Pse shpërthen një vullkan?

pse shpërthen një vullkan dhe është i rrezikshëm

Vullkanet dhe shpërthimet kanë qenë diçka që njerëzit i kanë frikësuar gjatë gjithë jetës së tyre. Zakonisht është shumë shkatërrues dhe, në varësi të llojit të shpërthimit që ka, mund të shkatërrojë një qytet të tërë. Ka shumë njerëz që pyesin veten pse shpërthen një vullkan.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar pse shpërthen një vullkan, cilat janë karakteristikat e tij dhe rreziku i këtyre shpërthimeve.

përbërja e vullkaneve

rrjedh lavë

Edhe pse në dukje paqësore në sipërfaqe, brendësia e vullkanit është një ferr i vërtetë. Çarjet e tij janë aq plot me magmë të nxehtë saqë djeg gjithçka në rrugën e saj dhe përmban gazra potencialisht toksikë të tretur në të.

Ne i referohemi llavës së gjetur në thellësi të një vullkani si magmë.. Kur del, quhet lavë. Në pjesën tjetër, ne do të shpjegojmë në detaje se nga çfarë është bërë llava dhe cilat lloje të llavës ekzistojnë.

Përveç kësaj, llava përbëhet nga minerale të tipit silikat që shpërthejnë nga vullkanet në temperatura midis 900 dhe 1000 ºC. Në varësi të përmbajtjes së silicës (SiO2), mund të gjejmë dy lloje llave:

  • Lava e lëngshme: Ka një përmbajtje të ulët silicë. Ky lloj llave është më pak viskoz dhe rrjedh shpejt.
  • Lava acide: Janë të pasura me silicë. Kanë viskozitet të lartë dhe rrjedhin ngadalë.

Përveç silicës, llava përmban edhe gazra të tretur. Është kryesisht avujt e ujit dhe, në një masë më të vogël, dioksidi i karbonit (CO2), dioksidi i squfurit (SO2), sulfuri i hidrogjenit (H2S), monoksidi i karbonit (CO), acidi klorhidrik (HCl), helium (He) dhe hidrogjeni ( H).

Megjithatë, duhet të jeni të vetëdijshëm se përbërja kimike e llavës mund të ndryshojë në varësi të llojit të magmës dhe aktivitetit vullkanik, dhe përsëri, lloje të ndryshme llave mund të shkaktojnë shpërthime shumë të ndryshme, siç e shpjegojmë më poshtë.

Pse shpërthen një vullkan?

kimia e vullkanit

E padukshme për syrin e njeriut, magma grumbullohet brenda vullkanit. Si një zjarr shkatërrues, shkriu shkëmbinjtë përreth. Kur grumbullohet mjaft magmë, ajo fillon të kërkojë një rrugë shpëtimi dhe fillon të lëvizë drejt sipërfaqes.

Kur magma ngrihet në rajonet më të larta të një vullkani, shkatërron shkëmbin dhe krijon një presion të tepërt që deformon tokën. Gazet e tretura në magmë çlirohen për shkak të çarjeve në shkëmb. Këtu përfshihen: avulli i ujit (H2O), dioksidi i karbonit (CO2), dioksidi i squfurit (SO2) dhe acidi klorhidrik (HCl).

Llojet e shpërthimeve vullkanike

Lloji i shpërthimit varet nga forma dhe madhësia e vullkanit, si dhe përmasat relative të gazeve, lëngjeve (llavës) dhe lëndëve të ngurta të çliruara. Këto janë llojet e skuqjeve të pranishme dhe karakteristikat e tyre:

Shpërthime Havai

Ato janë karakteristike për magmat e lëngshme të përbërjes bazë (kryesisht bazaltike) dhe janë tipike për disa ishuj oqeanikë si Ishujt Havai, nga të cilët kanë marrë emrin.

Ato janë shpërthime të llavës shumë të lëngshme dhe pak gazi, kështu që ato nuk shpërthejnë shumë lehtë. Pallat e vullkanit janë zakonisht me pjerrësi të butë dhe në formë mburoje. Magma ngrihet me shpejtësi dhe rrjedhja ndodh me ndërprerje.

Rreziku që paraqesin këto lloj shpërthimesh është se ato mund të përshkojnë distanca prej disa kilometrash dhe të shkaktojnë zjarre dhe të dëmtojnë infrastrukturën që hasin.

Shpërthimet stromboliane

Magma është zakonisht bazaltike dhe e lëngshme, duke u ngritur përgjithësisht ngadalë dhe i përzier me flluska të mëdha gazi deri në 10 metra të larta. Ata janë në gjendje të prodhojnë shpërthime periodike.

Ata në përgjithësi nuk prodhojnë shtëllunga konvektive dhe mbeturinat piroklastike, të cilat përshkruajnë trajektoren balistike, shpërndahen në mjedis për disa kilometra rreth tubit. Zakonisht nuk janë shumë të dhunshëm, kështu që rreziku i tyre është i ulët dhe janë të afta të prodhojnë kone llave. Këto shpërthime ndodhin në vullkanet e Ishujve Aeolian (Itali) dhe Vestmannaeyjar (Islandë).

Shpërthimet e vullkanit

Këto janë shpërthime mesatarisht shpërthyese të shkaktuara nga zhbllokimi i kanaleve vullkanike të bllokuara nga llava. Shpërthimet ndodhin çdo disa minuta ose orë. Ato janë të zakonshme në vullkanet që nxjerrin magmë me përbërje të moderuar.

Lartësia e kolonave nuk duhet të kalojë 10 kilometra. Zakonisht janë skuqje me rrezik të ulët.

Shpërthimet plliniane

Janë shpërthime të pasura me gaz që, kur treten në magmë, shkaktojnë shpërbërjen e saj në piroklaste (shtuf dhe hi). Kjo përzierje produktesh e lë gojën me një shkallë të lartë rritjeje.

Këto skuqje shpërthejnë në mënyrë të qëndrueshme, si në numër ashtu edhe në shpejtësi. Ato përfshijnë magma silicore shumë viskoze. Për shembull, shpërthimi i malit Vezuv në vitin 79 pas Krishtit.

Ato janë me rrezik të lartë sepse kolona e shpërthimit shumëfishohet dhe arrin lartësi të mëdha (madje edhe në stratosferë) dhe shkakton një rënie të konsiderueshme të hirit që prek një rreze aktive shumë të madhe (mijëra kilometra katrorë).

Shpërthimet Surtseyan

Ato janë shpërthime shpërthyese të magmës që ndërveprojnë me sasi të mëdha të ujit të detit. Këto shpërthime krijuan ishuj të rinj, si shpërthimi i malit Sulzi në Islandën jugore, i cili formoi një ishull të ri në 1963.

Këto aktivitete shpërthyese karakterizohen nga shpërthime të drejtpërdrejta, të cilat prodhojnë re masive avulli të bardhë dhe re të zeza piroklaste bazaltike.

Shpërthimet hidrovolkanike

Përveç shpërthimeve vullkanike dhe pliniane të përmendura tashmë (në të cilat duket se konfirmohet ndërhyrja e ujit), ka veti të tjera plotësisht të zhytura në ujë (d.m.th. kanë pak kontribut të materialit magmatik) që shkaktohen nga ngritja e magmës.

Ato janë shpërthime me avull të krijuara në shkëmbin mbi burimin e nxehtësisë së magmës, me efekte shkatërruese për shkak të deflagimit dhe rrjedhjes së baltës.

Sa mund të zgjasë një shpërthim vullkanik?

Siç e kemi parë këto ditë, është e vështirë të parashikohet se si do të sillen vullkanet. Megjithatë, për t'i bërë parashikimet e tyre sa më të sakta, vullkanologët monitorojnë emetimet e dioksidit të karbonit dhe dioksidit të squfurit.

Tërmetet gjithashtu mund të tregojnë se magma po ngrihet përmes kores së Tokës.. Duke studiuar këto sinjale, shkencëtarët mund të thonë se aktiviteti vullkanik është në progres.

Sa i përket kohëzgjatjes së shpërthimit, varet nga sasia e magmës që përmban, gjë që është e vështirë të dihet sepse xhepat e materialit magmë mund të ushqejnë materialin që ngrihet nga shtresat e poshtme të planetit. Të vetmet burime që u mbeten ekspertëve për të parashikuar kohëzgjatjen e shpërthimeve janë të studiojnë të dhënat gjeologjike dhe shpërthimet e mëparshme.

Çfarë ndodh kur llava e një vullkani arrin në det?

pse shpërthen një vullkan

Komponime të ndryshme treten në ujin e detit, duke përfshirë klorurin e natriumit (NaCl) dhe klorurin e magnezit (MgCl2). Gjithashtu mbani në mend se është rreth 20 ºC.

Pra, kur llava takohet me shëllirë, ndodhin një sërë reaksionesh kimike me pasoja katastrofike. Jo vetëm që prodhohen re masive gazesh, veçanërisht acidi klorhidrik (HCl) dhe avujt e ujit (H2O). Për më tepër, goditja termike çon në vitrifikimin e derdhjes së zhytjes. Duke u ngurtësuar kaq shpejt, mund të ndodhë një shpërthim.

Përveç kësaj, gazrat e lartpërmendur mund të jenë të rrezikshëm për njerëzit. Efektet më të zakonshme janë acarimi i lëkurës, syve dhe rrugëve të frymëmarrjes.

Në fund vullkanet janë pjesë e peizazhit tokësor dhe ne duhet të mësojmë të jetojmë me ta, na pëlqen apo jo. Prandaj, është e nevojshme të maksimizohet mbledhja e njohurive për përbërjen e vullkaneve dhe reaksionet kimike që ndodhin gjatë shpërthimeve vullkanike.

Në këtë kuptim, njohuritë shkencore dhe zhvillimi teknologjik janë aleatët tanë. Ne duhet të përdorim informacionin që ata na japin për të zbuluar se si dhe pse shpërthejnë vullkanet dhe për të shmangur sa më shumë rreziqet që ato paraqesin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.