ESA do të stërvitet në Lanzarote për kolonizimin e Marsit

Procesi hipotetik i terraformimit

Lajme të reja, nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) në garën e ardhshme për të kolonizuar Marsin. Nga ana e institucioneve dhe kompanive të ndryshme, ekziston një sfidë për të arritur, rëndësia e të qenit i pari për të arritur kolonizimin, është diçka përtej krenarisë, është ajo që do të shkruhet në librat e historisë. Dëshira e etur për të rikrijuar një mjedis marsian, ndodhet në vendet më jo-mikpritëse, armiqësore ose të çuditshme në të gjithë planetin. Një nga arsyet pse Lanzarote është zgjedhur, për terrenin e saj të veçantë dhe e ngjashme me planetin e kuq.

Qëllimi përfundimtar në të cilin rrotullohen të gjitha eksperimentet dhe përpjekjet është "Terraformimi i Marsit". Un projekti inxhinierik planetar qëllimi i së cilës është të shndërrojë të gjithë planetin në kushte që janë më të ngjashme me Tokën. Një nga hapat e parë është ndërtimi i një vendbanimi të mirë ku njerëzit mund të jetojnë fillimisht. Kohët e fundit kemi shkruar për një qytet i improvizuar që po ndërtohet në Dubai. Tani është radha për Lanzarote.

Projekti Pangea

ESA Lanzarote Mars

Pangea është emri i projektit informues me të cilin astronautët do të stërviten nëntokë, një nga mundësitë reale që po merret në konsideratë. Arsyeja kryesore është se niveli i vështirësive në Mars në fillim do të jetë shumë i lartë. Një nga vendet më të sigurta dhe më të ndjeshme për vendbanimet njerëzore është të jetosh në një prej tubave të lavës ose shpellave në Mars. Vende të ngjashme me ato që mund të gjenden në Lanzarote.

Për 5 ditë në nëntor, kjo fushatë do ta shoqërojë atë 50 persona, 14 eksperimente, 18 organizata dhe katër agjenci hapësinore. Gjithashtu marrin pjesë disa mysafirë nga misioni ExaMars i ESA, i cili po përgatitet të dërgojë një robot eksplorues në Mars deri në vitin 2020. Një robot i shoqëruar nga një kamerë me rezolucion të lartë dhe një paketë sensori për të matur avujt e ujit në këtë mjedis që pritet të jetë plotësisht i errët.

Si gjithmonë, ne do të vazhdojmë të raportojmë progresin përkatës në pushtimin e Marsit, diçka që pa dyshim, shpresojmë të mund ta jetojmë dhe ta dëshmojmë. Pa dyshim një moment historik në historinë njerëzore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.