"Qyteti provë" që do të kopjojë qytetin e shumëpritur për Marsin

Projekti ambicioz për Marsi "Terraform", duke shndërruar planetin e kuq në një të ngjashëm me tonën, vazhdon të mbledh projekte, ide dhe plane për ta bërë të mundur. Një nga provat e fundit që do të kryhet është në Dubai, një nga shtatë Emiratet e Bashkuara Arabe. Ky projekt që është përgjegjës për «Mohammed bin Rashid Space Center', synon ta bëjë një qytet të qëndrueshëm në mjedisin marsian.

me një financim prej 140 milion dollarësh, projekti i shpikur "Mars Science City", do të zinte 176 mijë metra katrorë. Në to do të ndërtohej qyteti i ri në të cilin njerëzit do të stërviteshin para se të udhëtonin në planetin jo mikpritës. Parashikimi i mbërritjes në planetin Mars është një pikë kyçe në kolonizimin e tij të mëvonshëm, për të siguruar mbijetesën e njerëzve të parë që mbërrijnë. A jeni kurioz të dini se si doni të ndërtoni këtë qytet të ri? Ne shpjegojmë detajet

Lind si ide, lind për të qenë reale

Ideja themelore që sillet rreth gjithë këtij projekti, është një simulim i vërtetë i asaj që do të bëhej në Mars. Për ta bërë këtë, ne fillojmë nga kushtet më të ngjashme që njerëzit do të hasnin. Kërkimet për kolonizimin e Marsit gjithashtu do të kryhen atje. Tani për tani nuk ka një datë fillimi, por ajo që mund të merret nga fillimi është "astronautët" do të jetojnë atje për një vit.

Ndër punimet që ata do të kryenin do të ishin vënia në veprim e teknikave bujqësore, depozitimi i ushqimit, gjenerimi i energjisë, uji i pijshëm, si dhe trajtimet pasuese të këtyre. Qyteti do të mbrohej gjithashtu nga kupola që do të parandalonin hyrjen e rrezatimit diellor. Dhe shumë prej tyre strukturat, të krijuara nga printimet 3D, një teknikë që në Dubai është zhvilluar shumë mrekullueshëm.

Tani për tani, ky projekt ambicioz do të nënkuptojë një hap gjigand drejt pushtimit të planetit të kuq. Dhe në rast se dikush është kurioz ose mund të udhëtojë në zonë, po planifikohet një muze që do të ishte i hapur për publikun!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.