që shumë prej jush po ecnin duke ngrënë një automjet, është më mirë të shmangni këtë lloj terreni. Nëse keni rënë në tokë me rërë të egër, gjëja më e rëndësishme që duhet të bëni është të mos bëni lëvizje të papritura. Kjo do të çonte në një fundosje edhe më të shpejtë për shkak të ushtrimit të një presioni më të madh mbi lëngun. Këshillohet që të qëndroni sa më pa lëvizur për të ulur shpejtësinë dhe të zhyteni ose të shtriheni në shpinë nëse doni të zvogëloni më tej këtë proces thithjeje.

Për të qenë në gjendje të dilni, duhet të bëhet në një mënyrë të ngjashme me notin. Me impulsin më të madh të mundshëm duhet të hidheni prapa me krahët e zgjatur. Qëllimi është që ju të qëndroni shtrirë në shpinë sa më shumë që të jetë e mundur në mënyrë që shpejtësia e thithjes të jetë më e ulët. Ky pozicion ndihmon në zvogëlimin e presionit që trupi ynë ushtron mbi lëngun dhe shpërndarjen e peshës në të gjithë sipërfaqen e shpinës. Kjo ju lejon të dilni më lehtë nga këto fusha. Nga ky pozicion, duhet të kryhet një lëvizje e ngjashme me atë kur jemi duke notuar në shpinë.

Sidoqoftë, kjo duhet të bëhet vetëm në ato zona ku nuk mund të kemi ndihmë nga jashtë. Nëse jemi vetëm ose nuk kemi ndonjë person ose kafshë që mund të na ndihmojë, ne do ta bëjmë këtë. Bestshtë më mirë të përdorni një litar një litar për të siguruar kafshën në rërë dhe për ta tërhequr atë.

Ku jane ata

Ka shumë dyshime se ku është rëra e shkrirë e shpërndarë në këtë botë. Një nga pyetjet më të zakonshme është nëse ato ekzistojnë në shkretëtira. Një nga aspektet që duhet të merret parasysh kur gjejmë një rërë rënie është se i duhet një zonë me shumë ujë. Për këtë, nevojiten zona me moçal afër lumenjve dhe plazheve. Nuk është e mundur që të ketë rërë të shkretë. Nuk ka ujë të mjaftueshëm që të krijohet ky material i lëngshëm me këto karakteristika unike.

Një nga vendet ku mund të gjejmë më shumë nga ky material është grykat e lumenjve. Në disa liqene mund të gjenden gjithashtu si në përrenj. Kjo sepse ekziston një sasi e madhe sedimentesh që përbëhet nga rërë shumë e imët dhe është e mbushur me ujë. Normalshtë normale që këto materiale së bashku mund të përbëjnë terrene të rërës së gjallë të aftë për të kapur banjë me lehtësi të madhe.

Një vend tjetër që nuk duhet të shmanget për të mos rënë në këto toka janë moçali dhe balta e kënetave ose rezervuarëve. Këto toka mund të veprojnë në një mënyrë të ngjashme pasi ato janë të përbëra nga rërë argjile dhe të shoqëruara nga një sasi e madhe uji. Së fundmi, gjëja më e rëndësishme nëse keni rënë në një nga këto zona është të jeni të durueshëm dhe të mos jeni në panik. Kjo do t'ju bëjë të keni lëvizje më të vrullshme.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth rërës së gjallë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   KAMPO JUAN dijo

  Informacion i shkëlqyeshëm për të gjithë.

 2.   KAMPO JUAN dijo

  Informacion interesant !!