Qyteti më i ftohtë në Spanjë

mulli i aragonit

Spanja zakonisht nuk njihet për temperaturat e saj të ftohta, por temperatura jashtëzakonisht të ftohta janë dokumentuar në disa rajone të vendit gjatë muajve të dimrit. Por nëse do të duhej të theksonim qyteti më i ftohtë në Spanjë do të ishte Molina de Aragón (Guadalajara).

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për qytetin më të ftohtë në Spanjë dhe karakteristikat e tij.

Qyteti më i ftohtë në Spanjë

qyteti më i ftohtë në Spanjë

Edhe pse ka rajone në Spanjë që përjetojnë temperatura edhe më të ftohta, vlen të theksohet se zonat e banuara përgjithësisht kanë temperatura më të ulëta gjatë stinës së dimrit. Nga të dhënat e siguruara nga rrjeti zyrtar mund të konkludohet se Molina de Aragón (Guadalajara) Ai mban dallimin si qyteti më i ftohtë në Spanjë.

E vendosur në zonën verilindore të provincës së Guadalajara, në një lartësi të përafërt prej 1060 metrash, është Molina de Aragón. Kjo komunë simpatike ndodhet brenda "Trekëndëshit të Ftohtë" të njohur, duke qenë një nga pikat kyçe të saj. Ky rajon i veçantë mbulon Molina de Aragón, së bashku me qytetet aragoneze të Teruelit dhe Calamocha.

Në vendin tonë muaji janar njihet për temperaturat e ftohta dhe në këtë bashki zakonisht moti arrin nivele të akullta. Mesatarisht, Temperaturat minimale këtë muaj janë rreth -3,5ºC, ndërsa reshjet e borës zbukurojnë qytetin për afërsisht 4 ditë. Ngricat janë të shpeshta dhe ndodhin afërsisht në 24 nga 31 ditët, që përfaqëson pothuajse 80% të muajit. Gjatë gjithë ditës, temperaturat rrallë i kalojnë 8,5ºC.

Në këtë komunë është e zakonshme që ngricat të ndodhin në muajin dhjetor, pasi Temperatura minimale gjatë këtij muaji bie vazhdimisht nën -2ºC. Për më tepër, është tipike të shihen reshje bore për afërsisht dy ditë në muajin e fundit të vitit. Dëshmi për këtë është se dhjetori 2001 mban rekordin për muajin më të ftohtë të regjistruar ndonjëherë në këtë qytet, me temperatura mesatare minimale që arrijnë -11ºC.

Temperaturat janë regjistruar në qytetin më të ftohtë në Spanjë

qyteti më i ftohtë në Spanjë

Gjatë dimrit të vitit 1952, konkretisht më 28 janar, Molina de Aragón përjetoi një temperaturë jashtëzakonisht të ulët prej -28,2ºC. Edhe pse ky qytet njihet për klimën e tij të ftohtë, vlen të theksohet se temperaturat e larta mund të vërehen edhe gjatë muajve të verës. Në fakt, Në gusht 1987, merkuri u rrit në 38ºC gjatë ditës.

Ndërsa Molina de Aragón mund të konsiderohet qyteti më i ftohtë në Spanjë, kryesisht për shkak të temperaturave minimale jashtëzakonisht të ftohta në janar, vlen të përmendet se ka qytete të tjera ku merkuri ka rënë edhe më tej. Cantalojas, një qytet tjetër në Guadalajara, i vendosur afërsisht 1.300 metra mbi nivelin e detit dhe ngjitur me Tejeda Negra Hayedo, Ka përjetuar temperatura specifike që zbresin nën -20ºC, madje shfaqen ngrica gjatë muajve të verës. Në mënyrë të ngjashme, Zafrilla në Cuenca është e njohur për klimën e saj të akullt dhe ngricat e shpeshta.

Le të mos anashkalojmë temperaturën minimale më të ulët të regjistruar zyrtarisht, e cila ndodhi në vitin 1956 në liqenin Estangento, në Lérida Pyrenees. Temperatura ka rënë në -32ºC, madje ka mundësi që në rajonet më të larta të ketë rënë në -50ºC.

Në rajonin e Castilla y León ka qytete të njohura për të ftohtin e tyre ekstrem. Një nga ato qytete është Villaceid në León, ku ngricat janë të zakonshme gjatë gjithë vitit, me afërsisht 200 mëngjese të ngrira në vit. Një qytet tjetër në zonën e Sanabria, Santa Eulalia del Río Negro në Zamora, është gjithashtu i njohur për temperaturat e tij jashtëzakonisht të ftohta.

Çfarë duhet të bëni në Molina de Aragón për turizmin

qytet me dëborë

Nëse dëshironi të vizitoni qytetin më të ftohtë në Spanjë, ne do t'ju tregojmë se çfarë mund të bëni. Për të filluar turneun tuaj, ju mund të eksploroni kështjellën imponuese Molina de Aragón, një xhevahir arkitektonik që daton në shekullin e XNUMX-të dhe që dominon qytetin. Nga muret e tij do të shijoni pamje panoramike mbresëlënëse të rrethinës. Përveç kësaj, kështjella strehon një muze që tregon historinë e rajonit.

Ecja nëpër rrugët e ngushta me kalldrëm të qytetit të vjetër do t'ju zhytë në atmosferën mesjetare të qytetit. Zbuloni Plaza Mayor, i rrethuar nga ndërtesa historike dhe i animuar nga aktiviteti lokal. Këtu mund të provoni kënaqësitë e kuzhinës në restorante komode që ofrojnë pjata tradicionale nga rajoni.

Nëse jeni adhurues i natyrës, Ju nuk mund të humbisni bukurinë e Parkut Natyror Alto Tajo, i cili ndodhet disa kilometra larg Molina de Aragón. Ky park ofron një shumëllojshmëri të shtigjeve për ecje që do t'ju çojnë nëpër peizazhe mahnitëse, me kanione, ujëvara dhe pyje që do t'ju lënë pa frymë. Përveç kësaj, ju mund të dalloni zogjtë grabitqarë dhe të shijoni qetësinë e mjedisit natyror.

Katedralja e Santa María de la Asunción është një tjetër pikë e dukshme interesi. Arkitektura e saj gotike do t'ju ftojë të zhyteni në historinë fetare të rajonit, ndërsa në brendësi të saj strehohen vepra arti me vlerë.

Për të mësuar më shumë rreth traditës së pasur të artizanatit të qytetit, vizitoni një nga punishtet lokale ku mund të shihni artizanët në punë duke krijuar produkte unike, të tilla si qeramika dhe tekstile.

Nëse udhëtoni në verë, mos humbisni festivalet lokale, ku ka muzikë, valle dhe festa tradicionale që tregojnë më tej kulturën e vendit.

Qytete të tjera të ftohta në Spanjë

Burgos

Është një nga krahinat më të ftohta në vendin tonë. Përveç të ftohtit që godet këtë zonë të Spanjës çdo dimër, 50 vjet më parë këtu u regjistrua një nga temperaturat më të ulëta të regjistruara ndonjëherë: -22°.

Calamocha (Teruel)

Terueli është një nga 10 qytetet me temperaturën mesatare më të ftohtë gjatë gjithë vitit. Konkretisht, qyteti Calamocha, i vendosur 884 metra mbi nivelin e detit dhe 70 kilometra larg kryeqytetit, ka temperaturën më të ulët në historinë e vendit tonë: sipas të dhënave të mbledhura nga Shërbimi Meteorologjik Kombëtar, temperatura arriti në - 30 gradë.

Reinosa (Kantabria)

Në veri ka edhe qytete që janë në lajme për temperaturat e tyre të ftohta, si Reinosa, e cila regjistroi një tjetër temperaturë minimale rekord prej -24,6° në 1971.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për qytetin më të ftohtë në Spanjë dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.