pyll ahu

pyll ahu

Un pyll ahu Është një thesar natyror që magjeps me bukurinë dhe misterin e tij. Këto pyje, karakteristike për rajone të caktuara të botës, dallohen duke dominuar nga prania e drurëve të ahut. Imagjinoni të hyni në një vend ku rrezet e diellit filtrojnë përmes gjetheve dhe krijojnë një përzierje të dritës dhe hijes në dyshemenë e pyllit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat e një pylli ahu, rëndësia e tij dhe shumë më tepër.

tipare kryesore

pyll ahu në madrid

Ahu, emri shkencor Fagus sylvatica, është një pemë gjetherënëse deri në 40 metra. Trungu i tij është i drejtë dhe i trashë, me lëvore të lëmuar dhe ka tendencë të degëzohet larg tokës. Nëse është larg pemëve të tjera, kurora e saj do të jetë e rrumbullakosur, përndryshe do të jetë më e ngushtë dhe më e çrregullt, si në pyje.

Gjethet janë të thjeshta, ovale dhe me ngjyrë të gjelbër, por ndryshojnë ngjyrën në vjeshtë para se të bien. Gjatë asaj stine ndalojnë së ushqyeri dhe fillimisht zverdhen e më pas kafe. Përveç kësaj, është e nevojshme të dihet se rreth trungut të ahut, disa gjëra janë të vështira për t'u rritur sepse kurora e saj pengon që drita e mjaftueshme të arrijë në tokë.

Është një specie monoecious, domethënë në të njëjtin ekzemplar ka lule mashkullore dhe femërore. Filizat e parë shfaqen në grupe nga 3-4 në peduncles të shkurtër, të verdhë të zbehtë.; Këta të fundit, nga ana tjetër, mbijnë gjithashtu në grupe, por ato e bëjnë këtë në peduncles të gjatë dhe pak të varur.

Fruti është i rrumbullakët, me katër lobe, që ekspozojnë 1-3 fara, më të zakonshmet janë 2, në formë tetraedri, të ngrënshme. Këto njihen me emrin ahu. Ahu është një pemë e egër që rritet në rajone të Evropës ku klima është e butë dhe toka është e freskët dhe pjellore. Mund ta gjejmë në Greqi, Suedi, Norvegji, Gjermani (si Pylli i Zi) dhe madje edhe në Spanjë. Në vendin tonë, vlen të përmendet pylli Iratit në Navarra, i cili ndan habitatin e tij me Abies alba (bredhin).

Është një bimë që nuk toleron nxehtësinë ekstreme apo thatësirën. Si rezultat, ne mund të shohim ekzemplarë të shëndetshëm dhe vërtet të bukur në rajone me temperatura të buta verore dhe reshje të shpeshta shiu.

pyll ahu

pyll ahu montejo

Këto pyje ahu gjenden kryesisht në rajone me klimë të butë të Hemisferës Veriore, si Evropa, Azia dhe Amerika e Veriut. Ajo që i bën të veçantë pyjet e ahut është madhështia e këtyre pemëve.

Kulmi i pyllit të ahut është i dendur dhe me gjethe, duke krijuar një atmosferë magjike dhe të zymtë nën syzet e tyre. Gjatë pranverës dhe verës, gjethet shfaqin një batanije të gjelbër të harlisur, duke siguruar hije dhe freski për bimësinë që rritet nën to. Në vjeshtë, këto pyje shndërrohen në një trazirë ngjyrash, pasi gjethet marrin nuanca të ngrohta dhe të gjalla, nga e verdha e artë në të kuqe të thellë.

Diversiteti biologjik në pyjet e ahut është i madh. Përveç vetë aheve, Ju mund të gjeni lloje të tjera pemësh, si lisi, bredhi ose thupër, duke krijuar një kombinim të pasur të florës. Kati i pyllit është gjithashtu shtëpia e një shumëllojshmërie të gjerë bimësh barishtore, myshqesh dhe likenesh, të cilat përfitojnë nga hija dhe lagështia që ofrojnë ahu.

Këto pyje janë gjithashtu shtëpia e llojeve të shumta të kafshëve. Zogj të tillë si Qukapiku i Madh me Njolla ose Cicja e Madhe gjejnë strehë në gropat e pemëve, ndërsa gjitarët si dreri, derri i egër ose dhelpra eksplorojnë trashësinë e tij në kërkim të ushqimit dhe mbrojtjes. Përveç kësaj, pyjet e ahut gjithashtu strehojnë një shumëllojshmëri të gjerë të insekteve dhe jovertebrorëve të tjerë Ato luajnë një rol vendimtar në ciklet natyrore të ekosistemit.

Rëndësia e ruajtjes së pyjeve të ahut

pyll ahu

Përveç bukurisë dhe diversitetit biologjik, pyjet e ahut luajnë një rol themelor në shëndetin e planetit dhe në mirëqenien e njeriut. Ruajtja e këtyre pyjeve është thelbësore për disa arsye.

Së pari, pyjet e ahut veprojnë si zhytës karboni, duke thithur dioksidin e karbonit nga atmosfera gjatë procesit të fotosintezës. Kjo ndihmon në zbutjen e ndryshimeve klimatike duke reduktuar përqendrimin e gazeve serrë në atmosferë. Duke i ruajtur këto pyje, ne po kontribuojmë në luftën kundër ngrohjes globale dhe ndikimeve të saj shkatërruese.

Gjithashtu, pyjet e ahut luajnë një rol vendimtar në ruajtjen e tokës dhe mbrojtjen e burimeve ujore. Rrënjët e saj të thella ndihmojnë në stabilizimin e tokës, duke parandaluar erozionin dhe humbjen e lëndëve ushqyese. Ata gjithashtu veprojnë si sfungjerë natyralë, duke thithur ujin dhe duke e lëshuar gradualisht atë, gjë që ndihmon në ruajtjen e nivelit të ujit në përrenj dhe lumenj, duke përfituar si për florën dhe faunën ujore ashtu edhe për komunitetet njerëzore që varen nga këto burime.

Një aspekt tjetër i rëndësishëm është vlera kulturore dhe rekreative që ofrojnë pyjet e ahut. Këto pyje janë burim frymëzimi për artistët, shkrimtarët dhe poetët, të cilët gjejnë burim krijimtarie në atmosferën e tyre misterioze dhe bukurinë natyrore. Përveç kësaj, ato janë destinacione të njohura për aktivitete në natyrë si ecja, ecja në këmbë dhe vëzhgimi i shpendëve, duke u dhënë njerëzve mundësia për t'u lidhur me natyrën dhe për të shijuar përfitimet e saj për shëndetin fizik dhe mendor.

Së fundi, pyjet e ahut janë shtëpia e një diversiteti të madh të specieve bimore dhe shtazore, shumë prej të cilave janë endemike dhe në rrezik zhdukjeje. Duke i ruajtur këto pyje, ne po mbrojmë biodiversitetin dhe po sigurojmë mbijetesën e specieve unike dhe të brishta.

pemët e ahut në Spanjë

Në Spanjë, këto pyje ahu përfaqësojnë thesare të vërteta natyrore dhe janë bërë destinacione të njohura si për adhuruesit e natyrës ashtu edhe për adhuruesit e fotografisë dhe ecjes.

Një nga pyjet më të njohur dhe emblematik të ahut në Spanjë është ai Pylli i ahut Montejo, ndodhet në Sierra de Guadarrama, në Komunitetin e Madridit. Ky pyll ahu, i shpallur Rezervat i Biosferës nga UNESCO, karakterizohet nga pemët e tij qindravjeçare të ahut, gjethet e të cilëve marrin një nuancë intensive të artë në vjeshtë.

Një tjetër pyll i shquar i ahut është në Luginën Ordesa, në Parkun Kombëtar Ordesa y Monte Perdido, në provincën e Huesca, në Aragon. Ky pyll ahu, i njohur si Hayedo de la Garganta de Escuaín, ndodhet në një grykë mbresëlënëse dhe ka një grup pemësh spektakolare të ahut që ngrihen pranë mureve gëlqerore.

Në malet Cantabrian, në provincën e León, është Pylli i ahut La Pedrosa, një parajsë e vërtetë për adhuruesit e pyjeve të ahut. Ky pyll ahu karakterizohet nga pemët e larta e të drejta, me një dendësi degësh që krijojnë një tendë me gjethe.

Në provincën e Álava, në vendin bask, gjendet dhel Pylli i ahut Otzarreta, pjesë e Parkut Natyror Gorbeia. Ky pyll ahu është i njohur për bukurinë e tij të qetë dhe diversitetin biologjik.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për pyllin e ahut dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.