Qyteti më i lartë në Spanjë

Valdelinares

Me siguri do ta mendoni këtë qyteti më i lartë në Spanjë Ndodhet afër Pirenejve ose në një nga vargjet më të larta malore. Ju mund të habiteni nga numri i qyteteve në vendin tonë që jetojnë mbi 1500 metra të lartë. Në këtë artikull, ne do të bëjmë një turne në qytetet më të larta në Spanjë për të mësuar në lidhje me karakteristikat e tyre kryesore dhe për të motivuar veten për të shkuar në një udhëtim largimi në fundjavë.

A doni të dini cili është qyteti më i lartë në Spanjë? Ne do t'ju tregojmë 10 më të mirët.

San Martín de la Vega de Alberche, Avila

E vendosur në një zonë pranë Parkut Kombëtar Gredos, ne e gjejmë këtë qytet me vetëm 198 banorë. Ndodhet në një lartësi prej 1517 metrash. Në këtë qytet, bie në sy kisha e tij e quajtur San Martín dhe rrënojat e vetmitës së Los Dolores ose de la Piedad. Qyteti ka burime të shumta dhe ruan të gjithë arkitekturën tradicionale. Të gjitha shtëpitë janë nga ato të vjetrat, në të cilat kishte një korale përpara dhe disa porta.

Qyteti është i rrethuar nga maja mbi 2.000 metra të larta. Perfectshtë perfekte të shkosh në ekskursione dhe të bësh rrugë të tilla si Laguna de Cantagallo dhe Fuente Alberche. Për ta gjetur, duhet të udhëtoni rreth 50 km nga Ávila.

Navadijos, Avila

Isshtë një qytet tjetër i vendosur në Ávila në një lartësi prej 1.520 metra. Isshtë me antikitet të madh dhe ka një urë romake me dy harqe. Qyteti u formua me historinë e Alfonso X rreth vitit 1417. Rruga e Trashumance kaloi nëpër këtë qytet. Shtëpitë rezidenciale me mburoja, porta dhe burime guri janë ruajtur në mënyrë të përsosur. Kisha i kushtohet Shën Gjon Pagëzorit. Bukuria e florës pranë qytetit qëndron në praninë e lartë të fshesës. Këto bimë lulëzojnë në pranverë dhe ka një festival të njohur si ai i luleve në lulëzim.

Ndodhet 48 km nga Ávila rreth 10 km nga burimi i lumit Alberche.

Guadalaviar, Teruel

E vendosur në Sierra de Albarracín, në këmbët e Muela de San Juan, Guadalaviar është 1521 metra e lartë. Pyjet me pisha skoceze janë me bollëk rreth tij dhe kryhet blegtori. Shtë vendi ku lumi Guadalaviar, i përket Malet Universale. Burimet janë me bollëk në qytet dhe ai ka një muze kushtuar Transhumance. Ndodhet rreth 27 km nga Albarracín dhe 12 km nga burimi i lumit Tagus, më e gjata në të gjithë gadishullin. Kisha që ka i është kushtuar San Juan Bautista.

Për të qenë në gjendje të shkoni, duhet të udhëtoni rreth 75 km nga Teruel.

Navarredonda de Gredos, Avila

Duket se ilavila po fiton pozicionin e qyteteve më të larta në Spanjë. Në këtë rast, ne udhëtojmë për në Sierra de Gredos me rreth 1523 metra të lartë. Siç mund ta shihni, të gjitha qytetet janë pak a shumë në të njëjtën lartësi. Ato ndryshojnë vetëm disa metra dhe, padyshim, i gjithë peizazhi. Ky qytet është afër burimit të lumit Tormes. Kolonët e parë në këtë zonë ishin barinjtë që futën dele dhe sollën transhumance. Ajo ka një kishë të njohur si Nuestra Señora de la Asunción që nga shekulli i XNUMX-të. Ajo gjithashtu ka një tjetër vetmitar të njohur si Virgen de las Nieves. Shtë një qytet ku zakonisht bie borë gjatë dimrit duke pasur parasysh lartësinë dhe klimën në të cilën ndodhen.

3 km nga qyteti është Parador Nacional de Gredos. Shtë i pari që përurohet në Spanjë në vitin 1928 nga mbreti Alfonso XIII. Ka shumë rrugë mjaft interesante për shëtitje, ku mund të vizitojmë burimin e Tormes, Las Chorreras, Puerto del Arenal ose mund të shkojmë në Piedra del Mediodia.

Për të qenë në gjendje të shkoni duhet të udhëtoni rreth 60 km nga Ávila. Qyteti ka 467 banorë.

Hoyos nga Miguel Muñoz, Ávila

Një qytet tjetër me lartësi të madhe dhe që ndodhet në Ávila. Vendi më emblematik në qytet është El Cerrillo. Nga atje mund të shihni të gjithë qytetin. Nearshtë afër luginës së Alberche dhe, për shkak të karakteristikave të tij, është ideale për sportet aventureske.

Për të qenë në gjendje të shkoni duhet të udhëtoni 54 km nga Ávila dhe ka vetëm 43 banorë.

Meranges, Girona

Ky qytet është i vendosur në krye të luginës së Durán, afër kufirit me Francën. Ne gjejmë një vend të dokumentuar që nga shekulli XNUMX. Ai ruan kishën romane të Sant Serni. Absida dhe mbulesa mund të theksohen. Ju gjithashtu mund të shkoni për të parë kështjellën dhe liqenet e klasifikuar si vende natyrore.

Për të qenë në gjendje të shkoni, duhet të udhëtoni 19 km nga Puigcerdà dhe 154 km nga Gerona. Qyteti ka vetëm 91 banorë dhe është i lartë 1539 metra.

Bronchales, Teruel

Shtë një qytet nga kohërat Iberike dhe Romake. Ka një pasuri të madhe të faunës si dreri, kaprolli, shqiponjat dhe shkabat. Ka burime të shumta dhe një nga pyjet më të dendura me pisha në gadishull. Për të qenë në gjendje të shkoni duhet të udhëtoni 62 km nga Teruel dhe ka vetëm 480 banorë. 1575shtë e lartë XNUMX metra.

Gúdar, Teruel

Ndodhet në Sierra de Gúdar dhe ka shtëpi madhështore nga shekulli XVI. Ju mund ta shihni peisazhin nga këndvështrimi spektakolar mbi Luginën Alfambra dhe Sierra de las Moratillas. Ka shumë pyje lisi dhe pishash afër. Për të shkuar duhet të udhëtoni 64 km nga Teruel dhe ka 84 banorë. Qëndron në një lartësi prej 1588 metrash.

Grekët, Teruel

Duket se Teruel e merr tortën në qytetet më të larta në Spanjë. Ajo është e vendosur në Sierra de Albarracín dhe është e rrethuar nga fusha drithërash dhe pyje. Ka ende mbetje të llogoreve nga Lufta Civile. Për të shkuar, duhet të udhëtoni 83 km nga Teruel dhe ka 143 banorë. Qëndron në një lartësi prej 1601 metrash.

Valdelinares, qyteti më i lartë në Spanjë

Dhe ne shkojmë në numrin 1 të këtij top 10. Qyteti më i lartë në Spanjë është Valdelinares. Ndodhet në mes të Sierra de Gúdar. Isshtë i famshëm për të pasur gjithçka të rrethuar nga pyje me pisha të zeza. Disa prej shtëpive në fshat janë edhe më të larta. 1692shtë e lartë XNUMX metra. Ajo ende ruan Bashkinë e vjetër të qytetit nga shekulli i 75-të. Për të shkuar në qytet, duhet të udhëtoni 120 km nga Teruel dhe ka XNUMX banorë.

Siç mund ta shihni, këto janë qytetet më të larta në Spanjë, ato ia vlen të vizitohen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manuel dijo

  Përshëndetje,

  Fotoja që keni postuar për Gúdar është me të vërtetë nga Alcalá de la Selva.

 2.   Miguel Angel dijo

  La Raya në Asturias është në 1520 metra lartësi.

 3.   Pema Ildefonso dijo

  Popullsia më e lartë në Spanjë është Pradollano në komunën e Monachil (Granada) me 2144 milion dhe më shumë se 250 banorë.

  1.    M Ramón garza dijo

   Cerler, 1531 villarrue, 1535.birineos de aragon

 4.   Ignacio Hernandez dijo

  Pershendetje Unë nuk e shoh Torin në Lerida, është në 1663 m, ose Navasequilla në Ávila është në 1640 m.