Pyjet e qëndrueshme janë një mundësi e mirë për ndryshimin e klimës

pyje të qëndrueshëm për ndryshimin e klimës

Në ditët e sotme në shoqërinë e sotme, pavarësisht nëse jeni më të vetëdijshëm për mjedisin dhe ndryshimin e klimës apo jo, pothuajse të gjithë shohin prerjen e pemëve dhe shkatërrimin e pyjeve si një faktor i rëndësishëm që kontribuon në rritjen e efekteve të ndryshimit të klimës. Isshtë marrë gjithashtu parasysh që ruajtja dhe përdorimi i qëndrueshëm i pyjeve të botës do të ndihmojë në mënyrë të konsiderueshme në uljen e emetimeve të gazeve serë, ose të paktën thithjen e tyre më të mirë në atmosferë.

Marrëveshja e Parisit, Miratuar nga 195 palë në Konventën Kuadër të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike në fund të vitit të kaluar, ishte një pikë e rëndësishme fillestare për të njohur që pyjet janë thelbësore në luftën kundër ndryshimit të klimës. Si na ndihmojnë pyjet e qëndrueshëm në luftën kundër ndryshimit të klimës?

Mbytet karboni

shpyllëzimi i pyjeve kontribuon në emetimet e gazeve serë dhe

Pyjet në të gjithë botën veprojnë si zhytje të karbonit. Ata "punojnë" për ne ruajtjen e gazeve serë në biomasën tuaj, mbeturinat dhe tokat. Kontributi i pyjeve në luftën kundër ndryshimit të klimës është një shpatë me dy tehe. Kjo sepse prerja e pemëve dhe degradimi i pyjeve që ne shkaktojmë me aktivitetet tona ekonomike janë përgjegjëse për midis 10% dhe 12% të të gjitha emetimeve të gazrave serë. Kjo është, së bashku me bujqësinë, ato janë shkaku i dytë kryesor i ngrohjes globale.

Me fjalë të tjera, pyjet mund të na ndihmojnë të thithim dhe ruajmë karbonin e tepërt nga atmosfera, por kur pemët vdesin, ato lëshojnë CO2 që bashkohet me pjesën tjetër të shkarkimeve. Vende të tilla si Kongo, Gabon, Indonezia, Kenia, Malajzia, Meksika dhe Koreja e Jugut janë zotuar të ulin emetimet më shumë se 25% të niveleve të zakonshme të aktiviteteve. Për më tepër, më shumë se 70% e këtyre zotimeve vullnetare përfshijnë veprime që kanë të bëjnë me pyjet dhe kujdesin e tyre të duhur.

Menaxhim i mirë për ndryshimin e klimës

pyjet priten për bujqësi

Shkencëtarët thonë se menaxhimi i mirë i burimeve dhe kujdesi i mirë për pyjet dhe të gjithë mbulesën pyjore mund të ndihmojnë shumë në luftën kundër ndryshimit të klimës. Për shembull, për të dhënë të dhëna për t'ju ndihmuar të merrni një ide, 123 fidanë pemësh të rritura për 10 vjet ata mund të sekuestrojnë karbonin e emetuar nga një vit drejtimi i një makine.

Strategjia për të qenë në gjendje të miratojë plane zhvillimi të qëndrueshme në çështjet e pyjeve është me rëndësi jetike për vendet në zhvillim, pasi vëllimet më të larta të emetimeve të karbonit nga pastrimi i pyjeve ndodhin në hemisferën jugore. Kjo kryesisht sepse pemët ato priten për t'i lënë vend bujqësisë. Me fjalë të tjera, shpyllëzimi të jetë në gjendje për të ngrënë. Me bujqësinë, vendet më pak të zhvilluara mund të fitojnë të ardhura nga bujqësia.

Një shembull i kësaj është përdorimi i drurit si lëndë djegëse. Rreth një e treta e familjeve në të gjithë botën e përdorin atë për të gatuar ushqim, ndërsa 764 milion të tjerë e përdorin atë për të zierë dhe pastruar ujin.

Çelësat për uljen e emetimeve të karbonit

prerjet mund të rrisin emetimet e karbonit

Pothuajse 75% e tonë CO2 që shkarkohen në atmosferë duke prerë pemë për shfrytëzimin e drurit, vjen nga gatimi i ushqimit. Kuzhinat më moderne dhe të përmirësuara djegin më pak dru, duke ndihmuar në emetimin e më pak CO2 në atmosferë. Kjo kontribuon në një ulje të emetimeve të gazrave serë në atmosferë, veçanërisht në Afrikë dhe në zonat rurale të Amerikës Latine.

Shtë e qartë se çelësi për uljen e emetimeve është qëndrueshmëria dhe përdorimi i teknologjisë moderne që ndihmon prodhimin e etanolit nga biomasa drunore. Përdorni produktet e drurit si materiale ndërtimi të gjelbërta. Ne themi ekologjike që nga mos djegia e tyre ata e ruajnë karbonin e ruajtur brenda.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.