Pse vezullojnë yjet?

yjet në qiell

Me siguri kur shikoni qiellin e natës mund të shihni miliarda yje që përbëjnë qiellin. Një nga kuriozitetet që kanë yjet, ndryshe nga planetët dhe satelitët e tjerë, është se ata pulsojnë. Kjo do të thotë, duket sikur ato po ndezin vazhdimisht. shumë njerëz pyesin pse vezullojnë yjet dhe planetët jo.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar pse yjet pulsojnë dhe pse e bëjnë këtë.

pse vezullojnë yjet

qielli me yje

Çdo gjë jashtë atmosferës dridhet (po, kjo përfshin diellin, hënën dhe planetët në sistemin tonë diellor). Ky efekt ndodh kur drita e yjeve ndërvepron me masat e ajrit. Në rastin tonë, ajo masë ajrore është atmosfera, e cila është plot me turbulenca. Kjo bën që drita të thyhet vazhdimisht në mënyra të ndryshme, në mënyrë që drita nga ylli të jetë në një vend nga pika jonë e favorshme në sipërfaqe, dhe pas disa milisekondash duket se ndryshon pak.

Pse nuk e vërejmë vezullimin e planetëve, diellit dhe hënës? Është e lehtë të shpjegohet. Për shkak të distancës sonë prej tyre (ylli më i afërt, Proxima Centauri, është pak më shumë se 4 vite dritë larg), këta yje duket se janë thjesht pika drite. Meqenëse vetëm një pikë drite arrin në atmosferë, ajo mund të ndikohet shumë nga turbulencat në ajër dhe për këtë arsye do të vazhdojë të pulsojë. Përveç të qenit më afër, planetët shfaqen si disqe (edhe pse jo me sy të lirë), gjë që e bën dritën më të qëndrueshme (ndërsa Hëna dhe Dielli janë shumë më të mëdha, kështu që efekti është i padukshëm).

Disa yje duket se ndryshojnë ngjyrë

pse vezullojnë yjet

Disa ditë, rreth mesnatës, ylli pesëfish (një nga yjet më të ndritshëm që mund të shohim në qiell) është mbi horizont (në drejtimin veri-lindor), por aq afër sa të duket se përveç pulsitgjithashtu konsumohet. Në një larmi ngjyrash (e kuqe, blu, jeshile...). Ky është një fenomen mjaft i zakonshëm, që vërehet lehtësisht në yjet pranë horizontit, por që shihet edhe në yje të tjerë.

Shpjegimi është i njëjtë si për dridhjet, por shtojmë se sasia e ajrit që drita duhet të udhëtojë drejt nesh është shumë më e madhe, kështu që përthyerja është më e theksuar, gjë që gjithashtu i bën yjet të duken se ndryshojnë vazhdimisht ngjyrën. Gjithashtu, megjithëse zakonisht nuk dridhen, planetët gjithashtu mund të lëshojnë këtë dritë në ndryshim nëse janë shumë afër horizontit.

Si të shmangni dridhjet

pse vezullojnë yjet në qiell

Edhe pse vezullimi i yjeve nuk do të thotë asnjë lloj shqetësimi për ne, për astronomët gjërat mund të ndryshojnë shumë. Ne kemi shumë observatorë në sipërfaqen e Tokës, për kështu që ne duhet ta heqim këtë shtrembërim për të parë yjet. Për ta bërë këtë, disa nga teleskopët më të avancuar në Tokë përdorin optikë adaptive, duke rrotulluar pasqyrat e teleskopit shumë herë në sekondë për të kompensuar turbulencat në atmosferë.

Astronomët projektojnë një lazer në qiell, duke krijuar një yll artificial brenda fushës së shikimit të teleskopit. Tani që e dini se si duhet të duket ylli artificial dhe çfarë ngjyre, gjithçka duhet të bëni është të rregulloni shtrembërimin e pasqyrës me një piston për të eliminuar efektet e shtrembërimit atmosferik. Nuk është aq efikas sa lëshimi i një teleskopi në hapësirë, por është shumë më i lirë dhe duket se i shërben mirë nevojave tona.

Një tjetër opsion, siç e keni parë, është të lëshoni teleskopin drejtpërdrejt në hapësirën e jashtme. Pa atmosferën që ndërhyn, dridhja zhduket plotësisht. Ndoshta dy teleskopët hapësinorë më të famshëm janë Hubble dhe Kepler.

Në madhësi, Hubble është shumë më i vogël se teleskopët që kemi në Tokë (në fakt, është rreth një e katërta e madhësisë së pasqyrës së teleskopit të një observatori të madh), por pa efektet e shtrembërimit atmosferik, është në gjendje të kapë imazhe të galaktikave me miliarda dritë - pas disa vitesh. Thjesht duhet të shikoni në atë drejtim mjaftueshëm për të marrë dritë prej tij.

Gjithashtu, disa teleskopë kanë një pasqyrë të vogël dytësore që korrigjon këtë turbulencë atmosferike, por kjo nuk është e zakonshme. Domethënë, procesi është siç ju thashë, por shtrembërimi nuk ndodh në pasqyrën kryesore, por në pasqyrën e vogël që është pjesë e mjetit që përdorim për të parë.

Yjet ndryshojnë intensitetin

Ju mund të keni dëgjuar se yjet vezullojnë sepse lëshojnë sasi të ndryshme drite. Ndërsa është i vërtetë, ndryshimi nuk është aq i dukshëm sa të shkaktojë dridhje të qiellit të natës dhe ndodh për një periudhë më të gjatë kohore dhe jo për disa sekonda. Në fakt, disa prej këtyre yjeve dihet se ndryshojnë në shkëlqim dhe madhësi, dhe ne i përdorim ato për të na ndihmuar të eksplorojmë më mirë universin. Me pak fjalë: yjet vezullojnë sepse atmosfera e planetit shtrembëron dritën e tyre para se të arrijë tek ne.

Meqenëse ato janë shumë larg, ne mund të shohim vetëm pika të vogla drite, kështu që ndodh ky shtrembërim dhe sa më afër t'i afroheni horizontit, aq më i theksuar do të jetë ky shtrembërim. Në rastin e planetëve, edhe pse me sy të lirë duken më të mëdhenj, ata na duken si disqe të vegjël drite dhe në atmosferë arrin mjaft dritë, kështu që shtrembërimi i dritës së shkaktuar nga atmosfera është i padukshëm.

Pse vezullojnë yjet: atmosfera

Drita që largohet nga ylli dhe udhëton larg në Tokë, mezi përkulet. Vozitni në një vijë të drejtë. Kur duhet të kalojë nëpër atmosferë, trajektorja e saj ndryshon. Edhe pse atmosfera është transparente, nuk është një shtresë me dendësi uniforme. Pjesët më të afërta me sipërfaqen janë më të dendura se shtresat e sipërme. Përveç kësaj, ajri i ngrohtë ngrihet gjatë ditës, i cili është më pak i dendur se ajri i ftohtë. E gjithë kjo bën që atmosfera të bëhet gaz i turbullt. Ne këmbëngulim, ndonëse në mënyrë transparente.

Kur drita nga yjet është gati të arrijë tek ne, ajo duhet të kalojë nëpër atmosferë. Devijon pak sa herë që ndeshet me shtresa ajri me dendësi të ndryshme. Përthyhet kur ndryshon nga një mjedis me një densitet në tjetrin. Dhe kështu me radhë, vazhdimisht. Duke qenë se ajri është në lëvizje të vazhdueshme, mendojmë se edhe kërcimi i vogël që bëjnë yjet është konstant, duke lënë përshtypjen se po vezullojnë. Këto devijime të vogla gjithashtu mund t'i bëjnë ato të ndryshojnë ngjyrën, ashtu si bën dielli kur perëndon në horizont.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se pse yjet pulsojnë dhe planetët jo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.