Pyll me gjelbërim të përjetshëm

Kur ishim të vegjël, në shkollë na mësuan se ekzistojnë dy lloje kryesore të pemëve. Nga njëra anë, kemi ato pemë që i mbajnë gjethet edhe në sezonin e dimrit dhe, nga ana tjetër, pemët e tjera që i humbin. Të parat quhen me gjelbërim të përjetshëm dhe të dytat janë pemë gjethegjerë. Pemët që ruajnë gjelbërimin e gjetheve të tyre pavarësisht nga ndryshimet sezonale në periudhat e pushimit vegjetativ dhe formojnë një masë të madhe njihen si pyll me gjelbërim të përjetshëm. Me gjelbërim të përjetshëm do të thotë një gjethe ose pemë e qëndrueshme ose me gjelbërim të përjetshëm. Disa variante të këtij emri janë me gjelbërim të përjetshëm ose gjysmë të përhershëm.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, natyrën dhe ekologjinë e pyllit me gjelbërim të përjetshëm.

tipare kryesore

Karakteristikat e pyjeve me gjelbërim të përjetshëm

Ka rajone me të ftohtë të dobët që i bëjnë pemët të humbin gjethet. Sidoqoftë, gjelbërimi i përhershëm nuk i lëshon gjethet ose preken nga ndryshimet klimatike. Këto pemë derdhin një pjesë të vogël të gjetheve të tyre në mënyrë që t'i rinovojnë gradualisht. Ata e bëjnë atë çdo dy ose një vit, por pothuajse gjithmonë e mbajnë gotën e tyre të mbuluar dhe të shfaqur me gjethe. Gjethet ruajnë ngjyrën e tyre të gjelbër intensive gjatë gjithë ciklit.

Pylli me gjelbërim të përjetshëm me gjethe të gjera është një nënkategori që përfshin të gjithë ata pemë me gjelbërim të përhershëm që kanë gjethe të gjera. Zakonisht gjenden në territoret ekuatoriale dhe në tokat tropikale karakteristika kryesore e të cilave janë reshjet shumë të shpeshta. Kjo do të thotë se ekzistojnë ekzemplarë të tillë si magnolia ose fikusi që mund të gjenden në zona me ambiente më të ngrohta. Madhësia e madhe e gjetheve kontribuon në larminë e lartësive të florës.

Këto pemë kanë kurora të gjera që janë të afta të thithin rrezet e diellit, duke i parandaluar ata që të arrijnë bimësinë e ulët. Me fjalë të tjera, bimësia nëntokësore ndikohet më shumë nga dendësia e gjetheve të këtyre pemëve. Kjo do të thotë që shkurret që janë në gjendje të mbijetojnë nën hijen që gjenerojnë këto pemë janë të pakta. Dhe, nëse nuk marrin rrezet e diellit, ata nuk mund të fotosintezojnë siç duhet.

Ka specie të tilla si epifitet që varen në trungje ose degë dhe hardhi që janë shumë të zakonshme në pemët me gjelbërim të përhershëm. Këto specie vendosen në mënyrë të tillë që të mund të marrin rrezet e diellit. Në pyllin me gjethe të gjelbërta me gjethe të gjera është më pak e zakonshme të shohësh disa pemë në klimë të butë, por ka disa përjashtime të tilla si portokalli, shelgu, dafina, carob, ulliri dhe eukalipt.

Atje ku ka një mbizotërim të temperaturave të ulëta mbretërojnë thuprat. Këto thupra i përkasin rendit të Fagales dhe Ato gjithashtu përbëhen nga pemë të tjera të tilla si lisi, ahu dhe verri.

Pyll me gjelbërim të përjetshëm me luspa dhe hala

Pyll me gjelbërim të përjetshëm

Ekziston një lloj tjetër i pyllit me gjelbërim të përhershëm me pemë në të cilën gjethet mbizotërojnë me një formë të veçantë që imiton luspat ose gjilpërat. Këto fletë kanë një strukturë të ngurtë në prekje dhe janë të mbuluara me rrëshirë. Speciet kryesore të këtyre pyjeve janë selvi, pisha, kedri, yew dhe sekuja. Këto pemë janë gjithashtu në rangun e haloreve të cilat janë pemë që rriten me një pamje të ngjashme me bririn.

Ka disa lloje të tilla si pisha ose larshi që janë të bollshme në rajone që përfshijnë Siberinë, Alaskën dhe Skandinavinë. Këto specie janë të afta të formojnë zona të mëdha pyjore prej mijëra e mijëra hektarësh. Këto gjethe janë të pranishme në të gjitha majat dhe pjesët më të larta të kontinenteve si Azia, Amerika dhe Evropa.

Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se pylli me gjelbërim të përjetshëm është një formë e adaptimit ndaj kushteve të ndryshme mjedisore. Dhe është se flora normalisht përpiqet të përshtatet në atë vend ku duhet të rritet. Kjo do të thotë se ekzistojnë disa ekzemplarë që kanë gjethe gjetherënëse dhe gjethe të tjera me gjelbërim të përhershëm. Jeta e dobishme e secilës fletë do të varet nga veçoritë e klimës dhe tokës ku është pema. Çdo lloj peme ka nevoja të ndryshme përshtatjeje.

Disa tipare karakteristike të pakushtëzuara për përshtatjen e specieve janë madhësia, përbërja dhe forma. Këto karakteristika nënkuptojnë që specie të caktuara si lisi i holm mund të parandalojnë dehidratimin në periudhat e verës kur reshjet janë më të ulëta dhe temperaturat janë më të larta. Përveç kësaj, këto karakteristika i ndihmojnë ata të jenë në gjendje të ruajnë gjethet, temperaturat bien për shkak të mbërritjes së dimrit.

Pyll me gjelbërim të përjetshëm dhe përshtatje

Kuriozitete të pyllit me gjelbërim të përhershëm

Shumica e pyjeve me gjelbërim të përjetshëm që gjejmë janë në zona të lagështa dhe zona me lule të Mesdheut. Mbani në mend se bimët kanë një proces adaptimi në mënyrë që të mbijetojnë mungesën e rregullt të shiut. Në pyllin me gjelbërim të përhershëm gjejmë bimë që kanë rrënjë të thella dhe me shtrirje të madhe që lejojnë gjetjen e burimeve ujore në një mënyrë më të zgjeruar. Me tutje, gjethet kanë një strukturë rezistente dhe të fortë ndaj kushteve të ndryshme të pafavorshme dhe mungesës së reshjeve.

Mostrat që janë më të rëndësishme në pyllin me gjelbërim të përhershëm janë lisat e tapës dhe lisat e holm. Këto pemë janë me lartësi mesatare, por kanë trungje të lakuara, të trasha dhe me shirita. Majat e këtyre pemëve janë sferike dhe ndihmojnë në sigurimin e një strehe të shkëlqyeshme nga dielli.

Lisi i tapës ka një ngjyrë të gjelbër intensive dhe prej tij mbijnë disa acare që nuk janë të ngrënshëm. Gjethet e tij janë të matura midis 4 dhe 7 centimetra dhe mund të ketë një jetëgjatësi prej 150 deri në 250 vjet. Nga ana tjetër, lisi holm ka një trung të qëndrueshëm me rezistencë të mirë. Ka cilësi të ndryshme që e bëjnë atë ideal për të bërë mobilje. Druri i tij është mjaft i kërkuar.

Një varietet tjetër i pemës me gjelbërim të përjetshëm është pisha. Konsiderohet si një nga speciet e mbijetuara. Ka një kapacitet të madh për të krijuar toka pjellore pasi që ka një shkallë mjaft të lartë të rënies së gjetheve. Aftësia e tij për të përballuar kushtet e lagështisë, thatësirës, ​​të ftohtit dhe nxehtësisë e bën atë një të preferuar për zbukurimin e parqeve dhe hapësirave të hapura. Isshtë gjithashtu ideale për ripyllëzimin pasi gjeneron një sasi të madhe toke pjellore.

Më në fund, akacia mimoza gjithashtu shquhet në mesin e grupit me gjelbërim të përhershëm. Isshtë i aftë të arrijë 10 metra lartësi dhe fuqia e mbijetesës së tij përforcohet nëse bëhet një krasitje e mjaftueshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth pyllit me gjelbërim të përhershëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.