Pyjet do të kenë më shumë vështirësi për t'u rigjeneruar pas një zjarri për shkak të ndryshimit të klimës

Zjarri në pyll

Me rritjen progresive të temperaturave, zjarret në pyje gjatë verës po bëhen gjithnjë e më intensive, gjë që bën që pyjet të kenë vështirësi serioze për t’u rigjeneruar Meqenëse, jo vetëm që bimët kanë probleme të mbirjes, por ajo gjithashtu ndikon në kafshët që e banojnë atë në një mënyrë shumë shqetësuese, sipas një studimi të botuar në revistën PLOS ONE.

Por jo vetëm kaq, por ndikimi i njeriut në mjedis është i tillë që prerja e pemëve mund të modifikojë habitatin, duke parandaluar kështu që të rikuperohet natyrshëm pas një katastrofe.

Autorët e studimit, midis të cilëve janë studiuesit Roger Puig-Gironès, anëtar i grupit të Biologjisë së Kafshëve të Universitetit të Girona (UdG) dhe Pere Pons, të Qendrës së Teknologjisë Pyjore të Katalonjës-Qendra për Kërkime Ekologjike dhe Zbatime Pyjore ( CTFC-CREAF), thuhet se ndryshimi i klimës po shkakton probleme të mëdha për pyjet pas zjarrit.

Në mënyrë tipike, zjarret janë fenomene natyrore të afta të përtërijnë pyjet. Në fakt, ka disa bimë që mund të mbijnë vetëm pasi t’iu nënshtrohen temperaturave të larta, siç është rasti i Proteasit që jetojnë në Afrikë për shembull.

Shpyllëzimi

Megjithatë, Kur kjo dukuri ndodh në një rajon ku temperaturat vetëm rriten, duke e bërë tokën gjithnjë e më të thatë, pylli nuk mund të rigjenerohet aq lehtë sa më parë, dhe më pak nëse qenia njerëzore e parandalon atë duke prerë pemë për të mbjellë monokultura ose për të ndërtuar.

Për të arritur në këtë përfundim, Studiuesit kryen një analizë me më shumë se 3000 mostra të shpendëve dhe bimësisë nga 70 zona që u dogjën në Katalonjë për të gjetur se si ndikoi rritja e thatësisë në rigjenerimin e një pylli pas një zjarri. Kështu, ata ishin në gjendje të zbulonin se kjo rritje ndikon negativisht si në rigjenerimin e bimëve ashtu edhe në atë të zogjve.

Ju mund ta lexoni studimin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.