Pyll gjetherënës

Ndër llojet e pyjeve gjejmë pyll me dru të rrafshët, i përbërë nga pemë me gjelbërim të përhershëm dhe pyll gjetherënës, të formuar nga pemë gjetherënëse. Isshtë një formacion bimësh pemët e të cilit humbin gjethet çdo vit në varësi të temperaturave dhe klimës. Ekzistojnë edhe lloje të ndryshme të pyjeve gjetherënës në varësi të gjerësisë gjeografike ku jemi.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, llojet dhe varietetet e pyllit gjetherënës.

tipare kryesore

Ekzistojnë lloje të ndryshme të pyjeve gjetherënës në varësi të gjerësisë dhe klimës së preferuar. Ka pyje qumeshtit të butë dhe tropikal. Tropikët shpesh quhen pyje gjetherënëse ose pyje gjetherënëse. Si qumeshtit ashtu edhe qumeshtit mund te konsiderohen sinonime. Të dy termat i referohen rënies vjetore të gjetheve.

Karakteristika kryesore e pyllit gjetherënës është humbja e gjetheve gjatë periudhës më kufizuese të vitit. Në llojet e butë kufizimi kryesor për të cilin gjethet duhet të humbasin është bilanci i energjisë. Kjo ose ndodh në periudhën që shkon nga vjeshta në dimër. Nga ana tjetër, llojet e pyjeve tropikale qumeshtit kanë një kufizim dhe kjo është bilanci i ujit. Hereshtë këtu ku reshjet janë kufizimi i zhvillimit të gjetheve për shkak të një periudhe shumë të thatë më të theksuar.

Tokat e pyllit gjetherënës Ato zakonisht janë të thella dhe shumë pjellore për shkak të kontributit periodik të gjeneruar nga mbeturinat. Pjellë përbëhet nga e gjithë ajo sasi gjethesh që bien nga pema dhe që po zbërthehen në lëndë organike pjellore. Kjo pjellë ndihmon në ruajtjen e lagështisë së mirë dhe niveleve të lëndëve ushqyese në tokë.

Pylli i butë gjetherënës përfshin Amerikën e Veriut dhe Argjentinën Jugore, Kilin, Evropën, Azinë dhe Australinë Lindore. Nga ana tjetër, pyjet acide janë ato që janë shpërndarë në të gjithë Amerikën tropikale, Afrikë dhe Indomalazi. Formacionet vegjetale të pyjeve acidë kanë lloje të ndryshme të relievit në të cilin gjendemi nga fushat në luginat dhe malet.

Në pyjet e butë gjetherënës të veriut, specie të tilla si Quercus, Fagus, Betula, Castanea dhe Carpinus. Nëse shkojmë në zonat tropikale, speciet Quercus dhe Nothofagus janë të bollshme, si dhe bishtajoret, bignoniaceae dhe malvaceae. Fauna që karakterizon pyllin e butë gjetherënës përfshin ujkun, drerin, renë, ariun dhe bizonin evropian. Ndërsa tropikale ka lloje të felines, majmunët dhe gjarpërinjtë.

Së fundmi, duhet thënë se pyjet e butë gjetherënës kanë klimë mbizotëruese kontinentale dhe oqeanike me 4 stinë shumë të shënuara. Në halorët gjetherënës klima është e ftohtë kontinentale. Nga ana tjetër, pylli acid ka një klimë të ngrohtë tropikale me dy stinë shumë të shënuara, sezonin e thatë dhe sezonin e shiut.

Elementet e pyllit gjetherënës

Skadimi i fletës

Ne do të analizojmë cilat janë elementet që përbëjnë pyllin gjetherënës. Gjëja e parë është skadimi i gjetheve. Asnjë bimë shumëvjeçare me një cikël jetësor prej disa vitesh nuk ka një gjethe që zgjat për gjithë jetën. Gjethet dhe vazhdimisht rinovohen edhe pse në disa specie të gjitha gjethet humbasin në të njëjtën periudhë. Ata me gjelbërim të përjetshëm po i humbin gradualisht ndërsa i rigjenerojnë.

Procesi i rënies së gjetheve është i kufizuar në disa kufizime mjedisore të tilla si një deficit uji ose një bilanc i ulët energjie. Këto kushte të pafavorshme mjedisore mund ta detyrojnë pemën të zvogëlojë metabolizmin e saj në nivele të ulëta. Një nga strategjitë që përdoret me sukses për të mbijetuar me një metabolizëm të ulët është hedhja e gjetheve plotësisht ose pjesërisht.

Duhet thënë se gjethet janë qendra metabolike të bimës në të cilat bëhet fotosinteza, transpirimi dhe pjesa më e madhe e frymëmarrjes së bimës. Falë stomave, uji i tepërt mund të lirohet në formën e avullit të ujit. Një nga problemet më të mëdha të bimëve në verë është djersitje e tepërt për shkak të humbjes së ujit dhe temperaturave të larta. Uji rrjedh përmes stomakut gjatë procesit të fotosintezës.

Prandaj, duke humbur pothuajse pjesën më të madhe të gjetheve, anulohen funksione të ndryshme të metabolizmit dhe mbijetesa e tyre zvogëlohet në minimum. Humbja e gjetheve ndodh gjatë sezonit të vjeshtës në pyllin gjetherënës dhe gjatë sezonit të kërpudhave në pyllin qumeshtit tropikal.

Unaza të rritjes

Pylli qumeshtit lindor

Unazat e rritjes janë elementë të tjerë të rëndësishëm. Gjatë periudhës në të cilën ekzistojnë kufizime të ndryshme mjedisore ekziston një formim i indeve të reja që ndalet plotësisht për të zvogëluar metabolizmin. Për shembull, formimi i indeve përçuese të tilla si ksilema dhe floema në trungun e bimëve në zonat e buta gjatë sezonit të dimrit. Hereshtë këtu që ne mund të shohim se në pranverë aktivitetet e indeve fillojnë përsëri dhe formojnë qeliza të reja përçuese. Ky aktivitet gjeneron unazat e rritjes që mund të shihen kur bëni një prerje tërthore në bagazh.

Meqenëse kjo ndodh rregullisht në zonat e butë, secila unazë e rritjes korrespondon me një periudhë latente dhe një aktivizim vjetor. Në këtë mënyrë, mosha e pemës në një zonë të butë mund të përcaktohet duke numëruar unazat e rritjes. Nga ana tjetër, në pyllin qumeshtit tropikal ju gjithashtu mund të shihni këto unaza rritjeje por nuk korrespondojnë me ndryshimet vjetore. Këto ndryshime nuk janë aq të lehta për t'u vlerësuar pasi varen nga sezoni i thatë ose reshjet e bollshme të shiut.

unë zakonisht

Së fundi, tokat e pyllit gjetherënës të butë janë më pjellore dhe më të thella. Kjo është për shkak të furnizimit periodik të mbeturinave që zbërthehen dhe formojnë lëndë organike pjellore. Këto toka janë perfekte për rigjenerimin dhe krijimin e terrenit të ri.

Tokat e pyjeve halore gjetherënëse mbizotërojnë llojet podzol. Këto toka janë të varfra në lëndë ushqyese me formimin e përhershëm të ngricave në disa zona të kulluara dobët. Normalisht këto toka formohen për shkak të temperaturave të ulëta që ekzistojnë gjatë gjithë vitit dhe lagështisë së pakët në dispozicion.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth pyllit gjetherënës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.