Uragane, pse quhen kështu?

Hurr-uslandfalling-1950-2007_570x375_scaled_cropp

Uragane që goditën Shtetet e Bashkuara Jugperëndimore midis 1950 dhe 2007

Këto ditë me pasojat e tajfunit Haiyan o Yolanda (siç dihet në Filipine) do të ketë ngjallur kuriozitet në shumë lexues se nga vijnë ata emra, si dhe kush i përcakton ata dhe për çfarë arsye në disa raste, si ky, ata kanë më shumë se një emër. Disa madje mund të mendojnë, pse stuhirat apo tornadot e forta që ato ndonjëherë prodhojnë nuk quhen të tilla dhe nuk rezervohen kur arrijnë statusin e uraganit ose stuhisë tropikale?

Tajfunëve u janë dhënë emra të ndryshëm gjatë historisë. Klasifikimi i tyre ka ndryshuar me kalimin e viteve për të arritur në sistemin e listës që përdoret sot nga pothuajse të gjitha shërbimet meteorologjike botërore (WMO, NHC, PAGASA, etj).

Për qindra vjet, uraganët u emëruan sipas shenjtorit të ditës kur ato ndodhën ("San Felipe" në 1876 Porto Riko). Në fund të shekullit të XNUMX-të, një meteorolog australian i emërtoi ata pas politikanëve që nuk i pëlqyen. ciklone tropikale. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, emrat e grave u atribuoheshin atyre. Më pas, Shtetet e Bashkuara kishin planifikuar t'i emërtonin ato në rend fonetik, megjithëse prezantimi i alfabetit të ri fonetik ndërkombëtar çoi në kthimin e emrave të grave.

Para vitit 1950, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak i Shteteve të Bashkuara ishte përgjegjës për caktimin e një numri stuhive tropikale. Për shembull, cikloni i pestë tropikal i sezonit të Uraganeve në vitin 1932 u emërua Numri 5. Në vitet në vijim alfabeti fonetik ushtarak (Able, Baker, Charlie, etj.) U përdor për të caktuar emra.

Më vonë, në fillim të vitit 1953, stuhive tropikale u dhanë emra femrash. Emra që u renditën sipas rendit alfabetik, duke i dhënë stuhisë së parë tropikale të vitit një emër që fillon me A.

Në 1978, të dy emrat meshkuj dhe femra u përfshinë në listën e emrave të stuhive të Paqësorit të Veriut. Në vitin 1979, lista e emrave të Pellgut të Atlantikut u rrit, duke përfshirë gjithashtu emra meshkuj dhe femra. Sot, kur një shqetësim tropikal përshkallëzohet në një stuhi tropikale me erëra më të mëdha se 63 km / orë (39 mph), Qendra Kombëtare e Uraganeve (NHC) i jep asaj një emër.

Për të përcaktuar se cilët emra të përdorin, vendet anëtare të Organizatës Botërore Meteorologjike (WMO) vazhdimisht po rishikojnë listat, duke përfshirë emra të zakonshëm për anglishtfolës, spanjishtfolës dhe frëngjishtfolës. Renditja e emrave meshkuj dhe femra ndërrohet çdo vit. për shembull, në 1995 lista filloi me Allison dhe në 1996 me Arthur.

Aktualisht, ka 6 lista të emrave të cikloneve tropikale, 21 emra për stuhitë e Atlantikut dhe 24 për stuhitë në verilindje të Paqësorit. Në Filipine është PAGASA (Administrata e Shërbimeve Atmosferike, Gjeofizike dhe Astronomike e Filipineve) që nga 2001, përdor katër lista me 25 emra. Emrat duhet të jenë të shkurtër dhe të lehtë për tu kuptuar, nuk duhet harruar se ato mund të prekin shumë vende. Këto lista përdoren me rotacion vjetor (lista e përdorur në 2011 ishte e njëjtë me 2005, përveç emrave që u hoqën).

Në rast se janë përdorur të gjithë emrat e një liste, duke tejkaluar 21 ciklone (24 në verilindje të Paqësorit), të mëposhtmit fillojnë të emërtohen me alfabetin grek: alfa, beta, etj. Në rastin e Filipineve, PAGASA përdor një listë ndihmëse të emrave kur ato kalojnë 25.

Nga këto lista, në disa raste kur një stuhi ka qenë shkatërruese dhe ka shkaktuar vdekje të shumta, emri i tij propozohet të hiqet. Ky gjest respekti ndaj viktimave shërben gjithashtu për të shmangur konfuzionin në kompanitë e sigurimeve, media, etj. Për shembull në 2005 Katrina ose Me rërë në 2012 me emra të tjerë si Andrew, Bob, Camille, David, Dennis, etj.

Nëse një stuhi tropikale me origjinë në Atlantik arrin në Paqësor, asaj i jepet një emër i ri. Dhe në rastin e Typhoon Haiyan, ishin dy agjenci të ndryshme që u dhanë atyre dy emrave të ndryshëm. Typhoon Yolanda duke qenë ai i vendosur nga PAGASA.

Më shumë informacion - Takloban, tajfuni Haiyan zeron zeroUragani Sandy, një vjetor: shumë për të bërë, shumë për të mësuarViti 2013 do të jetë i shtati më i ngrohtë pasi ka rekorde

Referenca - NOAA


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.