Njerëzit shkaktojnë zhdukjen e 72 specieve në ditë

Luanët janë një nga macet që rrezikon më shumë të zhduket. Vetëm 7500 kanë mbetur, 22% më pak se në vitin 2000.

Luanët janë një nga macet që rrezikon më shumë të zhduket. Vetëm 7500 kanë mbetur, 22% më pak se në vitin 2000.

Ne jetojmë në një planet shumë të bukur, ku miliona bimë dhe kafshë bashkëjetojnë. Me një temperaturë mesatare prej 14ºC, jeta në Tokë mund të ekzistojë dhe të marrë miliarda forma dhe ngjyra. Sidoqoftë, qeniet njerëzore nuk kanë ditur se si të kujdesen për të.

Prova e kësaj nuk është vetëm ndryshimi aktual i klimës, të cilin ne po e përshpejtojmë gjithnjë e më shumë ndërsa marrim xhungla dhe pyje për t'i kthyer ato në qytete, por edhe zhdukja masive e qenieve të gjalla. Sipas një deklarate të lëshuar nga Akademia e Shkencave meksikane dhe e botuar në portalin meksikan, Mëso, ne shkaktojmë zhdukjen e 72 specieve në ditë.

Njerëzit janë qenie që, për shkak të inteligjencës sonë logjike, mund të bëjnë praktikisht gjithçka që duam. Por shumë herë harrojmë se nuk jemi vetëm, se jemi vetëm një pjesë e enigmës së madhe që është jeta në Tokë. Në fakt, ka nga ata që mendojnë se ne nuk jetojmë më në Holocen, atë periudhë të ngrohtë që filloi me epokën e fundit të akullit dhe që na lejoi të kolonizonim të gjitha pjesët e botës, por në Antropocen.

Çfarë është Antropoceni? Një epokë e re gjeologjike në të cilën njerëzit tashmë kanë ndryshuar ciklin natyror të Tokës. Ky është një term i ri, emëruar nga një grup specialistësh i cili, përmes studimeve të ndryshme, zbuloi se gjurma e qenies njerëzore moderne do të mbetej përgjithmonë në planet.

Ariu polar është një nga kafshët që po kalon periudhën më të keqe të ngrohjes globale. Kanë mbetur vetëm 24 mijë.

Ariu polar është një nga kafshët që po kalon periudhën më të keqe të ngrohjes globale. Kanë mbetur vetëm 24 mijë.

Në këtë epokë të re, kafshët janë më të prekshmet. Klima po ndryshon. Por edhe habitati i saj. Këtë duhet shtuar rreziku i gjuetisë dhe peshkimit intensiv dhe të paqëndrueshëm, si dhe futja dhe pushtimi i specieve ekzotike të nxitura nga globalizimi.

Kështu që, ne jemi drejtpërdrejt ose indirekt përgjegjës për zhdukjen e 72 specieve të kafshëve çdo ditë, dhe të rreth 30.000 çdo vit.

Ju mund ta lexoni studimin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.