Cielomoto, një tërmet në ajër

Cielomoto

Imazh nga aliforniamedios.com

Tërmetet tashmë i befasojnë të gjithë në zonë, por ato që ndodhin në ajër janë edhe më të habitshme. Dhe është se, imagjinoni që po ecni i qetë dhe filloni të vini re diçka të çuditshme. Në atë mënyrë, ju shikoni nga qielli dhe shihni diçka të çuditshme, e cila shkakton gjëmon fort dhe madje mund të shkaktojë dridhje. Si do të ndiheshit?

Fenomeni njihet me emrin e motor qielli, Skyquake ose Skyquake. Megjithëse nuk janë të reja, shkencëtarët deri më tani nuk kanë qenë në gjendje të japin një shpjegim logjik se si dhe pse formohet.

Qiejt mund të formohet kudo në botë, por në Shtetet e Bashkuara, Amerikën e Jugut dhe Australi ata kanë qenë të fundit që e kanë parë atë. Qytetarë që po flinin të qetë, dhe të cilët papritmas filluan të dëgjonin një tingull që bënte që xhamat e dritares të dridheshin. Çdokush mund të mendojë se ishte fillimi i një Armagedoni ose fundi i botës. Dhe në fakt, është e zakonshme për njerëzit që e kanë parë atë të shkruajnë komente alarmante në profilet e tyre të mediave sociale. Por realiteti është se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar.

Çfarë Shkaqet Qiejve?

Dallgë gjigande

Siç thamë, ende nuk ka një teori të vetme që shpjegon fenomenin. Tani, nëse jetoni ose keni jetuar në një rajon bregdetar për një kohë, ndoshta keni dëgjuar që valët përplasen kundër shkëmbinjve. Epo, rezulton se zhurma e fuqishme që gjeneron mund të jetë për shkak të metanit të lëshuar nga kristalet nga fundi i oqeanit. Me djegie, ky është një gaz që mund të prodhojë një ulërimë të madhe.

Duke ndjekur valët, surfistët shpesh e thonë këtë ata kanë dëgjuar tinguj shumë të lartë gjatë ushtrimit të këtij sporti. Edhe tsunami mund të shoqërohet nga ky tingull mahnitës.

Teori të tjera tregojnë se dritat e dritave mund të prodhohen nga:

 • avionë supersonikë që thyejnë barrierën e zërit
 • un meteorit që ka shpërthyer në atmosferë
 • terremotos

Cielomoto

Sidoqoftë, të gjitha këto teori nuk mund të demonstrohej. Isshtë e vërtetë që molët e qiellit ndodhin në rajonet bregdetare, por ato nuk formohen vetëm atje; Nga ana tjetër, ekspertët e avionëve supersonikë mohojnë që tingulli i qiellit është i ngjashëm me atë të automjeteve të lartpërmendura. Dhe, në rastin e meteoritëve, këta shkëmbinj që vijnë nga hapësira e jashtme kur hyjnë në atmosferë lënë një dritë, e cila do të jetë më e ndritshme sa më e madhe të jetë. Qiejt nuk japin asnjë lloj drite.

Kështu, shpjegimi shkencor më i pranuar është ai që thotë se kur shtresat e ajrit të nxehtë dhe të ftohtë përplasen me njëra-tjetrën krijojnë një shpërthim, duke shkaktuar kështu një tingull që, me siguri, nuk mund ta harroni lehtë. Aq më tepër, sa është e zakonshme që njerëzit të kenë nevojë për kujdes mjekësor për shkak të dhimbjeve të forta të kokës, stomakut ose problemeve të tjera të vogla.

 Eshte e re?

Tërmeti në ajër

Imazh nga supercurioso.com

Isshtë shumë e rrallë, por jo, nuk është një fenomen i ri. Duhet të jetë dëshmi se ato ekzistojnë që nga muaji i Shkurt 1829. Në atë kohë, një grup kolonësh në Uellsin e Ri Jugor (në Australi) shkruajnë në regjistrin e tyre të udhëtimit: 'Rreth orës 3 të pasdites, z. Hume dhe unë po shkruanim një letër në tokë. Dita kishte qenë çuditërisht e mirë, pa një re në qiell ose flladin më të vogël. Papritmas dëgjuam atë që dukej se ishte shpërthimi i një topi në një distancë prej pesë deri në gjashtë milje. Nuk ishte zhurma e zbrazët e një shpërthimi tokësor, as zëri i prodhuar nga një pemë që binte, por tingulli klasik i një artilerie. (…) Njëri nga burrat menjëherë u ngjit në një pemë, por nuk mund të shihte asgjë të jashtëzakonshme.

Në çdo kontinent është parë ndonjëherë. Në Irlandë, për shembull, ato janë shumë të shpeshta, kështu që ne po flasim për një fenomen që ekziston vërtet, por për të cilin ne ende nuk dimë shumë. Në vitet 70, skajet u bënë një çështje kaq e rëndë për Shtetet e Bashkuara sa që Presidenti Jimmy Carter urdhëroi një hetimi zyrtar për këtë çështje. Fatkeqësisht, ai nuk mund ta zbulonte origjinën e qiellit.

Rastet e famshme të cielomotos

Retë e stuhisë

Përveç atyre të përmendura, ka raste të tjera të famshme:

 • Shumë pak vjet më parë, në 2010, u raportua një motor qielli në Uruguai. Konkretisht, ishte më 15 shkurt në 5 të mëngjesit (me kohën GMT). Ajo shkaktoi, përveç zhurmës, edhe dridhje në qytet.
 • Më 20 tetor 2006, qytete midis Cornwall dhe Devon, MB, thanë se "shpërthimet misterioze" kishin dëmtuar shtëpitë.
 • Më 12 janar 2004, një nga këto fenomene bëri që Dover (Delaware) të dridhej.
 • Më 9 shkurt 1994, një u ndje në Pittsburgh (Shtetet e Bashkuara).

Meqenëse ato nuk mund të zbulohen në këtë moment, ne do të duhet ki durim dhe prisni të shihni kur dhe ku do të ndodhë tjetra. Kush e di, mbase ndodh më afër sesa mendoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   nicole dijo

  drithërues

 2.   Lourdes Beatriz Cabrera Mendez dijo

  Natën e kaluar, kjo është ... 23 Mars 2016, në 23.30:2010 pasdite me kohën Uruguaj, në qytetin e Montevideo, më saktësisht në një lagje të quajtur Santa Catalina, në kufi me kodrën e Montevideo, ndodhi një aksident në qiell. E kuptoj që tashmë ka ndodhur, në 2011, XNUMX dhe tani me këtë rast. Fqinjët dëgjuan tingullin e jashtëzakonshëm dhe ndien shtëpitë e tyre duke u dridhur, ata menduan për një impiant rigazifikimi aty pranë ... por nuk është funksional.

 3.   Angela Maria Ortiz dijo

  Në mëngjesin e hershëm të 30 Marsit 2016. Në Buenaventura - Valle del Cauca. Kishte diçka të shoqëruar me një stuhi elektrike, ndërprerje të energjisë elektrike dhe dëmtim të pjesës së jashtme fizike të shtëpisë. Unë kurrë nuk kam ndjerë diçka të tillë. Ishte si të ishe në qendër të një tornado. Zhurma e tepërt

 4.   Mal i zi kristian dijo

  7:54 am e martë 14 qershor 2016 Pacasmayo - Peru. tinguj të fortë, sikur një kamion hedhje gurë, dritaret e shtëpive dukej, gjithçka ishte shumë e shpejtë, por me siguri më shumë se një mori një frikë

 5.   Patricia dijo

  Dje, 24 nëntor 2016, përsëri u ndie një tërmet në dy departamente të Uruguait afërsisht. Në orën 21:00 në Canelones dhe Montevideo ata thonë se ishte si një shpërthim i madh dhe dritat e dritës u panë, këto fenomene po bëhen shumë të zakonshme këtu.

 6.   Mohesa Hernandez dijo

  Dy netë janë dëgjuar në Córdoba Veracruz më 19 dhe 20 janar 2017

 7.   Liliana Leiva Jorquera dijo

  Dje, 17 gusht 2017, rreth orës 08:30, në rajonin Araucania. Kili, një fenomen me karakteristika të ngjashme u përjetua.

 8.   santiago athens moreno dijo

  Shumë interesante, rasti i qiellit duhet të studiohet më mirë

 9.   Paul dijo

  Aki, në shtetin Puebla, Tlapanala, përjetoi një krimb qielli më 5 janar 2018 në agim të 6 janarit

 10.   Gabriela dijo

  Kjo ngjarje ndodhi sot, e enjte, 27 Shkurt 2020 në 02, në qytetin Bahía de Caráquez, në Ekuador.
  Një zë i fuqishëm u dëgjua në qiell, sikur të kishte ndodhur një shpërthim dhe megjithëse nuk perceptoheshin lëvizje në tokë (gjë që na dha qetësi përballë një tërmeti), dritaret dhe dyert po dridheshin.