Pyjet fantazmë, peisazhet e reja të planetit

Pemë të një pylli fantazmë

Kur mendojmë për një pyll, imagjinojmë një grup pemësh, shkurresh dhe bimësh të tjera që bashkëjetojnë me një sërë kafshësh dhe insektesh në një mjedis natyror. Por për shkak të rritjes së temperaturave dhe zvogëlimit të reshjeve, e gjithë kjo jetë po humbet, duke e kthyer një peizazh të bukur në një pyll fantazmë.

Bimë që dikur dukeshin të shëndetshme tani ngadalë fillojnë të vdesin nga stresi i nxehtësisë dhe mungesa e ujit të freskët.

Pyjet fantazmë kanë qenë gjithmonë përreth, por në dekadat e fundit ky fenomen është përshpejtuar. Ndërsa akulli në Polak shkrihet si rezultat i ngrohjes globale, niveli i detit rritet dhe vë në rrezik jetën e një shumëllojshmërie të gjerë bimësh dhe kafshësh që jetojnë përgjatë brigjeve. Uji i kripur hyn më në brendësi, duke vrarë qeniet bimore që ishin mësuar me ujë të freskët; Pa ushqim ose mbrojtje, fauna shkon në kërkim të një vendi më të mirë.

Kjo, megjithëse ndodh në të gjithë botën, është veçanërisht shqetësuese në América del Norte, ku ka qindra mijëra hektarë me pemë të vrara nga mbërritja e ujit të kripur, nga Kanada në Florida.

Pyll fantazmë

Kështu, ndodhin ndryshime në ekosistem. Ku dikur kishte pyje, tani ka këneta, gjë që ndikon në mjedis në mënyra të ndryshme, për shembull: zogjtë migrues që varen nga pyjet shohin habitatin e tyre të zvogëluar, por ndërsa uji bëhet më i njelmët, vendi bëhet më produktiv pasi kafshët ujore fillojnë të mbërrijnë në dete.

Pamja në rritje e këtyre pyjeve janë dëshmi e qartë se ndryshimi i klimës është një fenomen i vërtetë, të cilit duhet t'i kushtojmë vëmendje, në mënyrë që të marrim masat e nevojshme për të shmangur katastrofën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.