Rënie e ftohtë

cila është pika e ftohtë

Me siguri e keni dëgjuar termin e rënie e ftohtë kur vijnë këto kohë. Dhe është një fenomen meteorologjik që zakonisht ndodh pothuajse çdo vit. Arsyeja pse ky fenomen është folur gjerësisht është për shkak se përfshin shira të mëdha, zakonisht shumë të dhunshëm, të cilat sjellin erëra të mëdha e madje edhe uragane të vegjël.

Dëshironi të dini se çfarë është blobi i ftohtë dhe cili është formimi i tij? Vazhdoni të lexoni sepse në këtë postim ju tregojmë gjithçka.

Fenomen ekstrem i motit

Dëmtimi i rënies së ftohtë

Rënia e të ftohtit është regjistruar pothuajse çdo vit në këtë kohë. Ajo tërheq shumë vëmendje duke pasur parasysh se dhuna e saj është ekstreme. Midis të dhënave, të dhënat e reshjeve të akumuluara janë kapërcyer në vetëm një orë. Këto janë me të vërtetë episode ekstreme që mund të shkaktojnë shumë dëme dhe shkatërrime në qytete. Si pasojë, shumë qytete janë pa furnizim me energji elektrike dhe infrastruktura po jep.

Kjo rënie e ftohtë i përket karakteristikave të tonës Klima mesdhetare në të cilën janë regjistruar reshjet e shiut jo aq të bollshme dhe të përqendruara në dimër. Në përgjithësi, shumica e reshjeve janë të rrëmbyeshme dhe shoqërohen me dëme të shumta.

Kur regjistroni reshjet e shiut Nuk do të thotë që këto shira të dhunshëm bëjnë që mesatarja vjetore e reshjeve vjetore të rritet shumëNë vend të kësaj, ato përqendrohen në një periudhë të shkurtër. Jo të gjitha vendet në Spanjë kanë nivelet e njëjta të reshjeve, por përkundrazi ato janë të përqendruara në një hapësirë ​​të vogël. Mund të ndodhë që në një qytet shumica e shirave janë lëshuar, ndërsa në qytetin fqinj kemi vetëm shira të butë.

Siç kemi përmendur më parë, Nuk është hera e parë që vuani nga pikat e ftohta që përmbajnë shi të dhunshëm, por ato ndodhin pas verës për shkak të bashkëveprimit të masave të mëdha të ajrit. Imazhet që na lënë këto episode ekstreme janë me të vërtetë spektakolare dhe gjenerojnë shkatërrim me kosto të mëdha ekonomike.

Si formohet rënia e ftohtë

rënie e ftohtë në Spanjë

Por ne vazhdimisht po flasim për madhësinë e këtyre shirave dhe pasojat që ato kanë dhe nuk flasim për mënyrën se si ato formohen. Çfarë është ajo që shkakton një situatë të tillë? Epo, sipas Agjencisë Shtetërore Meteorologjike, AEMET, shënon origjinën e këtij fenomeni në një depresion i madh në lartësinë e presioneve ku në pjesën qendrore është ajri më i ftohtë.

Isshtë një masë mjaft e lartë ajri (rreth 5.000 metra e lartë), ul presionin e saj jashtëzakonisht në lidhje me ajrin që e rrethon atë. Kjo depresion në lartësi ka qendrën e ajrit të ftohtë dhe krijon re stuhie që lëshojnë nivele apokaliptike të reshjeve. Kur flasim për këtë lloj fenomeni, përshkruhen masat e mëdha ajrore që vijnë nga mijëra kilometra nga të cilët ata janë në gjendje të udhëtojnë.

Ky shqetësim dhe rënie e madhe e presionit nuk ka një efekt të menjëhershëm ose pasqyrim në sipërfaqen e tokës. Kjo është, ne nuk e vërejmë atë në nivelin tonë të dorezës së drejtpërdrejtë. Sidoqoftë, janë kryer eksperimente matëse në të cilat është treguar se rënia e ftohtë gjithmonë ka një reflektim në nivele të ulëta. Treguesit më të shpeshtë janë zakonisht erërat, shiu, ndryshimet e papritura të temperaturës apo edhe presionit. Falë kësaj, rënia e ftohtë mund të zbulohet në kohë për të parandaluar pasojat e saj.

Njerëzit shpesh ngatërrojnë rënien e ftohtë me ato shira që vijnë me një erë të ftohtë. Shtë e vërtetë që ky lloj shiu zakonisht është pasojë e rënies së të ftohtit. Sidoqoftë, ato nuk janë sinonime. Rënia e ftohtë është koha që ndodh si rezultat i karakteristikave të klimës mesdhetare dhe depresionit në lartësi për shkak të masave të ndryshme të ajrit.

tipare kryesore

Shi të rëndë nga rënia e ftohtë

Karakteristika kryesore e rënies së ftohtë është ajo e reshjeve të mëdha që bien në vetëm disa minuta dhe në një vend shumë specifik. Kur bie shi në një mënyrë kaq të fortë në një kohë kaq të shkurtër, nëse vendi ku bie është në një qytet apo qytet, në përgjithësi, infrastrukturat nuk janë të përgatitura të përballojnë dhe kanalizojnë kaq shumë ujë të rrjedhshëm. Si rezultat, pasojat janë katastrofike, duke shkaktuar dëme serioze materiale dhe madje duke marrë jetë.

Imagjinoni sikur jeni në një makinë dhe se përmbytjet përfundojnë duke ju goditur dhe tërhequr me një forcë të pabesueshme. Isshtë e pamundur të shpëtosh nga kjo situatë pa ndihmë nga jashtë. Ky shi i fortë dhe stuhi nuk është vetë rënia e ftohtë, por më tepër fenomenet që lidhen me të.

Sipas AEMET, rënia e të ftohtit përdoret për t'iu referuar në mënyrë bisedore fenomeneve të reshjeve intensive, të dëmshme dhe katastrofike që çojnë në situata meteorologjike shumë të rrezikshme. Problemi është se ky koncept është i gabuar. Për këtë arsye, AEMET po pushon së përdoruri këtë term, gjë që çon në konfuzion. Rënia e ftohtë si koncept bashkon shumë elementë që nuk janë të saktë.

Shtë një kartë e egër që përdoret për të folur në lidhje me fenomenet në një mënyrë të sheshtë. Në vend të përdorimit të këtij termi, më korrekti do të ishin stuhitë intensive dhe shirat e vazhdueshme, pasi ato mund të ndodhin pa rënie të ftohtë. Rënia e të ftohtit ka të bëjë vetëm me depresionin në lartësi. Sidoqoftë, mund të ketë stuhi intensive dhe shkatërruese dhe jo domosdoshmërisht një depresion në lartësi.

Për shkak të këtyre konfuzioneve, jo vetëm në popullatë, por midis meteorologëve, po ndërpritet. Vetëm në Spanjë dhe Gjermani po përdoret ende ky koncept, por gjithnjë e më pak.

ndikim

katastrofat e pikave të ftohta

Si rezultat i fenomeneve meteorologjike të reshjeve intensive dhe ekstreme, qytetet dhe qytetet e prekura përmbyten, nga rrugët, automjetet te shtëpitë dhe bodrumet. Shumë qytete ata kanë mbetur pa furnizim me energji elektrike ose ujë. Në varësi të madhësisë dhe rrjedhës, lumenjtë përfundojnë duke u mbytur.

Rënie e të ftohtit në disa provinca

provinca me rënie të ftohtë

Rënia e të ftohtit nuk prek të gjitha vendet në Spanjë në mënyrë të barabartë. Ne do të flasim për disa krahina ku ndikon më shumë.

  • Rënia e ftohtë në Valencia Ajo ka gjeneruar përmbytje të shumta, ndërprerje të energjisë elektrike dhe lumenj të tejmbushur. Ajo lë më shumë se 40 studentë pa shkollë.
  • Rënia e ftohtë në Castellón la një rekord të reshjeve me 159 litra ujë në një orë për metër katror. Zjarrfikësit duhet të vepronin për të shpëtuar jetë dhe kontejnerët e plehrave u lanë me forcën e ujit.
  • Rënia e ftohtë në Alicante gjithashtu shkakton dëme serioze në këtë provincë. Sidoqoftë, në këtë rast ai ka pasur më shumë trajnime për fat në Gjibraltar. Siç përmendet në artikullin e DANA, më e zakonshmja është se ajo formohet në një orientim perëndim-lindje.
  • Rënia e ftohtë në Barcelonë muajin e kaluar ndikoi duke vonuar oraret e trenave. Kjo shkakton probleme serioze në punën e mijëra njerëzve përveç infrastrukturës së dëmtuar. Ra deri në 235 litra për metër katror në orë.

Siç mund ta shihni, rënia e të ftohtit mund të shkaktojë reshje intensive shiu që shkaktojnë dëme serioze, duke gjeneruar kosto shtesë ekonomike dhe panik në popullatë. Shpresoj që qytetet të përgatiten më mirë për këto lloj situatash.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.